Magyarország teljes jogú tagja lett az Interszputnyiknak

Közzétéve: 2014. május 27.

null
Május 27-28-án az Interszputnyik Nemzetközi Űrtávközlési Rendszer és Szervezet Budapesten tartja a Tanács XLII. ülését és az Üzemeltetési Bizottság 17. ülését. Az ülés nyitóeseménye annak a csatlakozási szerződésnek az aláírása volt, amelyet az Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke írt alá, így Magyarország teljes jogú tagjává vált az Interszputnyiknak.

Vagyim Bjelov, az Interszputnyik főigazgatója (a balján ülő úr szinkrontolmács), dr. Solymár Károly Balázs, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infokommunikációért felelős helyettes államtitkára és Karas Monika NMHH-elnök beszélgetése

Vagyim Bjelov, az Interszputnyik főigazgatója (a balján ülő úr szinkrontolmács), Solymár Károly Balázs, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infokommunikációért felelős helyettes államtitkára és Karas Monika NMHH-elnök beszélgetése

Nemzetközi Űrtávközlési Rendszer és Szervezet

Interszputnyik-logó (264x113px)

1971. november 15-én alakult Moszkvában, amelynek jelenleg 26 ország a tagja: Afganisztán, Azerbajdzsán, Belorusszia, Bulgária, Kambodzsa, Kuba, Cseh Köztársaság, Németország, Magyarország, India, Kazahsztán, Kirgizisztán, Grúzia, Laosz, Mongólia, Nicaragua, Észak-Korea, Lengyelország, Románia, Szíria, Oroszország, Tádzsikisztán, Türkmenisztán, Ukrajna, Jemen, Vietnam. A szervezet tevékenységét a Tanács irányítja, amelybe a szervezet minden tagja egy-egy képviselőt küld, akik egyenértékű szavazati joggal rendelkeznek. Állandó végrehajtó és adminisztratív szerve az Igazgatóság, élén a Vezérigazgatóval, aki képviseli a szervezetet, az egyszemélyi vezetés elve alapján irányítja az Igazgatóságot és munkájáért a Tanácsnak felelős. Működésének biztosítása érdekében a tagországok közös létesítmény-alapot hoztak létre. Az országok hozzájárulási részarányát az általuk igénybe vett csatornákkal arányosan állapítják meg. A létesítményi alapból fedezik a tudományos kutatói és kísérleti szerkesztőmunkákat, a kozmikus komplexum tervezésének és létrehozásának vagy bérletének, valamint a műholdak felbocsátásának és pályára vezérlésének a költségeit, továbbá az adminisztratív kiadásokat. Az üzemeltetésből eredő hasznot a tagországok között befizetéseik arányában osztják szét.

A nemzetközi szervezet budapesti ülésén Karas Monika a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke Magyarország nevében aláírta azt a csatlakozási szerződést, amely biztosítja az Interszputnyikban való teljes jogú tagságot, így hazánk aktív részesévé és döntéshozójává válik a 26 tagországot tömörítő nemzetközi űrtávközlési szervezetnek, valamint a szerződés aláírásával a Nemzetközi Média- és Hírközlési Hatóság egyben átveszi a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól a magyarországi képviseletet. „Ez a mai esemény méltóképpen jelképezi az Interszputnyik és Magyarország közötti konstruktív együttműködést, és erősíti az Interszputnyik és Hatóságunk közvetlen szakmai kapcsolatát, amelynek eredményei a jövőben meg fognak mutatkozni” – emelte ki beszédében Karas Monika.

Az Interszputnyik Alapító Okiratát Módosító Jegyzőkönyv és az Üzemeltetési Bizottság létrehozásáról szóló megállapodás ratifikálása és a csatlakozási szerződés egyrészt az ország nemzetközi kapcsolatainak megújítását tükrözi, másrészt az aláírás új lendületet ad a hazai távközlési és űriparágnak. A csatlakozással megnyílik a lehetőség, hogy a magyar vállalkozások nagyobb piacot szerezzenek az űriparban, és új megrendelésekhez jussanak a magasan kvalifikált hazai szakemberek.

A szervezet soros ülésén a tagországok küldötteit Solymár Károly Balázs, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infokommunikációért felelős helyettes államtitkára köszöntötte, aki az ülést megnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy a kormány kiemelten kezeli a magas hozzáadott értéket hordozó iparágak fejlesztésének ügyét, köztük az űriparét.

Bajis Nurmatov és Vári Péter (285x329px)

Bajis Nurmatov, átadja a levezető elnök szerepét Vári Péternek, az NMHH főigazgató-helyettesének

„A magyar Kormány kiemelt jelentőséget tulajdonít az Interszputnyik-tagság magasabb szintre emelésének, a szervezetben való aktív tagság megerősítésének. Az űriparban dolgozó hazai vállalkozások világszínvonalon teljesítenek, komoly megrendelésekhez azonban csak a nemzetközi együttműködések hatékony kiaknázása esetén juthatnak. A Kormány ezt felismerve erősíti jelenlétét mind az európai együttműködés keretét adó Európai Űrügynökségben (ESA), mind a keleti kapcsolatok erősítésére szolgáló Interszputnyikban” – mondta el Solymár Károly Balázs, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infokommunikációért felelős helyettes államtitkára.

A kétnapos ülésen a tagországok küldöttei megválasztják majd az Interszputnyik legmagasabb irányító testületének, a Tanács elnökét is, aki majd az egy éves megbízatását jövőre Belorussziában adja át a majdan megválasztottnak.

Az ülésen a tagországok valószínűleg elfogadják a 2013. évi költségvetési-működési beszámolót és döntenek a szervezet jövőbeni célkitűzéseiről, hogy a tagállamok az űrtávközlési kapacitást együttműködve egymás hasznára építsék tovább és gondozzák.