Beszámoló a Gyermekvédelmi Internet-kerekasztal 2023. évi tevékenységéről
1. A Kerekasztal tevékenységének jogszabályi háttere
Az Országgyűlés 2013 decemberében elfogadta az egyes törvényeknek a gyermekek védelme érdekében történő módosításáról szóló 2013. évi CCXLV. törvényt, amely az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény (a továbbiakban: Ekertv.) rendelkezéseit is módosította.
A törvénymódosítás életre hívta a Gyermekvédelmi Internet-kerekasztalt (a továbbiakban: Kerekasztal) mint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (a továbbiakban: NMHH) Elnökének az elektronikus kereskedelmi szolgáltatás és az elektronikus hírközlési szolgáltatás útján hozzáférhető médiatartalmak, információk tekintetében a kiskorúak egészséges fejlődését elősegítő, javaslattevő, véleményező, tanácsadó testületét. Az elnökből és húsz tagból álló testület a törvényben meghatározott feladatai ellátásán túl előző évi tevékenységéről az NMHH Elnökének évente május 1-jéig írásos beszámolót készít, amit a honlapján is nyilvánosságra hoz.
2. A Kerekasztal tagjai
A Kerekasztal elnökét (a továbbiakban: Elnök) és tagjait az NMHH Elnöke nevezi ki három évre. Az Elnököt, valamint két tagot saját jelölés alapján, a további tagokat pedig gyermekvédelemmel foglalkozó szervezetek, a hírközlés piaci szakmai szövetségek ajánlásai, valamint az illetékes minisztériumok javaslata alapján nevezte ki az NMHH Elnöke három évre.
A Kerekasztal elnöke és tagjai voltak a 2023. évben:
- dr. Lipták Eszter Elnök, NMHH
- dr. Baracsi Katalin, Magyar Jog- és Államtudományi Társaság
- dr. Csalár Dorina, NMHH
- dr. Csömör Magdolna, Hírközlési Érdekegyeztető Tanács
- dr. Gaskóné Nagy Erika, Digitális Gyermekvédelmi Stratégia, majd 2023. 05. 01-től Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség
- Gulyás István, Energiaügyi Minisztérium
- dr. Hegyesi Imre, Belügyminisztérium, 2023. 11. 15-től dr. Nagy Sarolta, Miniszterelnöki Kabinetiroda
- Kéry Ferenc, Magyar Kommunikációs Szövetség
- Kőrösné dr. Mikis Márta, Informatika-Számítástechnika Tanárok Egyesülete
- Mészáros Antónia, UNICEF Magyar Bizottság Alapítvány
- Molnár László, Család, Gyermek, Ifjúság Közhasznú Egyesülete
- dr. Németh Ádám,2023. 07.10-től Molnár Szilárd, Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács
- dr. Németh Tibor Magyar Elektronikus Műsorszolgáltatók Egyesülete
- Pelle Veronika, NMHH
- dr. Pócsik Ilona, MediaSmart Hungary Oktatási Közhasznú Nonprofit Kft.
- Szenthe-Tormássi Anna, Katolikus Pedagógiai Intézet
- dr. Szilágyi Zsuzsanna, Magyar Lapkiadók Egyesülete
- Táler Orsolya, Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány
- Thaisz Miklós, Magyar Diáksport Szövetség
- Tibenszky Móni Lisa, Felelős Szülők Iskolája
- Ványi Lászlóné, Cházár András Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény
3. A Kerekasztal tevékenysége
3.1. A Kerekasztal ülései
A Kerekasztal a 2023. évben négy alkalommal, 2023. március 1-jén, május 31-én, szeptember 20-án és november 29-én ülésezett.
A Kerekasztal 2023. évi ülésein napirendre tűzte a Netszűrő szoftver fejlesztésének kérdését, a gyermekek biztonságos internetezését szolgáló szűrőszoftverek és szülői felügyeleti beállítások témakörét, valamint foglalkozott a trendszerűen terjedő veszélyes online kihívásokkal. A Kerekasztal véleményezte az NMHH gyermekvédelmi témájú kiadványait, és tájékoztatást kapott az Internet Hotline tevékenységéről. A Kerekasztal tagjai betekintést kaptak a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány, a Katolikus Ifjúsági és Felnőttképzési Egyesület, a Magyar Jog-és Államtudományi Társaság és a Helyi Televíziók Országos Egyesületének tevékenységébe.
A fentieken túlmenően az NMHH rendszeresen tájékoztatta a Kerekasztalt az NMHH részvételével megvalósuló gyermekvédelmi programok aktualitásairól és eredményességéről, valamint a gyermekvédelmi témájú kiadványairól.
3.2. A Netszűrő szűrőszoftver fejlesztése
A téma kapcsán az NMHH munkatársai tájékoztatást nyújtottak a Kerekasztal tagjai számára a Netszűrő szoftver fejlesztési projekt státuszáról, ennek keretében ismertetésre kerültek a szűrőszoftver fejlesztésével kapcsolatos technikai, valamint kompatibilitási részletek.
3.3. A piacon jelenleg elérhető szűrőszoftverek és szülői felügyeleti eszközök katalógusának felülvizsgálata
A Kerekasztal e témával három ülésen is foglalkozott. A 2023. március 1-jei ülésen az NMHH gyermekek médiafogyasztási szokásaival, valamint szüleik ezzel kapcsolatos attitűdjével foglalkozó kutatásai eredményeinek kiértékelése alapján megállapításra került, hogy a szülők nagyon kevés százaléka ismeri és alkalmazza a szűrőszoftvereket, de azok a szülők, akik ismerik, jelentős mértékben elégedettek azok hatékonyságával. Tekintettel erre, a Kerekasztal célul tűzte ki, hogy feltárják a jelenleg a piacon ingyenesen vagy megfizethető áron rendelkezésre álló, bárki számára elérhető szűrőszoftverek listáját.
A Kerekasztal a 2023. március 1-jei ülését követően létrehozott egy munkacsoportot, amely felülvizsgálta az NMHH által 2016-ban kiadott szűrőszoftver katalógust. A munkacsoport tevékenységének eredményei, valamint a munkacsoport tapasztalatai a Kerekasztal 2023. május 31-ei ülésén kerültek bemutatásra.
A katalógus felülvizsgálata összhangban állt az Ekertv. 4/D. § (1) bekezdésében előírt rendelkezésekkel, emellett megfelel a Kerekasztalnak a kiskorúakra káros internetes tartalmak és szolgáltatások esetén alkalmazandó figyelemfelhívó jelzésekre és szűrőszoftverekre vonatkozó ajánlása 5.1. pontjában foglaltaknak is. A felülvizsgálat során áttekintésre kerültek a legnagyobb hírközlési szolgáltatók online felületein a szűrőszoftverek alkalmazásának népszerűsítésével kapcsolatban megtalálható információk. A munkacsoport azt tapasztalta, hogy az NMHH gyermekvédelmi ajánlásai, szakmai anyagai, médiatudatosságot ösztönző megnyilvánulásai, az edukációs célból létrehozott gyerekaneten.hu oldalra mutató hivatkozások rendszeresen megjelennek a legnagyobb hírközlési szolgáltatók online felületein, továbbá a szolgáltatók közzétették az NMHH által 2016 októberében kiadott szűrőszoftver katalógust is.
A munkacsoport szerint új szoftverek is megjelentek a kínálatban, míg a korábban működő alkalmazások közül néhány már nem elérhető. A szolgáltatók nagy része módosított az árakon, jellemzően többféle előfizetői csomagkínálattal álltak elő. Van köztük magyar és angol nyelvű, ingyenes és térítési díj ellenében igénybe vehető szoftver is, a szolgáltatások többségét családok részére ajánlják, de akad közöttük olyan is, amely iskolák, vállalkozások számára optimalizált. A felülvizsgált katalógus az NMHH honlapján 2023. június 8-án került közzétételre.
A Kerekasztal a 2023. szeptember 20-ai ülésén ismét napirendre vette a szűrőszoftverek témakörét. Ezen az ülésen került sor a szűrőszoftverek közötti választást segítő útmutató szakmai tartalmának ismertetésére, véleményezésére.
3.4. Az online kihívásokkal kapcsolatos kutatás tapasztalatai és eredményei
A Kerekasztal megvitatta az NMHH által lefolytatott online kihívásokkal kapcsolatos kutatás tapasztalatait és eredményeit. A Kerekasztal tagjai egyetértettek abban, hogy a témával kapcsolatos jövőbeni cél egy bővebb kutatás előkészítése és lefolytatása, amelyben a gyermekek valódi motivációjának feltárására is sor kerülhet egyéb fontos kérdések mellett.
3.4. A hírközlési szolgáltatók bevonása a gyermekek szexuális kizsákmányolását ábrázoló tartalmak elleni küzdelembe: INTERPOL „Worst of List” felhasználásának biztosítása
A Kerekasztal 2023. szeptember 20-ai ülésének napirendjén szerepelt az INTERPOL „Worst of List” domain-gyűjteményéhez való hozzáférésének kérdése. A Kerekasztal tagjai tájékoztatást kaptak arról, hogy jogszabályi felhatalmazás alapján az NMHH segítségnyújtásának hatékonyabbá tétele érdekében lehetőség adódott az INTERPOL „Worst of List” domain-gyűjteményéhez való hozzáférésre is. A gyermekek szexuális kizsákmányolását tartalmazó és közzétevő legkárosabb oldalakat tömörítő lista ez idáig hírközlési szolgáltatók és a nyomozó hatóságok részére volt elérhető, az NMHH az új együttműködési kereteknek köszönhetően lehetőséget kap a lista előszűrésére és a hírközlési szolgáltatók bevonásával támogatja a bűnüldöző szervek munkáját.
4. A beszámoló elfogadása a Kerekasztal által
A jelen beszámolót a Kerekasztal a 2/2024. (III.20.) számú döntésével fogadta el.
Az Ekertv. 4/D. § (7) bekezdése alapján előterjesztett beszámolót elfogadom/nem fogadom el.
Budapest, 2024. március 28.
……..………………………
Dr. Koltay András
Elnök
Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság
Az alábbi, letölthető dokumetum a beszámoló aláírt változata.