Nyomvonal paletta

A Nyomvonal paletta segítségével a felhasználó egy új nyomvonalat hozhat létre, meghatározva annak kezdő- és végpontját. A nyomvonalvég és az elágazás a tervezői programon belül nem különbözik.

Nyomvonal létrehozásához a felhasználónak az AutoCAD Map 3D 2024 programon belül megtalálható Hír-Közmű lap  Nyomvonal panel Nyomvonal ikonjára kell kattintania, amely hatására megjelenik a Nyomvonal palettacsoport, ahol a  Nyomvonal fülön találhatóak meg a vonatkozó funkciók. A HKNYOMVONAL parancs beírásával, majd az Enter gomb lenyomásával is betölthető a Nyomvonal paletta. 

Nyomvonal panel
Nyomvonal panel

 

Megjegyzés: A Nyomvonal paletta első megnyitásakor lebegő módban az aktuális munkaterületen jelenik meg. A felhasználó az első indítás után tetszőleges helyre áthelyezheti, átméretezheti, lehorganyozhatja a panelt és az automatikus elrejtést bekapcsolhatja. Az AutoCAD elmenti a paletta tulajdonságait, így becsukva majd újranyitva azt, az utolsó nyitott pozícióba kerül vissza. 

Nyomvonalak létesítésekor nem adható meg címadat, az nyomvonal esetén nem értelmezhető. Mivel az anyag- és munkatétel nem közvetlenül a nyomvonalhoz társul, azok értéke más objektumok esetén definiálható.

A megjelenő Nyomvonal paletta felső részén látható az éppen kijelölt nyomvonal objektum azonosítója - amely inaktív állapotban "OB azonosító" szöveget mutat -, valamint a funkciók ikonjai. Alatt található meg a Tulajdonságok, az e-közmű adatok, a Tulajdonos, a Szolgáltató, az Üzemeltető, az Alépítmény és a Saját adat fül.

Nyomvonal tulajdonságok

A Nyomvonal paletta  Tulajdonságok csoportjában meg lehet adni a nyomvonal Státuszát, amely az alábbi értékeket veheti fel:

  • Tervezett (az objektum piros, a felirat piros színnel jelenik meg)*
  • Meglévő saját (az objektum sárga, a felirat lila színnel jelenik meg)
  • Meglévő bérelt (az objektum sárga, a felirat lila színnel jelenik meg)
  • Bontandó (az objektum zöld, a felirat zöld színnel jelenik meg)
  • Bontott (az objektum sárga, a felirat lila színnel jelenik meg)
  • Újonnan megépített (az objektum sárga, a felirat lila színnel jelenik meg)
  • Meglévő bérelt adatszolgáltatás (az objektum sárga, a felirat lila színnel jelenik meg)
  • Meglévő saját adatszolgáltatás (az objektum sárga, a felirat lila színnel jelenik meg)

*Tervezett státuszú objektumok esetén az enggedély szám megadása nem kötelező adat.

Nyomvonal paletta
Nyomvonal paletta

Majd az Elhelyezés típusát kell kiválasztania a felhasználónak, ami négyféle lehet, úgy mint:

  • Térszint alatti
  • Térszint feletti
  • Mikrohullámú összeköttetés
  • Falon vezetett nyomvonal

A Keresési távolság mezőben megadott érték segítségével a program egy az értéknek megfelelő méter sugarú körön belül képes automatikusan felismerni a vonatkozó objektumokat. Ezen felül megadható a Beépítés éve, az Átvételi kapacitás értéke, valamint az Erősáram checkbox is bepipálható.

Objektum adatok

A fülön a tervező megadhatja az Objektum adatokat.

Az Engedélyes legördülő listából választható értékek:

  • Igen
  • 1990 előtti
  • Bérelt
  • Nem ismert

Az Engedély szám melletti mezőben a tervező megadhatja az e-közmű engedély számát,

Az Objektum státusz legördülő listából választható értékek:

  • Selejtezett
  • Bontott
  • Üzemelő
  • Üzemen kívüli
  • Távlati terv
  • Tervezett
  • Bontandó

Tulajdonos, Szolgáltató, üzemeltető

A Tulajdonos a Szolgáltató és az Üzemeltető fülön megadható a tulajdonos(ok), az üzemeltető és a szolgáltató(k) adatai. A füleknél megtalálható legördülő listából választható ki az adott szereplő, majd a + gomb megnyomásával az a listához rendelhető. A tulajdonosnál a táblázatban adható meg az adott tulajdonos tulajdoni hányada. Üzemeltető csak egy adható meg. Szolgáltató, a tulajdonossal megegyező módon tetszőleges számú megadható. 

Tulajdonos, Szolgáltató, Üzemeltető fül

Tulajdonos, Szolgáltató, Üzemeltető fül

A fülekről elérhető funkciók:

Hozzáadás gomb

Tulajdonos/Szolgáltató/Üzemeltető hozzáadás: A gombbal a kijelölt tulajdonos, vagy szolgáltató, vagy üzemeltető hozzárendelhető az objektumhoz.

Eltávolítás gomb

Kijelölt tulajdonos/szolgáltató/üzemeltető törlés: A gombbal törölhető egy kijelölt tulajdonos, vagy szolgáltató, vagy üzemeltető az objektumról.

Törlés gomb

Lista frissítése: kikényszeríti a palettán megtalálható legördülő listák értékkészletének frissítését.

Egy objektumnak több tulajdonosa is lehet. Ezen esetben az űrlapon a % mezőbe kattintva adható meg a százalékos tulajdoni hányad értéke. A Tulajdonosi százalékok összege a 100 százalékot kell, hogy kitegye, amennyiben a kitöltés nem megfelelő - vagyis az összesített érték nem 100 százalék - a program figyelmeztetést küld a hibáról. A tervezői program két tizedesjegy alapján kerekíti a százalékos értékeket.

A legördülő listákban található tulajdonos, szolgáltató és üzemeltető értékkészlet űrlapon keresztül bővíthető. 

Alépítmény

Kijelölt nyomvonal elem esetén az Alépítmény fülön megtekinthetők az azon keresztül haladó csövek. A megjelenő listában látható a cső vagy csövek kódja, valamint az átmérő értéke(i) milliméterben megadva.

Saját adatok

A Saját adat fülön találhatóak a felhasználó által korábban megadott saját adattípusok, amelyekből annyi sor jelenik meg, ahány adat típus van definiálva. Adattípusból objektumonként maximum 10 darab lehet.

Az első oszlopban a tervező által megadott adattípus nevek jelennek meg. A mellette megjelenő adat oszlopba adható meg az érték. Ez tetszőlegesen, maximum 100 karakter hosszú lehet. Amennyiben a paletta módosítás módban van, és már ki van töltve saját adat, akkor az módosítható.

Saját adat megadása

Saját adat megadása

Saját adatok és saját adat típusok megadása a Saját adatok és Saját adat típusok űrlapok segítségével lehetséges. Az űrlapok eléréséhez a felhasználónak az AutoCAD Map 3D 2024 programon belül megtalálható Szakági modell eszközök lap Gyors elérés panel Szakági modell intéző utasítására kell kattintania. A Szakági modell intézőn belül az Alapadatok csoportban találhatók meg az űrlapok, amelyek szerkesztéséhez a felhasználónak az adott űrlapra kell jobb egérgombbal kattintania, majd kiválasztania az Űrlap megjelenítése lehetőséget.

A Saját adat típusok űrlappal felülírhatók a Saját adat fülön megjelenő típusnevek (Név oszlopban megjelenő elemek), illetve ugyanott akár egész sorok is törölhetők.

A fülön elérhető funkciók:

Frissítés gomb

Frissítés: A saját adatok tábla frissítése.

Megjegyzés: A Saját adatok lokálisan tárolódnak. Mivel nem EHO adatok, a Hír-Közmű 1.0 rendszer számára előállított XML fájlba nem kerülnek bele.

A felhasználó ezek után bármikor az AutoCAD Map 3D 2024 meglévő riportolási eszközével tetszőleges riportokat készíthet, ahol az ESZTER-ben rögzített minden adat szerepelhet, e saját adatokkal együtt.

A Saját adatok módosításához minden esetben szükséges a paletta tetején megtalálható Adatok mentése gombra kattintani. Első lehelyezéskor az objektum létrehozásakor automatikusan az objektumhoz hozzárendelődnek a Saját adatok mező(k)be beírt adatok.

Nyomvonal funkciók

Az értékek beállítását követően a felhasználónak a Nyomvonal létrehozása funkciócsoportban az alábbi lehetőségei vannak:

Nyomvonal geometria létrehozása ikon

Nyomvonal geometria létrehozása: Az ikonra klikkelés után tetszőleges pontra bökve amennyiben a keresési távolságon (azaz a megadott érték alapján húzott sugarú körön) belül található nyomvonal csomóponti objektum, akkor ahhoz igazodva indul a nyomvonal vonallánc geometriájának megrajzolása. Amennyiben nem található nyomvonal csomóponti objektum, úgy a program hibaüzenetet ad.

Nyomvonal geometria meglévő vonalláncból ikon

Nyomvonal geometria meglévő vonalláncból: Az ikonra kattintva a rajzon tetszőleges fólián lévő vonalakat, vonalláncokat jelölhet ki a felhasználó. Amennyiben az adott vonal, vagy vonallánc szakasz adott szakaszán található nyomvonal csomópont, amelyekkel az adott vonal vagy vonallánc szakasz megfelel a szabályrendszernek, akkor azon szakaszokra létrehozza a nyomvonal szakaszokat. Ha nem található ilyen, akkor ezt a program jelzi, ha több objektum kijelölése esetén nem mindegyik felelt meg, akkor figyelmeztet, hogy nem minden szakaszra hozható létre nyomvonal.

Kiválasztás ikon

Nyomvonal objektum kiválasztása: Az ikonra klikkelés után a felhasználónak lehetősége van nyomvonal objektumot, objektumokat kijelölni (minden más objektumot a program figyelmen kívül hagy). Érdemes ehhez metsző kijelölést használni. A kijelölés után a kiválasztott objektum adatai töltődnek be, lehetősége van azok módosítására. A kijelölt objektum szaggatott vonallal jelenik meg.

Metsző kijelölés esetén az ESZTER csak a palettának megfelelő objektumokat veszi figyelembe, míg az AutoCAD beépített metsző kijelölő eszköze minden objektumot kijelöl.

Kijelölés megszüntetése ikon

Kiválasztás megszüntetése: Megszünteti a kiválasztást.

Súgó ikon Súgó: Megnyitja az ESZTER offline súgóját.

Megjegyzés: ESZTER tervezői program esetén nem javasolt a beépített visszavonás művelet használata. (CTRL+Z). A visszaállítás nem lesz teljeskörű, ami EHO-nak nem megfelelő objektumokat és így hibás tervfájlt eredményez. Ha a tervező véletlenül törölt egy objektumot, azt a palettán keresztül kell újra létrehoznia, megadva a szükséges adatokat.

Föld alatti nyomvonal esetén tetszőleges számú töréspont adható meg. Amennyiben Nyomvonal véghez ért a felhasználó, Enter billentyűvel zárhatja a nyomvonalat. Amennyiben nem található Nyomvonal_Csomóponti objektum, úgy a program hibaüzenetet ad, és az első ponttól kezdheti a felhasználó a nyomvonal megrajzolását. Amennyiben található Nyomvonal_Csomóponti objektum, akkor az utolsó pontot ahhoz igazítja, és onnan indul egy új nyomvonal rajzolásának lehetősége.

Megjegyzés: Nyomvonal objektum esetén töréspont csak föld alatti és falon vezetett nyomvonalaknál engedélyezett.  Ha a tervező a lerakást követően mégis töréspontot helyez el a nyomvonalra, akkor az ellenőrzésre kerül és a tervezői program nem engedélyezi majd az XML kiírását a hibás nyomvonal objektum miatt.   
Ha a Megjelenítéskezelőben a H_NYOMVONAL hibafólia aktív, akkor a keretprogram piros színnel kiemeli azokat a föld feletti és mikrohullámú nyomvonal töréspontokat, amelyek hibás XML kiírást okoznának. 

Ha nem akar a felhasználó további nyomvonalat létrehozni, akkor az Esc billentyűvel szakíthatja meg a rajzolást. Föld feletti nyomvonal esetén kizárólag két pontból álló vonallánc adható meg (egyenes vonal). Így ebben az esetben a második pont megadásakor a program azt automatikusan végpontnak tekinti és lefut a Nyomvonal_Csomóponthoz történő ellenőrzés, igazítás. Ugyanúgy folytatható a következő szakasz megrajzolása, vagy Esc billentyűvel kiléphet a tervező.

Föld feletti nyomvonal kizárólag föld feletti infrastruktúra (FF_Infrastruktúra) típusú Nyomvonal_Csomóponti objektumhoz kapcsolódhat. Föld alatti nyomvonal esetén a szabálytalan, hibásan megrajzolt nyomvonalakat a program nem veszi figyelembe.

A program az egyes nyomvonal szakaszok utolsó pontjának megadásakor hozza létre a Nyomvonal objektumot és tölti fel adatokkal. Addig a szerkesztés megkönnyítése érdekében a szerkesztő AutoCAD fólián egy vonalláncként jelenik meg az objektum, az AutoCAD-ben a vonalláncok létrehozásával megszokott módon (a Tárgy raszter, Tárgy raszter módok, orto mód, az AutoCAD-ban megszokottan használható).

 

A nyomvonal palettáról indítható műveletek:

Amennyiben a nyomvonalat megtervezi a felhasználó, elkezdhető a technológia függő hálózattervezés. A hálózat tervezése közben bármikor visszatérhet a nyomvonalhoz, újabb nyomvonal létrehozása vagy meglévő módosítása céljából. ESZTER lehetőséget nyújt egy terven belül több technológia alkalmazására.

A technológiától függetlenül a nyomvonal tervezéssel akár párhuzamosan történhet az alépítmény hálózat és az előfizetői ellátások megtervezése. Ebben az esetben az alábbi kritériumoknak kell teljesülni:

  • Alépítményhez már meglévő nyomvonalnak kell lennie, vagy az első alépítmény cső automatikusan létrehozza a nyomvonalat.

  • Előfizetői ellátás csak nyomvonal csomópontból indítható. A hatékony tervezéshez célszerű a kész nyomvonal után megtervezni az összes előfizetői ellátást és csak ezt követően elkezdeni a hálózat tervezését (a nyomvonal csomóponti elemeknél már tudható, hogy hány előfizetőt kell ellátni, melyet ESZTER az adott palettán megjelenít, ezzel segítve a szükséges berendezés kiválasztását.

Nyomvonal a palettán kívül a Szakági modell intézőt használva űrlapon keresztül is elhelyezhető. A programba épített automatizmusok azonban csak palettáknál érhetők el, nyomvonal esetén a tervező munkáját segítő automatizált működések (például elhelyezési pont vizsgálata, tulajdonos, szolgáltató és üzemeltető automatikus hozzárendelése) nem érhetők el. 

Videóbemutató

Az alábbi videóban bemutatásra kerül a nyomvonalak elhelyezése, módosítása.

 

Utolsó tartalmi frissítés időpontja: 2024.03.21