Alépítmény cső paletta

Alépítmény cső objektumok helyezhetők el a rajzon a paletta segítségével. 

Alépítmény cső elhelyezéséhez a felhasználónak az AutoCAD Map 3D 2024 programon belül megtalálható  Hír-Közmű lap  Nyomvonal panel Alépítmény ikonra kell kattintania, amely hatására megjelenik a  Nyomvonal palettacsoport, ahol az  Alépítmény Cső fülön találhatóak meg a vonatkozó funkciók. 

Nyomvonal panel
Nyomvonal panel

A HKALEPITMENY parancs beírásával, majd az Enter gomb lenyomásával is betölthető az Alépítmény cső paletta. 

Megjegyzés: Az Alépítmény cső paletta első megnyitásakor lebegő módban az aktuális munkaterületen jelenik meg. A felhasználó az első indítás után tetszőleges helyre áthelyezheti, átméretezheti, lehorganyozhatja a panelt és az automatikus elrejtést bekapcsolhatja. Az AutoCAD elmenti a paletta tulajdonságait, így becsukva majd újra megnyitva azt, az utolsó nyitott pozícióba kerül vissza. 

A megjelenő Alépítmény cső paletta felső részén látható az éppen kijelölt alépítmény cső objektum azonosítója - amely inaktív állapotban "OB azonosító" szöveget mutat -, a kód mező, valamint a funkciók ikonjai. Alatta található meg a Tulajdonságok, az e-közmű adatok, a Tulajdonos, a Szolgáltató, az Üzemeltető, az Anyagjegyzék, a Munkatételek és a Saját adat fül. 

Megjegyzés: Alépítmény cső esetén a Kód az objektumokból származtatott automatikus érték, amelyet az ESZTER képez a kezdőpontból és a végpontból. Ha változik az ahhoz kapcsolt kezdő- vagy végpont kódja, a tervezői program automatikusan módosítja az alépítmény cső kódját is.  A kód csak kijelölt alépítmény cső objektumnál látható.

Alépítmény cső tulajdonságok

Alépítmény cső módosítása esetén a kijelölt objektum adataival töltődnek fel a paletta fülei. Új objektum esetén alaphelyzetben a legutoljára feltöltött állapotból indulhat ki a tervező. 

Alépítmény cső paletta megjelenése
Alépítmény cső paletta

A Föld alatti infrastruktúra paletta Tulajdonságok csoportjában meg lehet adni az infrastruktúra Státuszát, amely az alábbi értékeket veheti fel:

  • Tervezett (az objektum piros, a felirat piros színnel jelenik meg)*
  • Meglévő saját (az objektum sárga, a felirat lila színnel jelenik meg)
  • Meglévő bérelt (az objektum sárga, a felirat lila színnel jelenik meg)
  • Bontandó (az objektum zöld, a felirat zöld színnel jelenik meg)
  • Bontott (az objektum sárga, a felirat lila színnel jelenik meg)
  • Újonnan megépített (az objektum sárga, a felirat lila színnel jelenik meg)
  • Meglévő bérelt adatszolgáltatás (az objektum sárga, a felirat lila színnel jelenik meg)
  • Meglévő saját adatszolgáltatás (az objektum sárga, a felirat lila színnel jelenik meg)

*Tervezett státuszú objektumok esetén az enggedély szám megadása nem kötelező adat.

Az alatta megtalálható Típus melletti legördülő listából kiválasztható az alépítmény cső pontos típusa.  Ezen értékkészlet a felhasználó által űrlapon keresztül bővíthető. A listában ábécé sorrendben jelennek meg a listaelemek.

Opcionálisan megadható adat a Beépítés éve, ahol az ESZTER csak a négy elemű számokat fogadja el helyes értéknek. Kötelezően megadandó adat a Darab, ahol a rendszer egész számot fogad csak el.

Kötelező adat a fektetési Mélység is (méterben megadva), amelyet alapesetben a program a Tervalapadatoknál megadott értékkel tölt ki. 

A Hossz méterben számolt értékét a program automatikusan számítja ki a Tervalapadatoknál megadott csőtöbblet értékkel, viszont módosítás esetén lehetőség van a Hossz értékének a felülírásának.

A tervezőnek ki kell választalni legördülő listából a Cső állapot, a Cső használat, valamint a Színkód értékét is. Ezen értékkészletek a felhasználó által űrlapon keresztül bővíthetők. A listákban ábécé sorrendben jelennek meg a listaelemek.

Megadható ezen felül a Kapacitás, a Foglalt kapacitás, valamint a Szabad kapacitás értéke egész számmal. Ha a tervező nem ismeri ezen értékeket, az Ismeretlen kapacitás mellett kell bepipálnia a jelölőnégyzetet (alapesetben be van).

A fülön elérhető funkciók:

Frissítés gomb

Frissítés: A Tulajdonságok fülön belül megtalálható legördülő listák értékkészletének frissítése.

Objektum adatok

A fülön a tervező megadhatja az Objektum adatokat.

e-közmű adatok fül
e-közmű adatok fül

Az Adatszolgáltatási szint legördülő listánál a alábbi értékekből választhat a felhasználó:

  • Tájékoztató 
  • Kivitelezési
  • Tervezési

Az Adatelőállítás módja legördülő listából választható értékek:

  • Nem értelmezett
  • Nyílt árkos bemérés
  • Utólagos méréssel közvetlenül
  • Meglévő állományból szerkesztéssel utólag
  • Meglévő állományból szerkesztéssel

Az Engedélyes legördülő listából választható értékek:

  • Igen
  • 1990 előtti
  • Bérelt
  • Nem ismert

Az Engedély szám melletti mezőben a tervező megadhatja az e-közmű engedély számát,

Az Objektum státusz legördülő listából választható értékek:

  • Selejtezett
  • Bontott
  • Üzemelő
  • Üzemen kívüli
  • Távlati terv
  • Tervezett
  • Bontandó

Tulajdonos, Szolgáltató, üzemeltető

A Tulajdonos a Szolgáltató és az Üzemeltető fülön megadható a tulajdonos(ok), az üzemeltető és a szolgáltató(k) adatai. A füleknél megtalálható legördülő listából választható ki az adott szereplő, majd a + gomb megnyomásával az a listához rendelhető. A tulajdonosnál a táblázatban adható meg az adott tulajdonos tulajdoni hányada. Üzemeltető csak egy adható meg. Szolgáltató, a tulajdonossal megegyező módon tetszőleges számú megadható. 

Tulajdonos, Szolgáltató, Üzemeltető fül

Tulajdonos, Szolgáltató, Üzemeltető fül

A fülekről elérhető funkciók:

Hozzáadás gomb

Tulajdonos/Szolgáltató/Üzemeltető hozzáadás: A gombbal a kijelölt tulajdonos, vagy szolgáltató, vagy üzemeltető hozzárendelhető az objektumhoz.

Eltávolítás gomb

Kijelölt tulajdonos/szolgáltató/üzemeltető törlés: A gombbal törölhető egy kijelölt tulajdonos, vagy szolgáltató, vagy üzemeltető az objektumról.

Törlés gomb

Lista frissítése: kikényszeríti a palettán megtalálható legördülő listák értékkészletének frissítését.

Egy objektumnak több tulajdonosa is lehet. Ezen esetben az űrlapon a % mezőbe kattintva adható meg a százalékos tulajdoni hányad értéke. A Tulajdonosi százalékok összege a 100 százalékot kell, hogy kitegye, amennyiben a kitöltés nem megfelelő - vagyis az összesített érték nem 100 százalék - a program figyelmeztetést küld a hibáról. A tervezői program két tizedesjegy alapján kerekíti a százalékos értékeket.

A legördülő listákban található tulajdonos, szolgáltató és üzemeltető értékkészlet űrlapon keresztül bővíthető. 

Anyagjegyzék

Minden típus táblához tartozik egy alapértelmezett anyag segédtábla. Az Anyagjegyzék fülön a felhasználó megadhatja, hogy melyik típus az anyagtörzs szerint milyen anyagból hány darabot tartalmaz. Az Anyag törzs, Alcsoport és Főcsoport szűrőkkel rendelkezik, hogy a felhasználónak ne egy több száz elemű listából kelljen az anyagjegyzéket kiválasztania.

Anyagjegyzék fül

Anyagjegyzék fül

A felhasználó a Főcsoport, majd az Alcsoport és az Anyag kiválasztását, utána pedig a Mennyiség megadását követően a Mennyiség melletti kék + gombra kattintva adhat új anyagtételt az adott objektumhoz. A piros - gombra kattintva egy kiválasztott anyagtétel törölhető a listából.

Az alapértelmezett anyagok kék színnel jelennek meg a palettán. A felhasználó által az objektumhoz egyénileg felvitt anyag tétel szürke színnel jelenik meg.

Típus módosítás esetén az alapértelmezett anyagok az alapértelmezésnek megfelelően cserélődnek, a felhasználó által felvitt anyag tételeket manuálisan kell eltávolítani, illetve újra felvinni.

Az Anyagjegyzék fülön elérhető funkciók:

Hozzáadás gomb

Anyag hozzáadása: A gombbal a kiválasztott anyag, a kiválasztott mennyiségben hozzárendelhető az objektumhoz.

Eltávolítás gomb

Anyag eltávolítása: A kijelölt anyagtétel eltávolítása a listából .

 

Megjegyzés: Az alapértelmezett anyagon kívül a felhasználó az anyagtörzsből tetszőleges típusú anyagot, tetszőleges mennyiségben hozzáadhat az objektumhoz. 

Vonallánc típusú objektumok esetén (például kábelek) a hossz alapján számolva ESZTER minden objektumnál ezen segédtábla alapján automatikusan felveszi az Anyag fülre a korábban meghatározott anyagokat.

A Főcsoport, alcsoport, valamint az anyag melletti legördülő lista értékkészlete a Szakági modell intézőben  űrlapon keresztül bővíthető.

Munkatételek

A Munkatételek fülön az anyag fülhöz hasonlóan a felhasználó az adott objektumhoz hozzárendelendő munkatételeket adhat meg. A Munkatétel törzs, Alcsoport és Főcsoport szűrőkkel rendelkezik, hogy a felhasználónak ne egy több száz elemű listából kelljen az munkatételeket kiválasztania.

Munkatételek fül

Munkatételek fül

A Munkatételek egy listából választhatók ki, amelyekhez mennyiség is társítható. A felhasználó a Főcsoport, majd az Alcsoport és a Munkatétel kiválasztását, utána pedig a Mennyiség megadását követően a Mennyiség melletti kék + gombra kattintva adhat új munkatételt az adott objektumhoz. A piros - gombra kattintva egy kiválasztott munkatétel törölhető a listából.

A Munkatételek fülön elérhető funkciók:

Hozzáadás gomb

Munkatétel hozzáadása: A gombbal a kiválasztott munkatétel, a felhasználó által megadott mennyiségben hozzárendelhető az objektumhoz.

Eltávolítás gomb

Munkatétel eltávolítása: A kijelölt munkatétel eltávolítása a listából.

A Főcsoport, alcsoport, valamint a munkatétel melletti legördülő lista értékkészlete űrlapon keresztül bővíthető.

Saját adat

A Saját adat fülön találhatóak a felhasználó által korábban megadott saját adattípusok, amelyekből annyi sor jelenik meg, ahány adat típus van definiálva. Adattípusból objektumonként maximum 10 darab lehet.

Az első oszlopban a tervező által megadott adattípus nevek jelennek meg. A mellette megjelenő adat oszlopba adható meg az érték. Ez tetszőlegesen, maximum 100 karakter hosszú lehet. Amennyiben a paletta módosítás módban van, és már ki van töltve saját adat, akkor az módosítható.

Saját adat megadása

Saját adat megadása

Saját adatok és saját adat típusok megadása a Saját adatok és Saját adat típusok űrlapok segítségével lehetséges. Az űrlapok eléréséhez a felhasználónak az AutoCAD Map 3D 2024 programon belül megtalálható Szakági modell eszközök lap Gyors elérés panel Szakági modell intéző utasítására kell kattintania. A Szakági modell intézőn belül az Alapadatok csoportban találhatók meg az űrlapok, amelyek szerkesztéséhez a felhasználónak az adott űrlapra kell jobb egérgombbal kattintania, majd kiválasztania az Űrlap megjelenítése lehetőséget.

A Saját adat típusok űrlappal felülírhatók a Saját adat fülön megjelenő típusnevek (Név oszlopban megjelenő elemek), illetve ugyanott akár egész sorok is törölhetők.

A fülön elérhető funkciók:

Frissítés gomb

Frissítés: A saját adatok tábla frissítése.

Megjegyzés: A Saját adatok lokálisan tárolódnak. Mivel nem EHO adatok, a Hír-Közmű 1.0 rendszer számára előállított XML fájlba nem kerülnek bele.

A felhasználó ezek után bármikor az AutoCAD Map 3D 2024 meglévő riportolási eszközével tetszőleges riportokat készíthet, ahol az ESZTER-ben rögzített minden adat szerepelhet, e saját adatokkal együtt.

A Saját adatok módosításához minden esetben szükséges a paletta tetején megtalálható Adatok mentése gombra kattintani. Első lehelyezéskor az objektum létrehozásakor automatikusan az objektumhoz hozzárendelődnek a Saját adatok mező(k)be beírt adatok.

Alépítmény cső funkciók

A paletta tetején megjelenő funkció ikonokkal (A kurzort az ikon fölé húzva, szövegesen is megjelenik az adott funkció megnevezése) az alábbi funkciók érhetők el:

Alépítmény létrehozása csak nyomvonal elemekből ikon

Alépítmény létrehozás csak nyomvonal elemekbőlAz ikonra kattintva kiválaszthatja felhasználó azokat a nyomvonalakat, amelyekben a csövet szeretné elhelyezni.

Alépítmény létrehozása ikon

Alépítmény létrehozása: Az ikonra kattintva már meglévő alépítményben helyezhető el béléscső. Ha a felhasználó kiválasztja a nyomvonalat, és abban már található cső, megjelenik az Alépítmény csövek felugró panel, ahol a tervező kiválaszthatja azt a csövet, amelyben a béléscsövet szeretné elhelyezni.

A kijelölt csövet az ESZTER vizuálisan is kiemeli, a Belerak gombra kattintva pedig az adott csőben elhelyezhető a tulajdonságoknál definiált alépítmény. Kijelöléssel egy folytatólagos cső is kijelölhető az elhelyezéshez. Enter gomb leütésével a program elhelyezi az alépítményt, és a csőhöz tartozó feliratot elhelyezi a rajzon.

Alépítmény kijelölése ikon

Alépítmény kijelölése: Az ikonra klikkelés után a felhasználónak lehetősége van alépítmény cső objektumot, objektumokat kijelölni (minden más objektumot a program figyelmen kívül hagy). Érdemes ehhez metsző kijelölést használni.

A kijelölés után a kiválasztott objektum adatai töltődnek be, lehetősége van azok módosítására. A kijelölt objektum szaggatott vonallal jelenik meg.

Kijelöléskor minden esetben csak alépítmény cső került kijelölésre. Ha a kijelölés alapján több alépítmény cső érhető el, a program egy felugró ablakot jelenít meg a felhasználónak, amelyben kiválaszthatja a módosítani kívánt csőt. Mivel a felhasználó minden esetben csak egy csövet jelölhet ki, emiatt annak darabszáma utólag már nem módosítható.

Metsző kijelölés esetén az ESZTER csak a palettának megfelelő objektumokat veszi figyelembe, míg az AutoCAD beépített metsző kijelölő eszköze minden objektumot kijelöl.

Kijelölés törlése ikon

Kijelölés törlése: Megszünteti a kiválasztást.

Objektum törlése: A funkcióval egy objektum törölhető. A törlés előtt egy felugró ablak jelzi a felhasználónak, hogy a funkció nem visszavonható. Az ikon kijelölés hatására jelenik meg, más esetben nem látható.

Súgó ikon Súgó: Megnyitja az ESZTER offline súgóját.

Megjegyzés: ESZTER tervezői program esetén nem javasolt a beépített visszavonás művelet használata. (CTRL+Z). A visszaállítás  ugyanis nem lesz teljeskörű, ami EHO-nak nem megfelelő objektumokat és így hibás tervfájlt eredményez. Ha a tervező véletlenül törölt egy objektumot, azt a palettán keresztül kell újra létrehoznia, megadva a szükséges adatokat.

 

Alépítmény csövek megjelenítése

A megjelenítéskezelő alapbeállításon csőkötegeket jelenít meg a tervezési területen, illetve az ahhoz tartozó feliratokat. Ha a felhasználó minden csövet szeretne megjeleníteni a tervrajzon, akkor a Megjelenítéskezelő Csoportok fülén az Alépítmény csoportján belül ki kell vennie a pipát az NY_Al_CSOKOTEG, valamint az NY_AL_CSOK_F felirat mellől, majd engedélyeznie kell az NYA_AL_CSO és NYA_AL_CSO_FELIRAT elemeket.

Alépítmény csövek megjelenítése
Alépítmény csövek megjelenítése csőkötegek helyett

Ha a felhasználó kijelöl egy nyomvonalat, akkor egy felugró Alépítmény csövek nevű panelen megjelennek az abban található alépítmény csövek, amelyeket a program csőcsoportok szerint csoportosít. •Egy csőcsoportba tartoznak az azonos típusú, azonos tervezési státuszú, azonos nyomvonalú és azonos hosszúságú csövek

A csőcsoportok lenyithatóak, és megjelennek a benne található csövek. Az éppen kijelölt alépítmény csöveket a program vizuálisan is kiemeli a térképen.

Csövek csőcsoportban történő megjelenítése
Csövek csőcsoportban történő megjelenítése

A csőcsoportokon belül az egyes csőegyedek minden esetben egyedi sorszámot kapnak (lásd a fenti ábrán). A program a csövek létrehozásakor automatikusan számítja a sorszám értékét, minden esetben a már meglévőkhöz képest eggyel léptetve annak értékét. 

Béléscső

Béléscső elhelyezés esetén az Alépítmény csövek felugró panelen a tervező kiválaszthatja azt a csövet, amelyben a béléscsövet szeretné elhelyezni.

Egy nyomvonalon lévő csövek közül egy cső kiválasztása

Egy nyomvonalon lévő csövek közül egy cső kiválasztása

A kijelölt csövet az ESZTER vizuálisan is kiemeli, a Belerak gombra kattintva pedig az adott csőben elhelyezhető a tulajdonságoknál definiált alépítmény. Kijelöléssel egy folytatólagos cső is kijelölhető az elhelyezéshez. Enter gomb leütésével a program elhelyezi az alépítményt, és a csőhöz tartozó feliratot elhelyezi a rajzon.

A kiválasztott sor a nyomvonal rajzon vizuálisan megjelenik

A kiválasztott sor a nyomvonal rajzon vizuálisan megjelenik

Az Alépítmény cső palettáról indítható műveletek:

  • Alépítmény cső elhelyezése közvetlen nyomvonalba
  • Béléscső elhelyezése
  • Alépítmény cső tulajdonságainak módosítása

Alépítmény cső objektum a palettán kívül a Szakági modell intézőt használva űrlapon keresztül is elhelyezhető. A programba épített automatizmusok azonban csak palettáknál érhetők el, nyomvonal esetén a tervező munkáját segítő automatizált működések (például elhelyezési pont vizsgálata, tulajdonos, szolgáltató és üzemeltető automatikus hozzárendelése) nem érhetők el. 

Videóbemutató

Az alábbi videóban bemutatásra kerül az alépítmény csövek elhelyezése, módosítása.

 

Utolsó tartalmi frissítés időpontja: 2024.03.21