Szereplő hozzáadása

Ha a beruházó, tulajdonos, szolgáltató, üzemeltető listában nem áll rendelkezésre egy szereplő, azt a felhasználó űrlapon keresztül bármikor hozzáadhatja űrlapon keresztül az értékkészlethez.

A Szereplő felvételének a menete a következő:

  1. Az űrlapok eléréséhez a felhasználónak az AutoCAD Map 3D  2023 programon belül megtalálható Szakági modell eszközök lap Gyors elérés panel Szakági modell intéző utasítására kell kattintania. A TOPOBASE parancs beírásával, majd az Enter gomb lenyomásával is betölthető a Szakági modell intéző.
  2. A felhasználónak az oldalsávon található Szakági modell intézőn belül az Alapadatok jellemzőcsoporton, majd az Adatmodell/Alapadatok/Szereplők jellemzőosztályon belül a Szereplők elemen kell jobb egérgombbal kattintania, utána pedig kiválasztania az Űrlap megjelenítése lehetőséget.
  3. A megjelenő Szereplők űrlapon az alsó menüsorból az Új adat ikonra kattintva vehető fel új szereplő.
  4. A felhasználónak ekkor meg kell adni az új szereplő nevét, típusát, rövid nevét és adószámát (mind kötelezően megadandó adat).
  5. Az F5 gomb megnyomásával, vagy a Beszúrás (F5) gombra kattintva elmenthetők az űrlap módosításai.

Fontos, hogy mind a Tervalapadatok, mind a Nyomvonal, Optika, KTV hálózat és Réz palettákon az Adatok frissítése gombra kell kattintani, hogy az újonnan felvett szereplő megjelenjen az értékkészletben, a legördülő listában. Azt az AutoCAD nem frissíti le automatikusan.

Szereplők tömeges felvétele

Ha a felhasználónak rendelkezésére áll egy meglévő szereplő adatbázis, azt betöltheti a fentebb már bemutatott Szereplők űrlapon keresztül a tervrajzba. A művelethez érdemes egy olyan Excel állományt létrehoznia, amely beimportálható a programba.

Ehhez érdemes első lépésben a Szereplők űrlapon kattintani a jobb egérgombbal, majd a helyérzékeny menüben az Exportálás csoportból kiválasztani a megfelelő formátumot. A következő lehetőségek vannak:

  • Excel (közvetlen)
  • Excel (űrlapadatok)
  • ASCII fájl (közvetlen)
  • ASCII fájl (űrlapadatok)
  • XML
  • Word körlevél

Mivel importálásnál a nyers adatokat tartalmazó Excel (közvetlen) tölthető vissza adatátalakítás nélkül, emiatt érdemes utóbbi lehetőséget választani. Importálásnál a felhasználónak fokozottan figyelnie kell az importálandó Excel fájlba bevitt értékekre (különösen az azonosítókra), ugyanis olyan értékeket is fel lehet e módon tölteni, amelyek nem kötelezők, valamint e módon duplikátumok is kerülhetnek az adatbázisba - ennek ellenőrzése a tervező felelőssége még a feltöltés előtt. Legördülő menük esetén nem érdemes 24 karakternél hosszabb szöveget megadni, mivel a keretprogram a 24 karakteren felüli karaktereket nem tudja majd megjeleníteni.

Miután a felhasználó kiválasztotta a neki tetsző formátumot, megjelenik az Exportálás párbeszédpanel, ahol a felhasználói kiválaszthatja, hogy milyen adatokat szeretne a programból exportálni, illetve, hogy  az exportálás milyen néven, milyen lokális célhellyel történjen. Azt az adatszerkezetet célszerű választani, amit a felhasználó később szeretne visszatölteni.

Érdemes a Vezérlőcímek exp. jelölönégyzetből kivenni a pipát, vagy később törölni a táblázat felső sorát, hogy importáláskor a felhasználó a kívánt eredményt kapja. A Vezérlőcímek exp. ugyanis egy információs sort rak be a táblázat legfelső sorába, amely az oszlopok értelmezésénél hasznos lehet, importáláskor viszont a program értelmezni próbálja, emiatt hibás betöltést okozhat.

Az OK gombra kattintva létrejön a választott típusú állomány a kiválasztott adatszerkezettel.

A felhasználó rendelkezésére álló szereplő adatbázist ebbe a szerkezetbe érdemes átvezetni a megfelelő adatokat a megfelelő oszlopba, cellákba rendezve. 

Ha az importálni kívánt állomány véglegessé vált, azt a Szereplők űrlapon keresztül töltheti fel a felhasználó a jobb egérgombbal kattintva, majd az Importálás lehetőséget választva. Utóbbinál két lehetőség van:

  • Excel-importálás (közvetlen)
  • Excel-frissítés (közvetlen)

Importáláskor a program megkérdezi, hogy a felhasználó kívánja-e törölni a meglévő sorokat. Importáláskor érdemes az igent választani a duplikáció elkerülése érdekében. A program alapesetben a korábban kiexportált fájlt próbálja visszatölteni, érdemes emiatt minden más Excel állományt bezárni.

Ha az importálás sikeresen lezajlott a program "Az importálás befejeződött" visszajelzést jelenít meg a felhasználónak.