NMHH Médiatanács: 208,7 millió forint közösségi rádiók és televíziók működési költségeire
Huszonhárom tévé és tizenegy közösségi rádió éves üzemeltetési költségeihez járul hozzá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa, ezen kívül 4,8 millió forinttal támogatja az izraeli Magyar Filmhetet. A testület nyertest hirdetett négy helyi rádiós frekvencia pályázatán, és elfogadta másik négy vidéki pályázati felhívás tervezetét. Műsorrendi eltérések miatt a tanács médiaszolgáltatókat bírságolt, valamint módosította a közszolgálati médiaszolgáltatások rendszerének jegyzékét.
Mecenatúraprogramos támogatások
A Médiatanács Magyar Média Mecenatúra Programjában a működési és üzemeltetési költségeket támogató pályázat idei első fordulójában a testület összesen 208,7 millió forinttal támogat harmincnégy sikeresen pályázó közösségi és kisközösségi médiumot. Támogatásban részesül a Kiskőrös, a Zugló, a Pomáz, a Szentes, a Füred, a Szentgál, a Baranya és a Körös Televízió, a Komló és Térsége Televízió, az esztergomi Körzeti Televízió, a miskolci Irány TV, a szegedi TiszapART Televízió, a gödöllői Régió Plusz Televízió, a Karcag Televízió, a Somogy, a Zemplén és a Sárrét TV, a fővárosi Hegyvidék Televízió, az Apostol TV, a Bonum TV, a Hatoscsatorna, a Püspökladányi Kék Kálló Tv és a Városi TV Mohács. A rádiók közül a székesfehérvári Táska Rádió, az Első Pesti Egyetemi Rádió, a kaposvári és a székesfehérvári Magyar Katolikus Rádió, a Győr Plusz Rádió, a debreceni FM90 Campus Rádió, a Berettyó és a Balaton Rádió, a szombathelyi Credo Rádió, a fővárosi Klasszik Rádió 92,1 és a szentgotthárdi Radio Monošter nyert támogatást.
Fesztiváltámogatás
A Médiatanács 4,8 millió forinttal járul hozzá az izraeli Magyar Filmhét lebonyolításához. A rendezvényt – amelynek főszervezője a magyar nagykövetség – Tel-Avivban rendezik május 12. és 20. között. Az eseményen olyan, a tanács Magyar Média Mecenatúra Programjában támogatott fesztiválsikereket is bemutatnak, mint a Curtiz, a Félvilág vagy A berni követ.
Rádiós frekvenciákkal kapcsolatos döntések
A Székesfehérvár 106,6 MHz, a Tatabánya 107,0 MHz, a Zalaegerszeg 88,3 MHz és a Szigetszentmiklós 107,0 MHz helyi rádiós pályázati eljárások mindegyikén az egyedüli pályázati ajánlatot benyújtó pályázókat hirdette nyertesnek a Médiatanács: az első két eljárásban a Karc FM Média Kft.-t, a harmadikban a Lánchíd Rádió Kft.-t, míg az utolsóban a Lakihegy Rádió Bt.-t. Székesfehérváron és Tatabányán vételkörzet-bővítéssel Karc FM, míg Zalaegerszegen hálózatba kapcsolódva, Karc FM 88,3 állandó megnevezéssel sugároznak majd műsort. Szigetszentmiklóson a Lakihegy Rádió szól majd. A testület megállapította a Budaörs 104,8 MHz helyi kereskedelmi rádiós frekvenciára indított pályázati eljárás eredménytelenségét, miután alakilag érvénytelennek bizonyultak a pályázatra benyújtott ajánlatok.
A Médiatanács elfogadta az idén lejáró Baja 94,3 MHz, a Dunaföldvár 106,5 MHz, a Paks 107,5 MHz és a Szekszárd 91,1 MHz médiaszolgáltatási lehetőségekhez kapcsolódó pályázati felhívások tervezeteit. A tanács a Dunaújváros 99,1 MHz eljárásában a tartalmi vizsgálat után felvilágosítást kér az egyedül pályázó Karc FM Média Kft.-től.
Médiafelügyeleti döntések
A miskolci Rádió 1 szolgáltatója 115 ezer forintos, a bajai, dunaföldvári, paksi és szekszárdi Rádió 1 szolgáltatója pedig 240 ezer forintos bírságot kapott, miután egy-egy januári vizsgált adáshéten a médiatörvényben rögzítetthez képest kevesebb a helyi közélettel foglalkozó, a helyi mindennapi életet segítő műsorszámot sugároztak, és hússzor elhagyták a záró főcímet a reklámblokk végéről. A miskolci rádió szolgáltatója ezen kívül kevesebb magyar zenét, valamint kisebbségi és nemzetiségi műsort adott le.
A Médiatanács 30 ezer forint megfizetésére kötelezte a debreceni Európa Rádió szolgáltatóját, mert az egy januári adáshéten számos esetben nem a hatósági szerződésében rögzített szignált használta, továbbá kevesebb helyi közélettel foglalkozó, a helyi mindennapi életet segítő és közszolgálati műsorszámot sugárzott az általa vállaltaknál. Ezek mellett két adásnapon túllépte az ismétlések maximális arányára vonatkozó vállalását is.
A testület 20 ezer forintra bírságolta a Tatabányai Televízió szolgáltatóját, mert egy januári adáshéten nem tartotta be a napi rendszeres híradásra szánt minimális műsoridőre tett vállalását, és a Körzeti Televízió Tata műsorával nem a szerződésében rögzített időszakban kapcsolódott hálózatba.
A tanács a bírságok kiszabásakor minden esetben a fokozatosság és az arányosság elve alapján, az ügyek összes körülményét – köztük a szolgáltató által korábban elkövetett azonos tárgyú jogsértéseket – is figyelembe véve állapítja meg a jogkövetkezmény adott formáját, mértékét.
Május 1-jén indul az m3.hu
A Médiatanács a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) kérését figyelembe véve módosította a közszolgálati médiaszolgáltatások rendszerének jegyzékét, amelyben a legfontosabb változás, hogy az M3 műsortartalma – lekérhető médiaszolgáltatásként – május 1-től ingyenesen elérhető a közönség számára az m3.hu oldalon.
A Médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is – a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak.