|
|
Réz kábel paletta
A Réz palettacsoport Réz kábel palettájával a felhasználó egy új réz kábelt helyezhet el akár légben, akár alépítmény csőben, akár közvetlen földbe fektetve, sőt a réz kábel akár többféle infrastruktúra típuson is áthaladhat.
Új réz kábel elhelyezéséhez a felhasználónak az AutoCAD Map 3D 2024 programon belül megtalálható Hír-Közmű lap Réz panel Réz kábel utasítására kell kattintania, amely hatására megjelenik a Réz palettacsoport, ahol a Kábel fülön találhatóak meg a vonatkozó funkciók. A HKREZKABEL parancs beírásával, majd az Enter gomb lenyomásával is betölthető a Réz kábel paletta.
Megjegyzés: A Réz kábel paletta első megnyitásakor lebegő módban az aktuális munkaterületen jelenik meg. A felhasználó az első indítás után tetszőleges helyre áthelyezheti, átméretezheti, lehorganyozhatja a panelt és az automatikus elrejtést bekapcsolhatja. Az AutoCAD elmenti a paletta tulajdonságait, így becsukva majd újranyitva azt, az utolsó nyitott pozícióba kerül vissza.
A réz kábel nem EHO Objektum. A tervezési objektum a teljes egyben húzandó kábel.
Az esemény gomb megnyomásával nem kell megrajzolni a geometriát, hanem ki kell választani azon nyomvonalakat, amelyeken keresztül halad a kábel. Módosítása más palettákhoz képest annyi eltérést mutat, hogy mivel egy kábel módosítása az összes hozzá tartozó kábel szakaszra kihat, erről a program figyelmeztető üzenetet ad a tervezőnek és megerősítést kér a módosítás végrehajtására.
A megjelenő Réz kábel paletta felső részén látható az éppen kijelölt réz kábel elem azonosítója - amely inaktív állapotban "OB azonosító" szöveget mutat -, a kód mező, valamint a funkciók ikonjai. Alatta található meg a Tulajdonságok, az e-közmű adatok, a Tulajdonos, a Szolgáltató, az Üzemeltető, az Anyagjegyzék, a Munkatételek és a Saját adat fül.
Megjegyzés: réz kábel esetén a Kód az objektumokból származtatott automatikus érték, amelyet az ESZTER képez. Ha változik az ahhoz kapcsolt kezdő- vagy végpont, a tervezői program automatikusan módosítja a réz kábel kódját is.
Réz kábel tulajdonságok
A Réz kábel paletta Tulajdonságok csoportjában meg lehet adni a kábel Státuszát, amely az alábbi értékeket veheti fel:
- Tervezett (az objektum piros, a felirat piros színnel jelenik meg)*
- Meglévő saját (az objektum sárga, a felirat lila színnel jelenik meg)
- Meglévő bérelt (az objektum sárga, a felirat lila színnel jelenik meg)
- Bontandó (az objektum zöld, a felirat zöld színnel jelenik meg)
- Bontott (az objektum sárga, a felirat lila színnel jelenik meg)
- Újonnan megépített (az objektum sárga, a felirat lila színnel jelenik meg)
- Meglévő bérelt adatszolgáltatás (az objektum sárga, a felirat lila színnel jelenik meg)
- Meglévő saját adatszolgáltatás (az objektum sárga, a felirat lila színnel jelenik meg)
*Tervezett státuszú objektumok esetén az engedély szám megadása nem kötelező adat.
A Tulajdonságokon belül kötelező megadni a réz kábel Fajta értékét, amely az alábbi értékeket veheti fel:
- Emelt védőtényezős, vazelinnel töltött, műanyag szigetelésű, tűzálló
- Légvezeték, csupasz bronz huzalpár
- Dieselhorst-Martin sodrású
- Falikábel
- Légkábel
- Vazelinnel töltött, műanyag szigetelésű
- Emelt védőtényezős, vazelinnel töltött, műanyag szigetelésű
- Swichkábel
- Légvezeték, szigetelt réz
- Vazelinnel töltött, tűzálló
Kötelezően megadandó érték a réz kábel Típus, amelyet a felhasználó egy legördülő listából választhat ki. A típus listából választható értékkészlet függ a kábel fajtájától.
A Típus értékkészlete, a típusokhoz rendelt anyag és munkatételekkel a felhasználó által űrlapon keresztül bővíthető. A listában ábécé sorrendben jelennek meg a listaelemek.
Ha a tervező réz kábel fajtával bővíti az alapkészletet, akkor ahhoz egy alá tartozó típust is fel kell vennie. Típus nélkül a fajta ugyanis nem választható palettáról
Meg kell adni a Hálózat sík értékét, ami legördülő listából választható ki.
A fülön elérhető funkció:
Típus lista frissítése: A Tulajdonságok fülön belül megtalálható legördülő listák értékkészletének frissítése. |
A Tulajdonságok fülön található frissítés gombbal bármikor frissíthetők a palettán belül megtalálható értékkészletek, amennyiben azokat a felhasználó, tervező menetközben űrlapokon keresztül módosította.
Rögzíthető a Tulajdonságok csoporton belül a Beépítés éve is.
A Tartalék eleje, a Tartalék vége és a Tartalék egyéb nem módosíthatók, azokat a kábel szakasz a kábeltől, kötéstől, vagy a Terv alapadatoknál megadottak szerint automatikusan számítja a program a Kábel hossz értékhez hasonlóan. A számított értékek tervező által módosíthatók, felülírhatók.
Rögzíthető a Tulajdonságok csoporton belül a Szolgáltatói azonosító, illetve a Szabad érszál és a Foglalt érpár darabszáma is egész értékként. Amennyiben utóbbi kettő nem ismert, az Ismeretlen kapacitás jelölőnégyzetet kell bepipálni (alapesetben aktív).
Objektum adatok
A fülön a tervező megadhatja az Objektum adatokat.
Az Adatszolgáltatási szint legördülő listánál a alábbi értékekből választhat a felhasználó:
- Tájékoztató
- Kivitelezési
- Tervezési
Az Adatelőállítás módja legördülő listából választható értékek:
- Nem értelmezett
- Nyílt árkos bemérés
- Utólagos méréssel közvetlenül
- Meglévő állományból szerkesztéssel utólag
- Meglévő állományból szerkesztéssel
Az Engedélyes legördülő listából választható értékek:
- Igen
- 1990 előtti
- Bérelt
- Nem ismert
Az Engedély szám melletti mezőben a tervező megadhatja az e-közmű engedély számát,
Az Objektum státusz legördülő listából választható értékek:
- Selejtezett
- Bontott
- Üzemelő
- Üzemen kívüli
- Távlati terv
- Tervezett
- Bontandó
Tulajdonos, Szolgáltató, Üzemeltető
A Tulajdonos a Szolgáltató és az Üzemeltető fülön megadható a tulajdonos(ok), az üzemeltető és a szolgáltató(k) adatai. A füleknél megtalálható legördülő listából választható ki az adott szereplő, majd a + gomb megnyomásával az a listához rendelhető. A tulajdonosnál a táblázatban adható meg az adott tulajdonos tulajdoni hányada. Üzemeltető csak egy adható meg. Szolgáltató, a tulajdonossal megegyező módon tetszőleges számú megadható.
A fülekről elérhető funkciók:
Tulajdonos/Szolgáltató/Üzemeltető hozzáadás: A gombbal a kijelölt tulajdonos, vagy szolgáltató, vagy üzemeltető hozzárendelhető az objektumhoz. |
|
Kijelölt tulajdonos/szolgáltató/üzemeltető törlés: A gombbal törölhető egy kijelölt tulajdonos, vagy szolgáltató, vagy üzemeltető az objektumról. |
|
Lista frissítése: kikényszeríti a palettán megtalálható legördülő listák értékkészletének frissítését. |
Egy objektumnak több tulajdonosa is lehet. Ezen esetben az űrlapon a % mezőbe kattintva adható meg a százalékos tulajdoni hányad értéke. A Tulajdonosi százalékok összege a 100 százalékot kell, hogy kitegye, amennyiben a kitöltés nem megfelelő - vagyis az összesített érték nem 100 százalék - a program figyelmeztetést küld a hibáról. A tervezői program két tizedesjegy alapján kerekíti a százalékos értékeket.
A legördülő listákban található tulajdonos, szolgáltató és üzemeltető értékkészlet űrlapon keresztül bővíthető.
Anyagjegyzék
Minden típus táblához tartozik egy alapértelmezett anyag segédtábla. Az Anyagjegyzék fülön a felhasználó megadhatja, hogy melyik típus az anyagtörzs szerint milyen anyagból hány darabot tartalmaz. Az Anyag törzs, Alcsoport és Főcsoport szűrőkkel rendelkezik, hogy a felhasználónak ne egy több száz elemű listából kelljen az anyagjegyzéket kiválasztania.
A felhasználó a Főcsoport, majd az Alcsoport és az Anyag kiválasztását, utána pedig a Mennyiség megadását követően a Mennyiség melletti kék + gombra kattintva adhat új anyagtételt az adott objektumhoz. A piros - gombra kattintva egy kiválasztott anyagtétel törölhető a listából.
Az alapértelmezett anyagok kék színnel jelennek meg a palettán. A felhasználó által az objektumhoz egyénileg felvitt anyag tétel szürke színnel jelenik meg.
Típus módosítás esetén az alapértelmezett anyagok az alapértelmezésnek megfelelően cserélődnek, a felhasználó által felvitt anyag tételeket manuálisan kell eltávolítani, illetve újra felvinni.
Az Anyagjegyzék fülön elérhető funkciók:
Anyag hozzáadása: A gombbal a kiválasztott anyag, a kiválasztott mennyiségben hozzárendelhető az objektumhoz. |
|
Anyag eltávolítása: A kijelölt anyagtétel eltávolítása a listából . |
Megjegyzés: Az alapértelmezett anyagon kívül a felhasználó az anyagtörzsből tetszőleges típusú anyagot, tetszőleges mennyiségben hozzáadhat az objektumhoz.
Vonallánc típusú objektumok esetén (például kábelek) a hossz alapján számolva ESZTER minden objektumnál ezen segédtábla alapján automatikusan felveszi az Anyag fülre a korábban meghatározott anyagokat.
A Főcsoport, alcsoport, valamint az anyag melletti legördülő lista értékkészlete a Szakági modell intézőben űrlapon keresztül bővíthető.
Munkatételek
A Munkatételek fülön az anyag fülhöz hasonlóan a felhasználó az adott objektumhoz hozzárendelendő munkatételeket adhat meg. A Munkatétel törzs, Alcsoport és Főcsoport szűrőkkel rendelkezik, hogy a felhasználónak ne egy több száz elemű listából kelljen az munkatételeket kiválasztania.
A Munkatételek egy listából választhatók ki, amelyekhez mennyiség is társítható. A felhasználó a Főcsoport, majd az Alcsoport és a Munkatétel kiválasztását, utána pedig a Mennyiség megadását követően a Mennyiség melletti kék + gombra kattintva adhat új munkatételt az adott objektumhoz. A piros - gombra kattintva egy kiválasztott munkatétel törölhető a listából.
A Munkatételek fülön elérhető funkciók:
Munkatétel hozzáadása: A gombbal a kiválasztott munkatétel, a felhasználó által megadott mennyiségben hozzárendelhető az objektumhoz. |
|
Munkatétel eltávolítása: A kijelölt munkatétel eltávolítása a listából. |
A Főcsoport, alcsoport, valamint a munkatétel melletti legördülő lista értékkészlete űrlapon keresztül bővíthető.
Saját adat
A Saját adat fülön találhatóak a felhasználó által korábban megadott saját adattípusok, amelyekből annyi sor jelenik meg, ahány adat típus van definiálva. Adattípusból objektumonként maximum 10 darab lehet.
Az első oszlopban a tervező által megadott adattípus nevek jelennek meg. A mellette megjelenő adat oszlopba adható meg az érték. Ez tetszőlegesen, maximum 100 karakter hosszú lehet. Amennyiben a paletta módosítás módban van, és már ki van töltve saját adat, akkor az módosítható.
Saját adatok és saját adat típusok megadása a Saját adatok és Saját adat típusok űrlapok segítségével lehetséges. Az űrlapok eléréséhez a felhasználónak az AutoCAD Map 3D 2024 programon belül megtalálható Szakági modell eszközök lap Gyors elérés panel Szakági modell intéző utasítására kell kattintania. A Szakági modell intézőn belül az Alapadatok csoportban találhatók meg az űrlapok, amelyek szerkesztéséhez a felhasználónak az adott űrlapra kell jobb egérgombbal kattintania, majd kiválasztania az Űrlap megjelenítése lehetőséget.
A Saját adat típusok űrlappal felülírhatók a Saját adat fülön megjelenő típusnevek (Név oszlopban megjelenő elemek), illetve ugyanott akár egész sorok is törölhetők.
A fülön elérhető funkciók:
Frissítés: A saját adatok tábla frissítése. |
Megjegyzés: A Saját adatok lokálisan tárolódnak. Mivel nem EHO adatok, a Hír-Közmű 1.0 rendszer számára előállított XML fájlba nem kerülnek bele.
A felhasználó ezek után bármikor az AutoCAD Map 3D 2024 meglévő riportolási eszközével tetszőleges riportokat készíthet, ahol az ESZTER-ben rögzített minden adat szerepelhet, e saját adatokkal együtt.
A Saját adatok módosításához minden esetben szükséges a paletta tetején megtalálható Adatok mentése gombra kattintani. Első lehelyezéskor az objektum létrehozásakor automatikusan az objektumhoz hozzárendelődnek a Saját adatok mező(k)be beírt adatok.
Réz kábel funkciók
Az értékek beállítását követően a felhasználónak a réz kábel funkciócsoportban az alábbi lehetőségei vannak:
Réz kábel létrehozás csak nyomvonalon: A réz kábel fülön kiválasztott típusú objektum elhelyezése a rajzban a felhasználó által megadandó nyomvonalakra. Az ikonra klikkelés után a felhasználó megadhatja azon nyomvonal szakaszokat, amelyeken a kábelt el szeretné helyezni. A program ezután az adott nyomvonalakon létrehozza az objektumot, melynek adatait feltölti a füleken beállított adatokkal. Alépítmény csőnél a réz kábelt közvetlen földbe fektetett kábelt hoz létre. |
|
Réz kábel létrehozás: Az előző funkcióhoz hasonló. Alépítmény csőnél a felhasználó választhatja ki, hogy a réz kábelt melyik csőbe szeretné elhelyezni. |
|
Réz kábel kiválasztása: Az ikonra klikkelés után a felhasználónak lehetősége van réz kábel objektumot, objektumokat kijelölni (minden más objektumot a program figyelmen kívül hagy). Érdemes ehhez metsző kijelölést használni. A kijelölés után a kiválasztott objektum adatai töltődnek be, lehetősége van azok módosítására. A kijelölt objektum szaggatott vonallal jelenik meg. Metsző kijelölés esetén az ESZTER csak a palettának megfelelő objektumokat veszi figyelembe, míg az AutoCAD beépített metsző kijelölő eszköze minden objektumot kijelöl. |
|
Kijelölés megszüntetése: Megszünteti a kiválasztást. |
|
Objektum törlése: A funkcióval egy objektum törölhető. A törlés előtt egy felugró ablak jelzi a felhasználónak, hogy a funkció nem visszavonható. Az ikon kijelölés hatására jelenik meg, más esetben nem látható. |
|
Súgó: Megnyitja az ESZTER offline súgóját. |
Megjegyzés: ESZTER tervezői program esetén nem javasolt a beépített visszavonás művelet használata. (CTRL+Z). A visszaállítás nem lesz teljeskörű, ami EHO-nak nem megfelelő objektumokat és így hibás tervfájlt eredményez. Ha a tervező véletlenül törölt egy objektumot, azt a palettán keresztül kell újra létrehoznia, megadva a szükséges adatokat.
A Réz kábel palettáról indítható műveletek:
- Réz kábel elhelyezése közvetlenül nyomvonalba
- Réz kábel elhelyezése
- Réz kábel módosítása
- Réz kábel törlése
Réz kábel a palettán kívül a Szakági modell intézőt használva űrlapon keresztül is elhelyezhető. A programba épített automatizmusok azonban csak palettáknál érhetők el, nyomvonal esetén a tervező munkáját segítő automatizált működések (például elhelyezési pont vizsgálata, tulajdonos, szolgáltató és üzemeltető automatikus hozzárendelése) nem érhetők el.
Videóbemutató
Az alábbi videóban bemutatásra kerül a réz kábelek elhelyezése, módosítása.
Utolsó tartalmi frissítés időpontja: 2024.04.02