Fájlcsere és felelősség
Kőhidi Ákos, a Médiatudományi Könyvtár 25. kiadványaként megjelenő „Fájlcsere és felelősség” című kötete a technicizált világ egyik talán legjelentősebb dilemmájával, a web 2.0 megjelenésével előretörő P2P alapú fájlmegosztás polgári jogi megítélésével foglakozik. A kötet választ ad minden olyan felelősségi kérdésre, amely az átlag felhasználó peer to peer tevékenységéhez kapcsolódóan felmerülhet. A fájlcsere ugyanis a társadalom internethasználatának egyik integráns jelenségeként ma már a tartalommegosztás alapértelmezett használati eszköze.
„A jog (…) szabályozási mechanizmusai révén óhatatlanul megkísérelt jégbe zárni egy olyan társadalmi jelenséget, amely folyamatos izzásban van, hiszen dinamikus fejlődésének mozgása nem hagyja kihűlni.” – írja a szerző.
A szerző kutatásának fókuszát kiválóan érzékelteti ez, a szabályozni kívánó jog és a világháló működését leíró bevezető mondat. Művéből ugyanis kiderül, milyen problémák vetődnek fel legjellemzőbben a fájlokat letöltő felhasználók felelősségre vonása, illetve a felelősségi alakzatok meghatározása tekintetében. Keresi a választ arra, ki is felelős valójában e műalkotások világhálón történő terjesztéséért, illetve a magyar jog milyen retorziót alkalmaz a különböző jogsértések bekövetkezése esetén.
Kőhidi a polgári jogi felelősségre vonást tekinti adekvát válasznak, mely azonban különböző eltérésekkel, finomhangolásokkal alkalmazható. Ennek tekintetében a felhasználók, közrehatók, illetve internetszolgáltatók felelősségének funkcionális elkülönítését tartja kívánatosnak.
E hármas elkülönítés segítségével lehetőséget kap az olvasó a felhasználó kártérítési felelősségének, a jogellenesség és a felróhatóság értékelésére. A közrehatók esetében megismerhetővé válik a tartalomszolgáltatók, de például a szoftver-előállítók felelősségének értelmezése is. Az internetszolgáltatók tevékenysége esetében – szűrési kötelezettségük hiányában – azok értesítési és eltávolítási felelősségét próbálja körvonalazni a a szerző.
A mű mindezek mellett széles körben feltárja a fájlmegosztás jelenségével összefüggő kártérítés elméleti dilemmáit, illetve kitér a károkozó magatartással kapcsolatos tudati szint vizsgálatára és számos egyéb elméleti és gyakorlati problémára is.
A kötet az alábbi linken keresztül, a „Kapcsolódó dokumentumok” közül ingyenesen letölthető.