Újabb net-coachok segítik szakmai környezetüket a digitális térben
Diákjaik, kollégáik, a szülők és tágabb környezetük médiaértését is segíthetik a Net-Coach újmédia-pedagógia felnőttképzési program második évfolyamának frissen végzett hallgatói, akik január 18-án, ünnepélyes keretek között vehették át oklevelüket Vácott. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) és az Apor Vilmos Katolikus Főiskola (AVKF) közös kurzusa a magyar pedagógusokkal és más szakemberekkel összefogva olyan tudásközösséget épít, amely az iskolásoknak és a családoknak segít megérteni az újmédia világát és a digitális tér kihívásait.
Az ősszel indult, tizenegy napos intenzív tréning harminc új szakembert képzett ki, akik sokrétű, több szakterületre is kiterjedő tudást szerezhettek a gyermekek online biztonságáról, médiatudatosságuk fejlesztéséről. A képzés során a hallgatók megismerkedhettek a médiatartalmak hitelességének problémájával, az egészséges és tudatos online jelenlét kialakításával, és azzal is, hogyan lehet felhasználni a mesterséges intelligenciát a fiatalok tanításában, készségeik fejlesztésében. A végzett szakemberek tanácsadói kompetenciákat és átfogó ismereteket is szereztek – egyebek mellett a cyberbullying, a közösségimédia-függőség és a szexting jelenségéről, valamint a gyermekek online behálózásának és szexuális kizsákmányolásának veszélyeiről.
A képzés, és ezen keresztül a Net-Coach Program célja elősegíteni, hogy az NMHH egy széles körű szakértői hálózattal együttműködésben, közös értékek mentén segítse a fiatalok és a családok eligazodását a digitális média biztonságos és tudatos használatában – fogalmazott Somogyi Ákos, az NMHH Gyermekvédelmi Főosztályának vezetője a net-coachok oklevélátadó ünnepségén. A program célja ismeretátadásra és tapasztalatcserére alapuló közösséget építeni, amelynek tagjai folyamatosan tájékozódnak az újmédiát érintő aktuális jelenségekről – így eredményesen tudják segíteni szűkebb és tágabb szakmai környezetüket.
Az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora az eseményen úgy fogalmazott: az újmédia-pedagógia – néha talán még meg sem válaszolható – kérdéseinek felvetése, a lehetséges válaszutak keresése hiánypótló. Példaértékű az is, ahogy a képzéseken a különböző segítő szakemberek dolgoznak együtt az iskolákból, valamint a gyermekvédelem, a rendvédelem és a pszichológia területéről, s viszik aztán vissza saját világukba az itt tapasztaltakat – szögezte le Gloviczki Zoltán.
A képzés harmadik évfolyama tavasszal indul, a jelentkezéssel kapcsolatos tudnivalókat az AVKF teszi közzé honlapján.