További öt évig szólhat a debreceni Magyar Katolikus Rádió

Közzétéve: 2020. január 16.

Öt évvel megújította a szolgáltató kérésére a Katolikus Rádió Zrt. debreceni jogosultságát a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa e heti ülésén. A grémium döntött arról is, hogy a Karc FM szól majd a Szombathely 97,1 MHz helyi frekvencián. A testület tagot delegált a Közszolgálatiérték-testületbe.

Rádiós döntések

A szolgáltató kérelmére további öt évvel – 2025. április 19-ig – megújította a tanács a Debrecen 92,3 MHz helyi rádiós frekvencián a Katolikus Rádió Zrt. médiaszolgáltatási jogosultságát. Így a frekvencián továbbra is a Magyar Katolikus Rádió 92,3 MHz szól majd, közösségi jelleggel. A Szombathely 97,1 MHz helyi frekvencia közösségi jellegű használatára kiírt pályázat nyertese a Lánchíd Rádió Kft., amely vételkörzet-bővítéssel a zalaegerszegi Karc FM 88,3 MHz adását sugározza majd.

Véglegesítette és honlapján csütörtökön közzéteszi a testület a Székesfehérvár 99,2 MHz helyi rádiós frekvencia pályázati felhívását közösségi jellegű használatra. Az ajánlatokat február 17-én lehet majd benyújtani. A Médiatanács elfogadta a körzeti Debrecen 106,0 MHz, a helyi vételkörzetű Nagykanizsa 100,7 MHz és Sopron 98,4 MHz frekvenciák közösségi jellegű pályázati felhívás tervezeteit is, amelyek mától olvashatók az NMHH honlapján.

Jogsértő volt a hírolvasói kommentár

A grémium döntése alapján az M1 Híradó 2019. október 21-i három adásában a médiaszolgáltató megsértette a politikai hírekhez fűzött hírolvasói kommentár tilalmát. Az összeállításban Hadházy Ákos ellenzéki képviselő a miniszterelnök parlamenti beszédét előre nyomtatott szövegezésű táblák felmutatásával zavarta meg, és ezt minősítette a hírolvasó. A testület felszólította a szolgáltatót, hogy a jövőben tartózkodjon a hasonló jogsértésektől. A szabályozás nem általában véve a vélemények közzétételét korlátozza, hanem a nézők, hallgatók befolyásolását a hírek értelmezésében azzal, hogy a hírolvasó saját véleményt fűz a hírekhez. A hírek és a vélemények elkülönült bemutatását nem korlátozza a törvény.

Kétszázezer forintos bírságot szabott ki továbbá a grémium az RTL Klub szolgáltatójára, amiért a Reggeli című magazinműsor egy szeptemberi adásában egy, a műsorban termékmegjelenítés részeként szereplő parkolási mobilalkalmazásról olyan többletinformációkat adtak, amelyek a termék használatára ösztönözhették a nézőket – részletesen bemutatták a szoftvert, illetve egy a felhasználóikat érintő nyereményjátékot is megemlítettek –, mindez pedig ellentétes a jogszabályokkal.

A Médiatanács a bírságok kiszabásakor minden esetben a fokozatosság és az arányosság elve alapján, az ügyek összes körülményét figyelembe véve állapítja meg a jogkövetkezmények adott formáját, mértékét.

Tagdelegálás a Közszolgálatiérték-testületbe

A 2016 óta működő Közszolgálatiérték-testület tagjának Szadai Károly Médiatanács-tagot választotta meg a grémium, miután a korábban delegált Koltay András mandátuma és így delegáltsága is megszűnt. A testület – a médiatörvény 100/B. §-ában meghatározott – közszolgálatiérték-tesztelést koordinálja, azaz a közszolgálati médiaszolgáltató tevékenységeinek közszolgálati jellegét és értékét, valamint vizsgálja és ellenőrzi a médiapiac sokszínűségére gyakorolt hatását. A testületbe a Médiatanács egy tagján kívül még a Közszolgálati Testület és a Közszolgálati Közalapítvány Kuratóriuma delegál egy-egy képviselőt. Jogorvoslati fóruma a Másodfokú Testület, amelyet az előbbi három szervezet elnökei alkotnak.

A Médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is – a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak.