Egyeztetés a médiaszolgáltatókkal és szakmai szervezeteikkel a 2024. év tapasztalatairól
A Biztos az előző évek gyakorlatát folytatva tájékoztatást kért a nagyobb közcélú, illetve kereskedelmi médiaszolgáltatóktól és szakmai szervezeteiktől, valamint a reklámszakma önszabályozó testületétől a média, illetve a médiával összefüggő tárgyban 2024-ben hozzájuk intézett megkeresésekről, panaszokról, észrevételekről és tapasztalatokról.
A visszajelzések alapján általánosságban elmondható, hogy mind a közszolgálati, mind a kereskedelmi médiában sokan kívántak informálódni a médiaszolgáltató, illetve a műsorvezetők elérhetőségéről. Élénk érdeklődés mutatkozott az élő adásokban, vetélkedőkben való részvétel feltételeiről, az egyes sorozatokkal, az azok ismétlésével kapcsolatos részletek iránt.
A műsorok arculatával, tartalmával kapcsolatosan érkezett a legtöbb – mind pozitív, mind negatív hangvételű – észrevétel. A médiatartalom-fogyasztók értékelték a személyes történetek bemutatását, amelyek kapcsán számos támogató felajánlás érkezik és kedvelik a tájékoztató tartalommal bővített időjárásjelentést.
A legtöbb kifogás a váratlan műsorváltozásokat, a műsorkezdési időpont módosítását, a műsorvezetők váltását érinti. Sokak számára zavaró a reklámok, műsorajánlók mennyisége, hangereje és az, ha már a filmek utolsó képkockáját közvetlenül követően a képernyőn kereskedelmi tartalom látható. Sok kritika övezi a nyelvhelyességi hibákat, idegen szavak szükségtelen használatát.
Újdonság, hogy a közösségi médiában a médiaszolgáltatók profiljain (jellemzően a Facebookon, a Tiktokon, az Instagramon és a YouTube-on) a megelőző év adataihoz képest emelkedett a követők száma és a felhasználói aktivitás. A bejegyzésekre a felhasználók gyakran „reakciógombokkal” reagálnak, ugyanakkor megnőtt az igény a vélemények megosztására. Ezeken a felületeken a kommunikáció interaktív: megszaporodtak a kommentek, véleménynyilvánítások, köztük az intoleráns megnyilvánulások. Terjednek a rövid videós tartalmak, amelyek több korosztályt, társadalmi réteget is megcéloznak.
I. Médiatartalomszolgáltatók
1. Közszolgálati média
A médiaszolgáltatókhoz leginkább telefonon és mindinkább, egyre növekvő számban, elektronikus levélben intéznek kérdést, illetve tesznek észrevételeket.
A televíziós műsorkínálatot általában színesnek, színvonalasnak tartják. Kedvelik a szórakoztató és ünnepi műsorokat, a kulturális és ismeretterjesztő tartalmakat, a folyamatos hírszolgáltatást és a sportközvetítéseket. Értékelik az erőszakmentes gyermekcsatornát, a fiatalokat megszólító műsorokat és azt, ha a filmeket nem szakítják meg reklámokkal. Örömmel fogadták, hogy az internetes oldalon a műsorok és filmek újra elérhetők, a különféle streameken az élő események követhetők és méltányolják a nézői igények, kérések figyelembevételét.
A legtöbb panasz a nemzetközi sportesemények kódolását érte, igényelték, hogy azok külföldön is elérhetők legyenek. Kifogásolják a nyelvhelyességi és beszédtechnikai hibákat, az idegen szavak indokolatlan használatát. Zavarónak tartják a beszélgetések, riportok alatt bejátszott túl hangos zenét. Bosszantónak érzik, hogy a filmek vége után és stáblista előtt, máris reklámokat, előzeteseket sugároznak. Szeretnék, ha a műsorok végén is elhangzana a riportalanyok neve, a bejelentkezések helyszíne, ha a meghívott szakértők nevét többször is kiírnák a képernyőn.
A rádióhallgatók visszajelzései szerint a műsorok minőségiek, információgazdagok, kultúrát közvetítenek. Sokan értékelik a rádiójátékokat, a zenei nevelő munkát, a meséket, verseket, életutak bemutatását, az egészségfejlesztéssel kapcsolatos tartalmakat, a gyakori sporthíreket, az élő közvetítéseket. A mesecsatorna nagyon népszerű. A legtöbb panasz a műsorvezetők, riporterek nyelvhelyességével, stílusával, olykor domináns magatartásával kapcsolatos. A beszélgetős műsorokban sokszor zavarónak érezték a háttérzenét.
2. Kereskedelmi televíziózás, lineáris és a lekérhető médiaszolgáltatások
A műsorstruktúrával, a műsorok arculatával, témáival és tartalmaival, illetve a műsorváltozásokkal kapcsolatos észrevételek mellett gyakori az adások elérhetőségével, visszanézhetőségével kapcsolatos dícsérő vagy kritikus megjegyzés. Az új műsorok bevezetését többnyire pozitív visszajelzések követték.
Továbbra is nagy számban kifogásolják a reklámok, műsorajánlók mennyiségét, azok zavaró hangerejét.
Sokan érdeklődnek a médiaszolgáltató, az egyes szerkesztőségek, valamint a műsorvezetők és a műsorokban szereplő vendégek elérhetősége felől, az utóbbiak megjelenésével, szakmai felkészültségével kapcsolatban számos észrevétel érkezett. Sokan érdeklődtek a nézők bevonásával készülő produkciókba való jelentkezés feltételeiről.
Leginkább a hír- és politikai tájékoztatókkal, az infotainment, a szórakoztató, illetve vetélkedő műsorokkal, azok ismétlésével és folytatásával kapcsolatban érkeztek javaslatok és témafelvetések. Sok néző formált igényt archív műsorok elérésére, műsortartalmak részletesebb közlésére. Sokan jelezték, hogy a beszélgetős műsorokban a politikusok és szakértők mellett az utca emberét is jó lenne megszólaltatni. Nagy igény mutatkozott az online hírekre.
Műsorváltozás esetén sokan hiányolták a megszokott műsorokat, a kedvenc műsorvezetőket.
Többen kifogásolták azt, ha a műsor nem az előrejelzett időben kezdődődött, a műsorkezdés időpontja módosult vagy a műsor elmaradt. Az idősebb korosztálybeliek gyakran sérelmezték, ha kedvenc műsoruk már csak online felületen volt elérhető.
Sokan kifogásolták töltelékszavak, idegen szavak, nem szerencsés nyelvi kifejezések használatát, a narrátor beszédtechnikáját, olykor még hangszínét is.
Nagy volt az érdeklődés a saját gyártású, délutáni és esti sikersorozatok: telenovellák, kisebb település közösségének mindennapjait bemutató, illetve celeb szériák és mindezek korábbi évadainak az ismétlése iránt. Visszatérő kérdés volt, hogy a sorozat hány részes, miért olyan korán/későn kezdődik, mikor ismétlik, illetve miért nincs folytatása.
Érkeztek sajtóanyagok, riportkérelmek, bejelentések aktuális hír- és közéleti műsorokhoz, emellett felajánlások személyes történet bemutatására, ilyenek kapcsán segítségnyújtásra. Komoly az érdeklődés castingon, az élő adásokban való részvétel, a tehetségkutató műsorokba való jelentkezés feltételei iránt. Sokan küldtek saját képet az időjárásjelentéshez.
Megszaporodott a száma a hibajelentéseknek: a lineáris tartalom nem volt elérhető, az külföldön eleve nehéz; a lekérhető médiaszolgáltatás nem töltődött be, a videólejátszás nem indult, nem volt hang, illetve az akadozott vagy csúszott, a képpel nem volt szinkronban, a feliratozás nem volt megfelelő, a műsorok online formában csak késéssel voltak elérhetők.
A jelzések legtöbbje műsorváltozással, az éppen futó műsorokkal kapcsolatos komment és témajavaslat, javítási, helyesbítési kérés. Egyre többen keresik a médiaszolgáltató nyilvánosságát, a lehetőséget a jogsérelmekről szóló híradásokra. Összességében romlott a közbeszéd stílusa és tartalma.
II. Szakmai szervezetek
A Magyar Elektronikus Műsorszolgáltatók Egyesülete (MEME) tájékoztatása szerint az egyesülethez címzett legtöbb megkeresés tárgya továbbra is a műsorszolgáltató, illetve szerkesztőségek elérhetősége, reklámok, továbbá a műsorok tartalma, kezdési időpontja volt, illetve a műsorban szereplőre és a műsorvezetőkre vonatkozott. Többen érdeklődtek casting műsorok élő adásaira történő jegyvásárlásról és érkeztek riportkérelmek is. Az öngyilkosságról történő tudósítások tárgyában a szakmai szervezetek és a Biztos között korábban létrejött megállapodás kapcsán az egyesület jelezte, hogy e tárgyban hozzá megkeresés 2024-ben nem érkezett.
Magyar Lapkiadók Egyesülete (MLE) beszámolójából kitűnően az egyesülethez panasz
benyújtására félelemmel uszító, gyermekbántalmazásról tudósító, kiskorúakra nézve káros, aggályos, illetve, korhatári tilalomba ütköző, vagy azt nem megfelelően feltüntető tartalom miatt, továbbá a normálistól eltérő szexualitást népszerűsítő poszt közzétételére tekintettel, megalázó, kiszolgáltatott helyzetben lévők öncélú és sérelmes bemutatása miatt került sor.
Az öngyilkossággal kapcsolatos híradások tárgyában megkeresés, bejelentés nem érkezett.
Az NMHH Médiatanácsa a társszabályozói együttműködés keretében az Egyesület felé internetes tartalommal kapcsolatos, anonim módon benyújtott panaszt továbbított.
A Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesületéhez (MTE) a társszabályozáshoz kapcsolódó tevékenység keretében az NMHH-n keresztül érkeztek bejelentések 2024-ben. Az Egyesület e-mailben tájékoztatta a panaszosokat az eljárás menetéről, azonban ennek kapcsán válasz nem érkezett, illetve az érintettek nem kívánták felfedni személyes adataikat.
Az Önszabályozó Reklám Testületnél (ÖRT) a 2024. évben lefolytatott panaszeljárások során a biztosi hivatallal történő sokéves együttműködés keretében korábban érintett, az ún. fekete hírek és egyéb érzékeny témák környezetében történő reklámelhelyezés illetve márkabiztonság tárgyában vizsgálat lefolytatására nem került sor.
Az Egyesület a mesterséges intelligencia segítségével egyedi monitoring vizsgálatot folytatott a közösségi média felületeken megjelenő influenszer tartalmakban történő gyermek megjelenítési gyakorlatok tárgyában, de az nem tárt fel súlyos normasértést.