Beszámoló a Gyermekvédelmi Internet-kerekasztal 2019. évi tevékenységéről
1. A Kerekasztal tevékenységének jogszabályi háttere
Az Országgyűlés 2013 decemberében elfogadta az egyes törvényeknek a gyermekek védelme érdekében történő módosításáról szóló 2013. évi CCXLV. törvényt, amely az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény (a továbbiakban: Ekertv.) rendelkezéseit is módosította.
A törvénymódosítás életre hívta a Gyermekvédelmi Internet-kerekasztalt (a továbbiakban: Kerekasztal) mint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (a továbbiakban: NMHH) Elnökének az elektronikus kereskedelmi szolgáltatás és az elektronikus hírközlési szolgáltatás útján hozzáférhető médiatartalmak, információk tekintetében a kiskorúak egészséges fejlődését biztosító jogszabályi előírások elfogadását és hatályosulását elősegítő, javaslattevő, véleményező, tanácsadó testületét. Az elnökből és húsz tagból álló testület a törvényben meghatározott feladatai ellátásán túl előző évi tevékenységéről az NMHH Elnökének évente május 1-jéig írásos beszámolót készít, amit a honlapján is nyilvánosságra hoz.
2. A Kerekasztal tagjai
A Kerekasztal elnökét és tagjait az NMHH Elnöke nevezi ki három évre. A Kerekasztal elnökét, valamint két tagot saját jelölés alapján, a további tagokat pedig gyermekvédelemmel foglalkozó szervezetek, a hírközlési piaci szakmai szövetségek ajánlásai, valamint az illetékes minisztériumok javaslata alapján nevezte ki az NMHH Elnöke három évre.
A Kerekasztal elnöke és tagjai voltak 2019-ben:
- Pejkó Tímea, NMHH, a Kerekasztal elnöke (2019. augusztus 15-től dr. Bene Emesét váltva)
- dr. Vass Ágnes, a Médiatanács tagja
- dr. Csalár Dorina, NMHH (2019. március 9-től Váradiné Kónya Ildikót váltva)
- dr. Baracsi Katalin, Katolikus Ifjúsági és Felnőttképzési Egyesület; Magyar Jog- és Államtudományi Társaság
- Bogdándi Ferenc, Magyar Újságírók Közössége
- dr. Csömör Magdolna, Hírközlési Érdekegyeztető Tanács
- dr. Dávid Róbert, Belügyminisztérium
- dr. Detrekői Zsuzsa, Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesülete
- Kőrösné dr. Mikis Márta, Informatika-Számítástechnika Tanárok Egyesülete
- dr. Mayer Erika, Internet Szolgáltatók Tanácsa Tudományos Egyesület; Magyar Tartalomipari Szövetség; Magyar Elektronikus Újságírók Szövetsége
- Mikesy György, Cházár András Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Központ, Szakiskola, Készségfejlesztõ Iskola, Kollégium
- dr. Németh Tibor, Magyar Elektronikus Műsorszolgáltatók Egyesülete
- Pintér Róbert, Médiaunió Alapítvány
- dr. Pócsik Ilona, Önszabályozó Reklám Testület; Reklám Világszövetség; Médiasmart Egyesület
- Répás Sándor, Nemzeti Fejlesztési Minisztérium
- Sterner Zoltán, Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat Magyar Egyesület
- dr. Szilágyi Zsuzsanna, Magyar Lapkiadók Egyesülete
- Szabó Gyula, Nemzeti Pedagógus Kar
- Takács Imre, Magyar Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatok Országos Egyesülete
- Táler Orsolya, Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány
- Sebhelyi Viktória, UNICEF (2019. október 1-től dr. Tausz Katalint váltva)
3. A Kerekasztal tevékenysége
3.1. A Kerekasztal ülései
A Kerekasztal 2019-ben március 6-án, június 5-én és október 16-án ülésezett. A Kerekasztal 2019. október 16-án tartott ülése nem volt határozatképes.
A Kerekasztal ülésein tárgyalta a Netszűrő elnevezésű, az NMHH által fejlesztett gyermekvédelmi szűrőszoftverre vonatkozó kérdéseket: bemutatásra került az elkészült Netszűrő szoftver, ismertetésre került a kapcsolódó kommunikációs kampányterv, valamint kidolgozásra és elfogadásra került a pedagógusok Netszűrővel kapcsolatos tevékenységét segítő tájékoztató anyag. Ezen túlmenően az NMHH Kommunikációs Igazgatósága rendszeresen tájékoztatta a Kerekasztalt a gyermekvédelem témakörében tett lépéseiről, valamint a Kerekasztal az ügyrendjének módosítására vonatkozó javaslatot tárgyalta meg.
3.2. A Netszűrő elnevezésű szűrőszoftverrel kapcsolatos kérdések megvitatása
A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 9. § (11) bekezdése előírja a köznevelési intézmények számára, hogy a gyermekek, tanulók számára hozzáférhető, internet-hozzáféréssel rendelkező számítógépeket a gyermekek, tanulók védelmét lehetővé tevő, könnyen telepíthető és használható, magyar nyelvű szoftverrel kötelesek ellátni a gyermekek és tanulók harmonikus lelki, testi és értelmi fejlődése védelmének érdekében. A jelenleg ingyenesen rendelkezésre álló szűrőszoftverek nem minden operációs rendszerre való alkalmassága miatt, továbbá az oktatási intézményekben felmerülő speciális igények kielégítésére indult el a Netszűrő elnevezésű gyermekvédelmi szűrőszoftver fejlesztése az NMHH-ban.
A Kerekasztal 2019. márciusi ülésén előzetes tájékoztatást kapott a Netszűrő tervezett kommunikációs kampányáról, továbbá megvitatásra került a Kerekasztal Netszűrő bevezető kampányában betölthető szerepe, ami a pedagógusok, illetve rajtuk keresztül potenciálisan a szülők szakmai anyagokkal való elérése lehetne.
A Kerekasztal tagok javaslatai alapján a Kerekasztal 2019. júniusi ülésére összeállításra került a pedagógusok Netszűrővel kapcsolatos tevékenységét segítő tájékoztató anyag, amit a Kerekasztal jóváhagyott.
A Kerekasztal 2019. októberi ülésén bemutatásra került az elkészült Netszűrő szoftver telepítésének módja és használata, mind a szülői oldalról, mind pedig a gyermek szemszögéből nézve. A szűrőszoftver segítségével a szülők meghatározhatják a gyermek(eik) által adott informatikai eszközökön elérhető tartalmak típusát, az internetezés maximális időtartamát, akár napszakokra vonatkozóan óránkénti bontásban is.
A Hatóság részletesen bemutatta a Netszűrő szűrőszoftver, valamint a gyerekaneten.hu oldal népszerűsítésének tervezett módját és eszközeit is, kitérve a kampányt megelőző piackutatás eredményeire és ismertetve a kreatív és médiastratégia elemeit is. A Hatóság célja annak felismertetése, hogy ha a szülő nem tart lépést a gyerekkel, nem tudja megvédeni őt az interneten rá leselkedő veszélyektől.
3.3. Tájékoztatás a Hatóság gyermekvédelmi témájú intézkedéseiről
A Hatóság a 2019. márciusi ülésen tájékoztatást nyújtott az NMHH 2018. nyarán, valamint 2019. január-februárjában lezajlott gyermekvédelmi kampányairól, amelyek az online zaklatásról, a hozzájárulás nélküli tartalommegosztásról és a bankkártyás visszaélésekről szóltak. A kampányhoz kapcsolódóan létrejött az nmhh/para microsite. A Kerekasztal tagjai számára bemutatásra került az online zaklatás témakörében a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatói által készített film is.
A Hatóság a Kerekasztal 2019. októberi ülésén az NMHH gyerekaneten.hu tervezett internetes oldaláról tartott prezentációt. A honlap célja egy – mobilnézetre alkalmazott – szótár alapú tudásbázis létrehozása, ahol a szülők bármikor könnyen megtalálhatják a gyermekek hétköznapi kommunikációjában előforduló, számukra azonban megértési nehézséget okozó szó, kifejezés vagy emotikon magyarázatait.
3.4. A Kerekasztal ügyrendjének módosítására vonatkozó javaslat
A Kerekasztal tárgyalta azt az ügyrendjének módosítását célzó javaslatot, amely szerint a Kerekasztal tagjainak az üléseken való részvétele telekommunikációs eszköz útján is biztosított legyen. Tekintettel arra, hogy az ülésen az audiokonferencia útján résztvevő tag csak tanácskozási joggal rendelkezhetne, szavazati joggal nem, valamint a határozatképesség megállapításakor sem vehető figyelembe, a javaslatot a Kerekasztal végül nem fogadta el.
4. A Beszámoló elfogadása a Kerekasztal által
Jelen beszámolót a Kerekasztal az 1/2020. (III.4.) számú döntésével fogadta el.
Az Ekertv. 4/D. § (3) bekezdése alapján előterjesztett Beszámolót elfogadom / nem fogadom el:
Budapest, 2020. március ...
……..………………………
Dr. Karas Monika
elnök
Az alábbi, letölthető dokumetum a beszámoló aláírt változata.