Beszámoló a Gyermekvédelmi Internet-kerekasztal 2024. évi tevékenységéről
1. A Kerekasztal tevékenységének jogszabályi háttere
Az Országgyűlés 2013 decemberében elfogadta az egyes törvényeknek a gyermekek védelme érdekében történő módosításáról szóló 2013. évi CCXLV. törvényt, amely az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény (a továbbiakban: Ekertv.) rendelkezéseit is módosította.
A törvénymódosítás életre hívta a Gyermekvédelmi Internet-kerekasztalt (a továbbiakban: Kerekasztal) mint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (a továbbiakban: NMHH) Elnökének az elektronikus kereskedelmi szolgáltatás és az elektronikus hírközlési szolgáltatás útján hozzáférhető médiatartalmak, információk tekintetében a kiskorúak egészséges fejlődését elősegítő, javaslattevő, véleményező, tanácsadó testületét. Az elnökből és húsz tagból álló testület a törvényben meghatározott feladatai ellátásán túl előző évi tevékenységéről az NMHH Elnökének évente május 1-jéig írásos beszámolót készít, amit a honlapján is nyilvánosságra hoz.
2. A Kerekasztal tagjai
A Kerekasztal elnökét (a továbbiakban: Elnök) és tagjait az NMHH Elnöke nevezi ki három évre. Az Elnököt, valamint két tagot saját jelölés alapján, a további tagokat pedig gyermekvédelemmel foglalkozó szervezetek, a hírközlés piaci szakmai szövetségek ajánlásai, valamint az illetékes minisztériumok javaslata alapján nevezte ki az NMHH Elnöke három évre.
A Kerekasztal elnöke és tagjai voltak a 2024. évben:
- dr. Lipták Eszter, NMHH, Elnök
- dr. Baracsi Katalin, Magyar Jog- és Államtudományi Társaság
- dr. Bányász Péter, Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület
- dr. Csalár Dorina, NMHH
- Doleschall Andrásné dr. Csömör Magdolna, Hírközlési Érdekegyeztető Tanács
- dr. Király Borbála, Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat
- Kardosné Gyurkó Katalin, Nagycsaládosok Országos Egyesülete
- Kecskés István, Diák- és Ifjúsági Újságírók Országos Egyesülete
- Kéry Ferenc, Magyar Kommunikációs Szövetség
- Kőrösné dr. Mikis Márta, Informatika-Számítástechnika Tanárok Egyesülete
- Lovass Tibor, Helyi Televíziók Országos Egyesülete
- Majosházi Csaba, Miniszterelnöki Kabinetiroda
- Mészáros Antónia, UNICEF Magyar Bizottság Alapítvány
- dr. Nagy Sarolta, Miniszterelnöki Kabinetiroda
- dr. Németh Tibor, Magyar Elektronikus Műsorszolgáltatók Egyesülete
- dr. Pócsik Ilona, MediaSmart Hungary Oktatási Közhasznú Nonprofit Kft.
- dr. Puskás Cristian, Vadaskert Alapítvány a Gyermekek Lelki Egészségéért
- Szenthe-Tormási Anna, Katolikus Pedagógiai Intézet
- dr. Szilágyi Zsuzsanna, Magyar Lapkiadók Egyesülete
- Táler Orsolya, Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány
- dr. Varga Árpád, NMHH
3. A Kerekasztal tevékenysége
3.1. A Kerekasztal ülései
A tagok kinevezési okiratainak átadására szervezett ünnepséget követően az új összetételű Kerekasztal első, alakuló ülésére 2024. március 20-án került sor. Ezt követően a Kerekasztal a 2024. évben még három alkalommal, 2024. május 29-én, szeptember 25-én és november 27-én ülésezett.
A 2024. év során a Kerekasztal tagjai betekintést nyertek az UNICEF Magyar Bizottság Alapítvány, a Vadaskert Kórház és Szakambulancia, valamint a KiberHigiénia Egyesület tevékenységébe, továbbá megismerkedtek a pedagógusok és gyermekekkel foglalkozó szakemberek kompetencia-fejlesztését támogató akkreditált továbbképzési programokkal. A Kerekasztal tagjai tájékoztatást kaptak az NMHH által lefolytatott, a 13-16 éves korosztály közösségimédia-használati szokásait, valamint a mesterséges intelligencia-használati szokásait felmérő kutatások eredményeiről, továbbá a testület az ülésein foglalkozott a digitális szülői felügyelet témájával, illetve a szülői felügyeleti alkalmazások népszerűsítésének lehetőségeivel is.
A fentieken túlmenően az NMHH rendszeresen informálta a Kerekasztalt az NMHH részvételével megvalósuló gyermekvédelmi aktivitásairól és a gyermekvédelmi témájú edukációs kiadványokról.
A Kerekasztal a 2024. május 29-ei ülésén megalakította a Digitális Biztonság Munkacsoportot azzal a céllal, hogy a gyermekek biztonságosabb online jelenlétét támogató, közérthető, gyakorlatba is jól átültethető tanácsokat fogalmazzon meg a fiatalok körében népszerű és széles körben használt szolgáltatásokkal kapcsolatban. A Kerekasztal a 2024. május 29-ei ülésén döntött a Kommunikációs Munkacsoport létrehozásáról is, a Digitális Biztonság Munkacsoport által megfogalmazott tanácsoknak az érintett célcsoportokhoz való hatékony, illetve minél szélesebb körben történő eljuttatásának támogatása érdekében. A munkacsoportok a Kerekasztal 2024. szeptember 25-ei ülésen számoltak be az általuk elvégzett tevékenységről.
3.2. Beszámoló a Digitális Biztonság Munkacsoport által elvégzett tevékenységekről
A Kerekasztal 2024. szeptember 25-ei ülésén dr. Varga Árpád beszámolt a gyermekek digitális biztonságának érdekében azonosított tématerületekről, a munkafolyamatról. Ebben a körben egy felmérést, kutatást folytattak, melyet összesen 145 fő, 13-17 éves fiatal körében történő kérdőíves lekérdezéssel végeztek el annak érdekében, hogy a tanácsok a gyermekek igényeire szabott módon, az ő nézőpontjuk megjelenésével kerüljenek megfogalmazásra. Ezt követően került sor a tanácsok munkacsoport tagjai által történő meghatározására és leválogatására, végül pedig a végleges tanácsok elfogadására. A munkacsoport által kiválasztott tanácsok az alábbi témakörök köré csoportosulnak: az adathalászat, a személyes adatok védelme, a jelszóvédelem, a tudatos reklámfogyasztás, az online jelenlét veszélyei, az online visszaélés esetkörei, a szülői felügyeleti alkalmazások, valamint a digitális házirend kialakításának fontossága.
3.3. Beszámoló a Kommunikációs Munkacsoport által elvégzett tevékenységekről
Lovass Tibor a Kerekasztal 2024. szeptember 25-ei ülésén ismertette a Kommunikációs Munkacsoport által megfogalmazott javaslatokat, melyek azt célozzák, hogy a gyakorlati tanácsok a célközönség minél szélesebb köréhez eljusson. Kezdeményezték, hogy a Digitális Biztonság Munkacsoport által kidolgozott munkaanyag köré egy tudatosan felépített kampány szerveződjék. Lovass Tibor hangsúlyozta, hogy a munkacsoport álláspontja szerint különösen fontos a print, nyomtatott alapú megjelenés is, kifejtette továbbá, hogy a Kerekasztal tagjai által legtöbbet ajánlott megjelenési forma az általuk képviselt szervezetek online felületei (weboldal, közösségi média) és hírlevelei, melyeken szintén informatív, figyelemfelkeltő módon ajánlott közvetíteni a kampány üzeneteit.
A Kerekasztal a 2024. november 27-ei ülésén döntött arról, hogy a 2024. szeptember 25-ei ülésén tárgyalt szakértői tanácsok népszerűsítésére az alábbi öt tématerület vonatkozásában kommunikációs kampányt indít:
- Alakítsatok ki digitális házirendet a családi okoseszköz-használathoz!
- Ismerjétek meg a teljes család számára megfelelő szülői felügyeleti alkalmazásokat és használjátok ki azok lehetőségeit!
- Ismerjétek meg az online biztonságotokat leggyakrabban veszélyeztető módszereket!
- Ha gyermeketek online visszaélés áldozatává válik, ne feledjétek: mindig van segítség!
- Kövessétek a technológia fejlődését és használjátok az MI megoldásokat tudatosan!”
A kampány célja a fenti tématerületek megismertetése a családi közösségekkel, gyermekekkel, a szülőkkel, valamint a pedagógusokkal a digitális tudatosság elősegítése, a családok és azon belül is különösen a gyermekek online biztonságának növelése érdekében. A kampány célja továbbá a Kerekasztal ismertségének növelése, ezen keresztül szakmai üzeneteinek minél szélesebb körhöz történő eljuttatásának elősegítése.
4. A beszámoló elfogadása a Kerekasztal által
A jelen beszámolót a Kerekasztal a 2/2025. (III.19.) számú döntésével fogadta el.
Az Ekertv. 4/D. § (7) bekezdése alapján előterjesztett beszámolót elfogadom/nem fogadom el.
Budapest, 2025. 03. 28.
……..………………………
Dr. Koltay András
Elnök
Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság
Az alábbi, letölthető dokumentum a beszámoló aláírt változata.