■ bizalom ■ biztonság ■ szabadság ■ tudatosság ■ hitelesség

Tisztelt Családtagok!

Tapasztaltátok már, hogy a képernyőidőtök egyre hosszabb, a családdal töltött idő pedig egyre rövidebb? Mintha családtaggá váltak volna a mobileszközök, az otthonok pedig online térré.  Mintha egy új, láthatatlan erő átalakítaná a családok életét.

Éreztétek már, hogy olykor nem könnyű megértetni magatokat egymással? Aggódtok a digitális technológiák – elsősorban a gyermekekre gyakorolt – hatásai miatt?

Apró, napi cselekvésekkel közelebb lehet kerülni ahhoz, hogy az új technológia ne zavarja meg a kiegyensúlyozott családi életet. Az NMHH ehhez szeretne néhány egyszerű tanácsot adni.

Kérjük, gondolkodjunk együtt: osszátok meg ti is a javaslataitokat velünk és akár más családokkal is!

Jótanácsok a családnak

1

Figyeljetek szeretteitekre!

Felelősek vagytok egymásért! Ha együtt a család, üljétek körül az asztalt és beszélgessetek! Keressétek egymás tekintetét, és figyeljetek egymásra! A mobileszközök várhatnak.

2

Bízzatok egymásban!

Beszélgessetek az online térben szerzett jó és rossz élményeitekről. Próbáljátok megérteni egymás digitális életét. Segítsetek ügyességetekkel a szüleiteknek! Osszátok meg élettapasztalatotokat gyermeke(i)tekkel!

3

Játsszon együtt a család!

Ha egy családtag vonzódik a videójátékokhoz, próbáljátok ki együtt a játékot! Alkossatok néhány közös szabályt a videójátékok használatára, és azokat tartsátok is be!

4

Éljetek a jogaitokkal!

Alapvető jogaitok a digitális világban is elkísérnek és védenek, különösen, ha ismeritek azokat, óvatosak vagytok, és utánajártok a lehetőségeknek. Mert nem minden „süti” finom. Ismerjétek meg azt is, hogy kitől és milyen segítséget kaphattok jogaitok érvényesítéséhez!

5

Uraljátok a digitális világot!

Vegyétek észre, ha a mobilalkalmazások kezdik uralni a családi életet! Figyeljetek a kockázatokra is, mert nem minden valóságos, amit az internet mutat! Csak akkor használjátok, ha célotok van vele! Mindig gondoljátok meg a családi fotók kiposztolását! Próbáljatok meg változtatni a napi rutinon.

6

Ápoljátok digitális környezeteteket!

Természetes, hogy lakásunkat, szobánkat, kertünket, rendben tartjuk. Tegyétek ezt a digitális környezettel is, hogy jó legyen benne lakni, élni! Olvassatok, kövessetek, hallgassatok olyanokat, akik tartalmas, jó dolgokat adnak nektek az online térben.

7

Mutassatok jó példát egymásnak!

A család digitáliseszköz-használati szokásainak átalakítását kezdjétek saját szokásaitok megváltoztatásával. Alkossatok közös szabályokat a mobileszközök otthoni használatára, amelyekhez ti is következetesen tartsátok magatokat.

8

Lássátok egymást az interneten is!

Kapcsolódjon össze a család az online térben is, csináljatok zárt családi csoportot a közösségi médiában, osszatok meg egymással tartalmakat. Beszéljétek meg szeretteitekkel hogyan tudjátok online kapcsolatotokat szorosabbra fűzni.

9

Mindennap tanuljatok valami újat!

Szánjatok minden nap 10 percet arra, hogy tanuljatok valami újat a digitális világotok működéséről. Egy új cikk, egy új videó, egy új beállítás, egy új funkció a megszokott alkalmazásodban. Fedezzétek fel az interneten elérhető, az oktatást, művelődést, tájékozódást segítő szolgáltatásokat! Kövessétek a fejlődés útját, legyetek naprakészek és segítsetek ebben egymásnak!

10

Lépjetek át a valóságba együtt!

Naponta egy órára, hetente egy napra tegyétek félre a mobilkütyüket és játszatok, pihenjetek, töltsetek minőségi családi időt együtt! Olvassatok nyomtatott könyveket!

További tanácsokkal hetente jelentkezünk.

A fenti ötleteket részletesen, a mindennapokra szabva kifejtjük a Digipedia tudástár alábbi cikkében:

Mobil a családom? – Bevált eszközök a gyermekek digitális biztonságáért

Nézd meg a videót:

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság gyermekvédelmi feladatellátása

Az átalakuló médiatérre és médiafogyasztási szokásokra tekintettel a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) zászlajára tűzte a gyermekek védelmét, amely tevékenységét nem klasszikus hatósági feladatellátás keretében lát el, hanem edukatív, preventív módon kíván részt venni a gyermekek tudatos médiafogyasztásának- és használatának elősegítésében, a gyermekek és családok biztonságának hatékony védelmében. Az NMHH amellett, hogy közvetlen módon járul hozzá a gyermekek médiaműveltségének fejlesztéséhez, a gyermekek szocializációjában és nevelésében kulcsfontosságú szerepet betöltő szülők és pedagógusok számára is igyekszik segítséget nyújtani annak érdekében, hogy támogassák őket a gyermekek tudatos médiahasználatra nevelésében. Tudást és partnerséget ajánlunk!

A mai, digitalizációval átszőtt világban rendkívüli módon felértékelődött a digitális kompetenciák fontossága, s ezt szem előtt tartva az NMHH gyermekvédelemmel kapcsolatos hitvallása, hogy a gyermekek digitális világban rejlő veszélyektől és kockázatoktól való megóvása mellett megismertesse velük és családjukkal az online tér nyújtotta előnyöket és lehetőségeket egyaránt. Az NMHH a gyermekek tudatos médiafogyasztással kapcsolatos készségeinek fejlesztése érdekében hozta létre és működteti immár három telephelyen (Budapest, Debrecen és Sopron) Bűvösvölgy Médiaértés-oktató Központjait, amelyek térítésmentes, élményközpontú foglalkozásokat biztosítanak az odalátogató 9-16 évesek gyermekek számára. A foglalkozások keretében a diákok kis csoportokban, tapasztalt médiaértés-oktatók segítségével ismerkednek meg a média világával. Az NMHH a gyermekek médiafogyasztási szokásaival kapcsolatos kutatásokkal megalapozott figyelemfelhívó kampányokkal és szakmai programokkal, a gyerekaneten.hu oldalon közzétett különféle online edukációs és tájékoztató tartalmakkal igyekszik megismertetni a szülőkkel azt a világot, amelyben gyermekeik látszólag magabiztosan élik mindennapjaikat, valamint kifejezetten a pedagógusok munkáját oktatási segédanyagokkal, óravázlatokkal és munkafüzetekkel igyekszik támogatni. A gyermekvédelmi célú törekvések fontosságát bizonyítja, hogy a „Szabadság és biztonság a digitalizálódó világban” című, 2023-2026-ig tartó időszakra vonatkozó stratégia célkitűzései között szerepel az NMHH gyermekvédelmi szerepvállalásának erősítése.

Sopronba látogatott az NMHH játékos interaktív előadássorozata

Az eseményről bővebben

Debrecenbe látogatott az NMHH játékos interaktív előadássorozata

Az eseményről bővebben

Szeged után Szombathely volt a házigazdája az NMHH és a Momentán Társulat interaktív előadássorozatának.

Az eseményről bővebben

Első alkalommal Szegeden, a Belvárosi Moziban tartott interaktív előadást, szülőknek és gyerekeknek a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és a Momentán Társulat.

Az eseményről bővebben

November 14-én országjárásra indultunk a „Mobil a családom?” programmal.

Az eseményről bővebben

Mobil a családom? címmel országos programot indít a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH). A programot a Hatóság június 9-én a Momentán Társulat közreműködésével, egy rendhagyó „családi színpadi játék” keretében mutatta be.

Az eseményről bővebben

Sajtómegjelenések

A Gyerekaneten a fiatalok digitális szokásainak megértésében nyújt segítséget a szülők, pedagógusok számára: szakértők által jegyzett cikkeket és a fiatalok által használt szavak magyarázatát egyaránt tartalmazza.

Tovább a Gyerekaneten oldalra

A Digipedia folyamatosan bővülő tartalmaival azonnali segítséget nyújt a legégetőbb digitális kihívásokra, hogy magabiztosan, tudatosan és biztonságosan használhassuk a rendelkezésre álló és egyre fejlődő technológiákat.

Tovább a Digipédia oldalra

Az onlineplatformok.hu a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság mint a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (DSA) szerinti digitális szolgáltatási koordinátor saját honlapja, ahol a Hatóság feladatkörébe tartozó és egyéb ismeretterjesztő online platformokkal kapcsolatos tartalmakat teszünk közzé.

Tovább az Online platformok oldalra