Ötödik állomásához érkezett a „Mobil a családom?” – Tapsvihar a Zsolnay Negyedben
Szeged, Szombathely, Debrecenben és Sopron után Pécsett is bemutattuk hatóságunk egyik legnépszerűbb rendezvényét.
A „Mobil a családom?” legutóbb, júniusban – a soproni Ligneum Látogatóközpontban – csodaszép környezetebe került, de a Zsolnay Negyed is méltó helyszínnek bizonyult ahhoz, hogy szórakoztatva gondolkodtassa el az embereket: mennyire uralja a mobiltelefon az életünket?
Az NMHH tavaly nyáron indította el a Mobil a családom? programját, amely gyakorlatias és szórakoztató ötletekkel szólítja meg a szülőket és a gyermekeket: arra buzdítva, hogy tartsanak rendszeresen mobileszköz-mentes családidőt, alkossák meg közösen a mobilkészülékek használatának házirendjét, és beszélgetéseikből ne hagyják ki az online térben szerzett élményeiket sem.
A mai, digitalizációval átszőtt világban rendkívüli módon felértékelődött a digitális kompetenciák fontossága, s ezt szem előtt tartva az NMHH gyermekvédelemmel kapcsolatos hitvallása, hogy a gyermekek digitális világban rejlő veszélyektől és kockázatoktól való megóvása mellett megismertesse velük és családjukkal az online tér nyújtotta előnyöket és lehetőségeket egyaránt.
Kiskovács Attila játékmester és Fegyverneki Gergő médiaértés-oktató
Hatóságunk legutóbb épp középiskolások és egyetemisták bevonásával készített egy kutatást, a TikTok-videók hatásáról (Egyre több fiatal diagnosztizálja magát félre pusztán az internetre hagyatkozva).
A tanulmány szerint a fiatalok sok esetben hajlamosak kritikus kétely nélkül valósként elfogadni az online térben eléjük táruló, bizonytalan eredetű információkat.
Somogyi Ákos, az NMHH gyermekvédelmi főosztályvezetője
Manapság számtalan, valamilyen mentális betegséget ismertető videóval találkozhatunk a közösségi médiában, ám ezek minősége és megbízhatósága sokszor megkérdőjelezhető.
A feladat az, hogy mi magunk és a környezetünk is megtanulja a kritikus gondolkodást, merjünk kételkedni és tudjunk ellenőrizni.
Pécsett az NMHH színeit Fegyverneki Gergő médiaértés-oktató képviselte, aki Kiskovács Attila játékmesterrel úgy alakította az interaktív előadást, hogy a játék végére egyértelmű volt: a digitális házirend segíthet eligazodást az online világ útvesztőiben.
A közönség szűnni nem akaró tapssal jutalmazta a beszélgetésekkel tarkított előadást.
A Mobil a családom? program jövőre folytatódik, a tervek szerint hamarosan Győrbe és Hajdúszoboszlóra is ellátogat.