Beszámoló a Gyermekvédelmi Internet-kerekasztal 2020. évi tevékenységéről
1. A Kerekasztal tevékenységének jogszabályi háttere
Az Országgyűlés 2013 decemberében elfogadta az egyes törvényeknek a gyermekek védelme érdekében történő módosításáról szóló 2013. évi CCXLV. törvényt, amely az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény (a továbbiakban: Ekertv.) rendelkezéseit is módosította.
A törvénymódosítás életre hívta a Gyermekvédelmi Internet-kerekasztal (a továbbiakban: Kerekasztal) mint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (továbbiakban: NMHH) Elnökének az elektronikus kereskedelmi szolgáltatás és az elektronikus hírközlési szolgáltatás útján hozzáférhető médiatartalmak, információk tekintetében a kiskorúak egészséges fejlődését elősegítő, javaslattevő, véleményező, tanácsadó testületét. Az elnökből és húsz tagból álló testület a törvényben meghatározott feladatai ellátásán túl előző évi tevékenységéről az NMHH Elnökének évente május 1-jéig írásos beszámolót készít, amit a honlapján is nyilvánosságra hoz.
2. A Kerekasztal tagjai
A Kerekasztal elnökét és tagjait az NMHH Elnöke nevezi ki három évre. A Kerekasztal elnökét, valamint két tagot saját jelölés alapján, a további tagokat pedig gyermekvédelemmel foglalkozó szervezetek, a hírközlés piaci szakmai szövetségek ajánlásai, valamint az illetékes minisztériumok javaslata alapján nevezte ki az NMHH Elnöke három évre.
2.1 A Kerekasztal elnöke és tagjai voltak 2020-ban:
- Pejkó Tímea, NMHH, a Kerekasztal elnöke
- dr. Vass Ágnes, Médiatanács-tag
- dr. Csalár Dorina, NMHH
- dr. Baracsi Katalin, Katolikus Ifjúsági és Felnőttképzési Egyesület; Magyar Jog- és Államtudományi Társaság
- Bogdándi Ferenc, Magyar Újságírók Közössége
- dr. Csömör Magdolna, Hírközlési Érdekegyeztető Tanács
- dr. Dávid Róbert, Belügyminisztérium
- dr. Detrekői Zsuzsa, Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesülete
- Kőrösné dr. Mikis Márta, Informatika-Számítástechnika Tanárok Egyesülete
- dr. Mayer Erika, Internet Szolgáltatók Tanácsa Tudományos Egyesület; Magyar Tartalomipari Szövetség; Magyar Elektronikus Újságírók Szövetsége
- Mikesy György, Cházár András Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Központ, Diákotthon és Gyermekotthon
- dr. Németh Tibor, Magyar Elektronikus Műsorszolgáltatók Egyesülete
- Pintér Róbert, Médiaunió Alapítvány
- dr. Pócsik Ilona, Önszabályozó Reklám Testület; Reklám Világszövetség; Médiasmart Egyesület
- Répás Sándor, Innovációs és Technológiai Minisztérium
- Sterner Zoltán, Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat Magyar Egyesület
- dr. Szilágyi Zsuzsanna, Magyar Lapkiadók Egyesülete
- Szabó Gyula, Nemzeti Pedagógus Kar
- Takács Imre, Magyar Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatok Országos Egyesülete
- Táler Orsolya, Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány
- Sebhelyi Viktória, UNICEF
3. A Kerekasztal tevékenysége
A Kerekasztal 2020-as munkáját nagyban lassította és nehezítette a koronavírus-járvány. A tagság egyetlen alkalommal, 2020. március 4-én tartott ülést, amelyen tárgyalta a Netszűrő szoftver fejlesztésének jelenlegi állapotát és annak további kérdéseit, a bevezetést megelőző edukációs oldal indítását, valamint a tagság jelölőszervezeteivel való együttműködés lehetőségeit.
3.1. A Netszűrő szoftver fejlesztésével kapcsolatos munkák
A Netszűrő szoftvert annak 2019. október 16-i bemutatása után egy NMHH-munkatársakból álló ötven fős önkéntes csoport tesztelte. A visszajelzések alapján a hibákat a fejlesztő javította. Felmerültek azonban olyan komoly kifogások is, amiknek javítása túllép a hibaelhárításon. A rendszert eredetileg iskolai felhasználásra kezdték el megalkotni, azonban időközben felmerült az otthoni használat igénye is. Ezt az igényváltozást a fejlesztőknek nem sikerült lekövetni, ezért a Hatóság a szűrőszoftver elindítása helyett a felhasználói felület átalakítása mellett döntött.
Felmerült a Netszűrő mobileszközökre való fejlesztésének igénye is, amelynek megvalósítása a piaci szereplők vagy más szervezetek együttműködésében könnyebben megvalósítható lenne.
3.2. A Gyerekaneten.hu szülői internettudatosság-fejlesztő információs oldal indulása a Netszűrő bevezetésének előkészítő lépéseként
A Kerekasztal előtt nyilvánvalóvá vált, hogy a szülők közel fele egyelőre fel sem ismerte a Netszűrő szükségességét. A szűrőszoftver fő célközönségét alkotó szülők közel fele a digitális felhasználói ismeretek rendkívül alacsony fokán áll, így tisztában sincs az interneten a gyermekekre leselkedő veszélyekkel. Egynegyedük szabályozza ugyan a gyermekeik nethasználatát, de ezt nem elég tudatosan, nem elég naprakészen végzik. A Netszűrő publikálása így jó eséllyel épp ahhoz a réteghez nem jutna el, amelynek a legnagyobb szüksége van rá.
Erre a problémára adott válaszként indult el 2020 március elején a gyermekaneten.hu információs oldal. A portál egyfajta kapuoldalként a szülői tudatosság fejlesztésén keresztül a Netszűrő iránti igényt kívánja megteremteni, könnyen fogyasztható online tartalmakkal edukálva a szülőket gyermekeik internethasználatának veszélyeiről, a szabályozás szükségességéről és annak lehetőségeiről. A Kerekasztal tagjai részére részletesen bemutatásra került a mobilra optimalizált www.gyerekaneten.hu oldal, amelynek célcsoportját a 7-16 éves gyerekek szülői alkotják.
3.3. A Netszűrő feketelistájának megalkotásával kapcsolatos munkák
A Netszűrő további előkészítéseként a Kerekasztal tagjai elkezdték kibővíteni a szűrő feketelistájára kerülő oldalakat. A lista alapját az urbanlegends.hu oldal gyűjtése adta. Ez az álhírek, netes átverések leleplezésére szakosodott online szaklap látogatottságszám alapján listázza az összeesküvés-elméleteket, álhíreket, kattintásvadász- és áltudományos tartalmakat, valamint a politikailag szélsőségesen elfogult anyagokat terjesztő oldalakat.
A Kerekasztal külön tárgyalta a szatirikus, hírparódia-oldalak (mint például a Hírcsárda) szűrésének szükségességét. Ez ugyanis attól függően lehet megtévesztő, hogy a gyermek tudatában van-e annak, hogy amit olvas, nem valódi hír, pusztán a szórakoztatást szolgálja. Az Elnök javasolta, hogy a Netszűrőben elhelyezett szülőknek szóló tájékoztatóba bekerülhetne annak magyarázata, hogy a szatirikus oldalak miért kerültek a feketelistára. Amennyiben ezzel a beállítással a szülő nem ért egyet, lehetősége lehetne ezt megváltoztatni és engedélyezni ezen oldalak látogatását. Ennek technikai lehetőségéről a Netszűrő fejlesztőivel egyeztetést kezdeményez a Hatóság.
A Gyermekvédelmi Internet-kerekasztal 2/2020. (III. 4.) döntése értelmében a Kerekasztal egyetértett azzal, hogy a Netszűrő korábban meghatározott tartalomkategóriái kerüljenek áttekintésre és a Netszűrő feketelistájának bővítésére javasolt oldalak – a szatirikus oldalak kivételével – kerüljenek a tartalomkategóriákhoz hozzárendelésre, és azt követően a Kerekasztal soron következő ülésén kerüljenek ismételten megvitatásra.”
3.4. A Kerekasztal tagjait delegáló szervezetekkel való együttműködés lehetőségei
A Gyermekvédelmi Internet-kerekasztal alakulása óta törekszik a tagjait delegáló szervezetekkel való együttműködésre. Az együttműködés lehetséges irányai egyrészt az iskolai digitális oktatás, iskolai internetbiztonság témaköre, másrészt egy folyamatos tudásátadásra alkalmas platform létrehozása lehetne.
4. A beszámoló elfogadása a Kerekasztal által
A jelen beszámolót a Kerekasztal az 1/2021. (XI.10.) számú döntésével fogadta el.
Az Ekertv. 4D. § (3) bekezdése alapján előterjesztett Beszámolót elfogadom.
Budapest, 2021. december 20.
……..………………………
Dr. Koltay András
az NMHH elnöke
Az alábbi, letölthető dokumetum a beszámoló aláírt változata.