Médiatanács: négy közösségi tévé, illetve rádió nyert el rezsiköltség-támogatást
Megközelítőleg 19 millió forint támogatást ítélt meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa a közösségi médiaszolgáltatóknak szóló tematikus pályázaton két helyi televízió és két körzeti rádió működési és üzemeltetési költségeinek finanszírozására. A testület e heti ülésén véglegesítette három frekvencia pályázati felhívását és elfogadta két helyi rádiós frekvencia pályázati tervezetét is, emellett három televízió szolgáltatója szankciókat kapott korhatár-besorolási, termékmegjelenítés és kiegyensúlyozottsági követelmények megsértése miatt.
Mecenatúraprogramos támogatás és rádiós frekvenciákkal kapcsolatos döntések
Közel 19 millió forintot ítélt meg négy közösségi médiaszolgáltatónak a Médiatanács működési és üzemeltetési költségeik támogatására a Magyar Média Mecenatúra Program keretében kiírt pályázat idei negyedik, egyben utolsó fordulójában. A televíziók közül vissza nem térítendő forráshoz jut a vecsési WTV és a Nagykállói Televízió. A rádiók közül a budapesti Trend FM és Manna FM pályázott sikeresen.
A Médiatanács véglegesítette és honlapján csütörtökön, valamint pénteken közzétette a Miskolc 95,1 MHz körzeti frekvencia és az Encs 95,4 MHz helyi frekvencia közösségi, valamint a Körmend 99,8 MHz helyi frekvencia kereskedelmi jellegű hasznosítására kiírt pályázati felhívásokat. Az ajánlatokat a felhívásokban meghatározott, egy-egy szeptemberi napon lehet majd benyújtani. A grémium augusztus 5-én közzéteszi honlapján véleményezésre a helyi Szombathely 97,1 MHz frekvencia közösségi és a Szentes 106,1 MHz kereskedelmi használatra szánt pályázati felhívásainak tervezetét.
Médiafelügyeleti döntések
Állampolgári bejelentés alapján vizsgálta a Médiatanács a Hír TV Riasztás című április 30-ai adását és annak előzeteseit, ami alapján a csatorna szolgáltatójára 152 ezer forintos bírságot szabott ki helytelen korhatár-besorolás miatt: ugyanis azok a 12-es besorolás helyett kizárólag 16-os karikával, és csak este 21 és hajnali 5 óra között kerülhettek volna adásba. A műsorban többféle bűncselekményt és más felnőtt-témát úgy mutattak be, hogy azok a kiskorú nézők számára nem voltak feldolgozhatóak. A kiskorúak védelme érdekében rendelkezik úgy a médiatörvény, hogy bizonyos tartalmak csak a késő esti, éjszakai időszakban, az adott korcsoport számára kevésbé elérhető műsorsávban tehetők közzé.
Összesen 150 ezer forint bírságot rótt ki a tanács az RTL Klub szolgáltatójára, miután az Édes Otthon című műsorszámának egyik áprilisi adásában egy építőanyag-márkát szabálytalanul népszerűsített: a műsor tartalmából nem következő, indokolatlan hangsúlyt adott a megjelenített terméknek, és a nézőket a műsort támogató cég termékének megvásárlására ösztönözte.
A Fővárosi Munkaügyi és Közigazgatási Bíróság határozata alapján indult új eljárásban a grémium megállapította, hogy a TV2 nem tartotta be a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményét a Tények című műsorában 2018. szeptember 12-én a Sargentini-jelentéssel kapcsolatban. A Médiatanács kötelezte a csatorna szolgáltatóját, hogy a Tényekkel egy időben értékelő magyarázat nélkül öt napon belül tegye közzé a Médiatanács erről szóló döntését vagy a döntésben megfogalmazott közleményt, vagy ugyanitt tizenöt napon belül adjon lehetőséget a kifogásolt hiányzó álláspont megjelenítésére.
Az éves beszámolásra kötelezett rádiók és televíziók vizsgálata
A Médiatanács megvizsgálta a 2018-ra vonatkozó beszámolási kötelezettség teljesítését az arra kötelezett helyi, körzeti és kisközösségi rádiók, illetve televíziók körében. A testület összesen 29 szolgáltató esetében állapított meg jogsértést, 16 szolgáltató néhány tízezer forintos bírságot kapott, 13-at pedig felhívásban szólított fel a testület a jogkövető magatartásra.
A Médiatanács minden esetben a fokozatosság és az arányosság elve alapján, az ügyek összes körülményét figyelembe véve állapítja meg a jogkövetkezmények adott formáját, mértékét. A grémium heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is – a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak.