Beszámoló a Gyermekvédelmi Internet-kerekasztal 2024. évi tevékenységéről

Közzétéve: 2025. április 2.

1. A Kerekasztal tevékenységének jogszabályi háttere

Az Országgyűlés 2013 decemberében elfogadta az egyes törvényeknek a gyermekek védelme érdekében történő módosításáról szóló 2013. évi CCXLV. törvényt, amely az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény (a továbbiakban: Ekertv.) rendelkezéseit is módosította.

A törvénymódosítás életre hívta a Gyermekvédelmi Internet-kerekasztalt (a továbbiakban: Kerekasztal) mint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (a továbbiakban: NMHH) Elnökének az elektronikus kereskedelmi szolgáltatás és az elektronikus hírközlési szolgáltatás útján hozzáférhető médiatartalmak, információk tekintetében a kiskorúak egészséges fejlődését elősegítő, javaslattevő, véleményező, tanácsadó testületét. Az elnökből és húsz tagból álló testület a törvényben meghatározott feladatai ellátásán túl előző évi tevékenységéről az NMHH Elnökének évente május 1-jéig írásos beszámolót készít, amit a honlapján is nyilvánosságra hoz.

2. A Kerekasztal tagjai

A Kerekasztal elnökét (a továbbiakban: Elnök) és tagjait az NMHH Elnöke nevezi ki három évre. Az Elnököt, valamint két tagot saját jelölés alapján, a további tagokat pedig gyermekvédelemmel foglalkozó szervezetek, a hírközlés piaci szakmai szövetségek ajánlásai, valamint az illetékes minisztériumok javaslata alapján nevezte ki az NMHH Elnöke három évre.

A Kerekasztal elnöke és tagjai voltak a 2024. évben:

  1. dr. Lipták Eszter, NMHH, Elnök
  2. dr. Baracsi Katalin, Magyar Jog- és Államtudományi Társaság
  3. dr. Bányász Péter, Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület
  4. dr. Csalár Dorina, NMHH
  5. Doleschall Andrásné dr. Csömör Magdolna, Hírközlési Érdekegyeztető Tanács
  6. dr. Király Borbála, Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat
  7. Kardosné Gyurkó Katalin, Nagycsaládosok Országos Egyesülete
  8. Kecskés István, Diák- és Ifjúsági Újságírók Országos Egyesülete
  9. Kéry Ferenc, Magyar Kommunikációs Szövetség
  10. Kőrösné dr. Mikis Márta, Informatika-Számítástechnika Tanárok Egyesülete
  11. Lovass Tibor, Helyi Televíziók Országos Egyesülete
  12. Majosházi Csaba, Miniszterelnöki Kabinetiroda
  13. Mészáros Antónia, UNICEF Magyar Bizottság Alapítvány
  14. dr. Nagy Sarolta, Miniszterelnöki Kabinetiroda
  15. dr. Németh Tibor, Magyar Elektronikus Műsorszolgáltatók Egyesülete
  16. dr. Pócsik Ilona, MediaSmart Hungary Oktatási Közhasznú Nonprofit Kft.
  17. dr. Puskás Cristian, Vadaskert Alapítvány a Gyermekek Lelki Egészségéért
  18. Szenthe-Tormási Anna, Katolikus Pedagógiai Intézet
  19. dr. Szilágyi Zsuzsanna, Magyar Lapkiadók Egyesülete
  20. Táler Orsolya, Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány
  21. dr. Varga Árpád, NMHH

3. A Kerekasztal tevékenysége

3.1. A Kerekasztal ülései

A tagok kinevezési okiratainak átadására szervezett ünnepséget követően az új összetételű Kerekasztal első, alakuló ülésére 2024. március 20-án került sor. Ezt követően a Kerekasztal a 2024. évben még három alkalommal, 2024. május 29-én, szeptember 25-én és november 27-én ülésezett.

A 2024. év során a Kerekasztal tagjai betekintést nyertek az UNICEF Magyar Bizottság Alapítvány, a Vadaskert Kórház és Szakambulancia, valamint a KiberHigiénia Egyesület tevékenységébe, továbbá megismerkedtek a pedagógusok és gyermekekkel foglalkozó szakemberek kompetencia-fejlesztését támogató akkreditált továbbképzési programokkal. A Kerekasztal tagjai tájékoztatást kaptak az NMHH által lefolytatott, a 13-16 éves korosztály közösségimédia-használati szokásait, valamint a mesterséges intelligencia-használati szokásait felmérő kutatások eredményeiről, továbbá a testület az ülésein foglalkozott a digitális szülői felügyelet témájával, illetve a szülői felügyeleti alkalmazások népszerűsítésének lehetőségeivel is.

A fentieken túlmenően az NMHH rendszeresen informálta a Kerekasztalt az NMHH részvételével megvalósuló gyermekvédelmi aktivitásairól és a gyermekvédelmi témájú edukációs kiadványokról.

A Kerekasztal a 2024. május 29-ei ülésén megalakította a Digitális Biztonság Munkacsoportot azzal a céllal, hogy a gyermekek biztonságosabb online jelenlétét támogató, közérthető, gyakorlatba is jól átültethető tanácsokat fogalmazzon meg a fiatalok körében népszerű és széles körben használt szolgáltatásokkal kapcsolatban. A Kerekasztal a 2024. május 29-ei ülésén döntött a Kommunikációs Munkacsoport létrehozásáról is, a Digitális Biztonság Munkacsoport által megfogalmazott tanácsoknak az érintett célcsoportokhoz való hatékony, illetve minél szélesebb körben történő eljuttatásának támogatása érdekében. A munkacsoportok a Kerekasztal 2024. szeptember 25-ei ülésen számoltak be az általuk elvégzett tevékenységről.

3.2. Beszámoló a Digitális Biztonság Munkacsoport által elvégzett tevékenységekről

A Kerekasztal 2024. szeptember 25-ei ülésén dr. Varga Árpád beszámolt a gyermekek digitális biztonságának érdekében azonosított tématerületekről, a munkafolyamatról. Ebben a körben egy felmérést, kutatást folytattak, melyet összesen 145 fő, 13-17 éves fiatal körében történő kérdőíves lekérdezéssel végeztek el annak érdekében, hogy a tanácsok a gyermekek igényeire szabott módon, az ő nézőpontjuk megjelenésével kerüljenek megfogalmazásra. Ezt követően került sor a tanácsok munkacsoport tagjai által történő meghatározására és leválogatására, végül pedig a végleges tanácsok elfogadására. A munkacsoport által kiválasztott tanácsok az alábbi témakörök köré csoportosulnak: az adathalászat, a személyes adatok védelme, a jelszóvédelem, a tudatos reklámfogyasztás, az online jelenlét veszélyei, az online visszaélés esetkörei, a szülői felügyeleti alkalmazások, valamint a digitális házirend kialakításának fontossága.

3.3. Beszámoló a Kommunikációs Munkacsoport által elvégzett tevékenységekről

Lovass Tibor a Kerekasztal 2024. szeptember 25-ei ülésén ismertette a Kommunikációs Munkacsoport által megfogalmazott javaslatokat, melyek azt célozzák, hogy a gyakorlati tanácsok a célközönség minél szélesebb köréhez eljusson. Kezdeményezték, hogy a Digitális Biztonság Munkacsoport által kidolgozott munkaanyag köré egy tudatosan felépített kampány szerveződjék. Lovass Tibor hangsúlyozta, hogy a munkacsoport álláspontja szerint különösen fontos a print, nyomtatott alapú megjelenés is, kifejtette továbbá, hogy a Kerekasztal tagjai által legtöbbet ajánlott megjelenési forma az általuk képviselt szervezetek online felületei (weboldal, közösségi média) és hírlevelei, melyeken szintén informatív, figyelemfelkeltő módon ajánlott közvetíteni a kampány üzeneteit.

A Kerekasztal a 2024. november 27-ei ülésén döntött arról, hogy a 2024. szeptember 25-ei ülésén tárgyalt szakértői tanácsok népszerűsítésére az alábbi öt tématerület vonatkozásában kommunikációs kampányt indít:

  • Alakítsatok ki digitális házirendet a családi okoseszköz-használathoz!
  • Ismerjétek meg a teljes család számára megfelelő szülői felügyeleti alkalmazásokat és használjátok ki azok lehetőségeit!
  • Ismerjétek meg az online biztonságotokat leggyakrabban veszélyeztető módszereket!
  • Ha gyermeketek online visszaélés áldozatává válik, ne feledjétek: mindig van segítség!
  • Kövessétek a technológia fejlődését és használjátok az MI megoldásokat tudatosan!”

A kampány célja a fenti tématerületek megismertetése a családi közösségekkel, gyermekekkel, a szülőkkel, valamint a pedagógusokkal a digitális tudatosság elősegítése, a családok és azon belül is különösen a gyermekek online biztonságának növelése érdekében. A kampány célja továbbá a Kerekasztal ismertségének növelése, ezen keresztül szakmai üzeneteinek minél szélesebb körhöz történő eljuttatásának elősegítése.

4. A beszámoló elfogadása a Kerekasztal által

A jelen beszámolót a Kerekasztal a 2/2025. (III.19.) számú döntésével fogadta el.

Az Ekertv. 4/D. § (7) bekezdése alapján előterjesztett beszámolót elfogadom/nem fogadom el.

Budapest, 2025. 03. 28.

……..………………………

Dr. Koltay András
Elnök
Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság


Az alábbi, letölthető dokumentum a beszámoló aláírt változata.