Januártól több helyen változtak a hírközlési építményeket érintő jogszabályok

Közzétéve: 2025. január 22.

Új szabályok az Eht. „Ingatlanhasználat, közös építményhasználat” alcíme alatt

2025. január 1-től módosult az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény (Eht.).

Az új szakaszok a Magyarország kiberbiztonságáról szóló 2024. évi LXIX. törvény rendelkezései alapján kerültek az Eht.-be.

Új szakasz: a 97/A. paragrafus

Az új szakasz elrendeli, hogy az elektronikus hírközlési építmény üzemeltetője, vagy üzemeltető hiányában a tulajdonosa a használat során köteles az építmény állagát megóvni, az építmény műszaki állapotának rendszeres felülvizsgálatát és a szükséges átalakítási, felújítási, helyreállítási munkálatokat elvégezni, továbbá az üzemen vagy használaton kívüli hálózatokat elbontani.

A (2) bekezdés szerint az elektronikus hírközlési építmény üzemeltetője/tulajdonosa az építményt elbontja, ha annak használatával véglegesen felhagy, vagy az építmény további használatra alkalmatlan.

Az ingatlan tulajdonosa – a tulajdonát képező ingatlant érintő építményrész erejéig – az NMHH rendelet szerinti engedély alapján elbontathatja azt az elektronikus hírközlési építményt, amelynek használatával véglegesen felhagytak, vagy használatra alkalmatlan, és tulajdonosa nem ismert vagy nem érhető el.

A bontással okozott kárért a bontási engedélyt kérő felel. A Hatóság ügyfélszolgálatán bárki bejelentheti az elektronikus hírközlési építmény rongálódott, használaton kívüli, vagy használatra alkalmatlan állapotát.

Új szakasz: a 98/B. paragrafus

2027. január 1-jétől belterületen a helyi építési szabályzatokban meghatározott területeken nyomvonalas elektronikus hírközlési építményt csak földfelszín alatti elhelyezéssel szabad létesíteni.

Ez a szabály nem vonatkozik azonban a földfelszín feletti elektronikus hírközlő hálózat egyes szakaszainak más nyomvonalra történő áthelyezésére (kiváltás), korszerűsítésére (ideértve a meglévő hálózat modernizálását, új technológiájú hálózattal történő kiváltását is), felújítására, vagy a meglévő, földfelszín feletti elektronikus hírközlő hálózatról előfizetői leágazással történő bekötésére.

Új szakasz: a 98/C. paragrafus

E szakasz értelmében a helyi önkormányzatnak joga van ahhoz, hogy kezdeményezze a működési területéhez tartozó, a helyi építési szabályzatában megjelölt belterületen – kormányrendeletben meghatározott feltételek szerint – a földfelszín felett 5 évnél régebben létesített nyomvonalas elektronikus hírközlő hálózat cseréjét földfelszín alatti elhelyezésre.

Ennek alapvető feltétele, hogy az érintett előfizetők, illetve ingatlantulajdonosok az ingatlanukat érintő munkavégzéshez előzetesen hozzájárulnak, és a felmerült költségeket vállalják.

Ha ilyen kezdeményezés érkezik, akkor a jogszerűen létesített elektronikus hírközlő hálózat üzemeltetője a kezdeményezés alapján 6 hónapon belül kiváltási-ütemezési tervet készít annak figyelembevételével, hogy az a szolgáltatásnyújtás folytonosságát ne veszélyeztesse.

Ha a kezdeményezés szerinti területen több elektronikus hírközlési szolgáltató, illetve hálózatüzemeltető is rendelkezik hálózattal, akkor a kiváltási-ütemezési tervet az Eht. tervezett építési munkák összehangolására vonatkozó szabályai szerint kell elkészíteni.

A kiváltási-ütemezési tervet az érintett üzemeltetők és az önkormányzat közös megállapodásban véglegesítik. A megállapodásnak tartalmaznia kell az elvégzendő munkákat és az egyes feleket terhelő költségeket is.

2025. január 18-tól módosult a 20/2020. (XII. 18.) NMHH rendelet

Az elektronikus hírközlési építmények elhelyezéséről és az elektronikus hírközlési építményekkel kapcsolatos hatósági eljárásokról szóló jogszabály pontosította és kiegészíti az antennatartó szerkezetek ideiglenes elhelyezésére vonatkozó szabályozást.

22. paragrafus

Elektronikus hírközlési szolgáltatás nyújtásának biztosítása érdekében antennatartó szerkezet valamely esemény, rendezvény időtartamára, de legfeljebb 90 napra ideiglenesen elhelyezhető, ha az építtető az elhelyezés előtt legalább 15 nappal a bejelentést a 9. § és a 3. melléklet szerint benyújtja.

A hiánytalan bejelentést a Hatóság 8 napon belül nyilvántartásba veszi.

Az antennatartó szerkezet elhelyezését csak a nyilvántartásba vételről szóló határozat közlése után lehet megkezdeni.

Az építtető az ideiglenesen elhelyezett antennatartó szerkezetet a bejelentésben meghatározott időpontig köteles elbontani, és erről a Hatóságot a bontást követő 15 napon belül nyilatkozattételi űrlap benyújtásával értesíteni.

22/A. paragrafus

Elektronikus hírközlési szolgáltatás folyamatos biztosítása érdekében az antenna vagy antennatartó szerkezet legfeljebb 1 évre ideiglenesen áthelyezhető, ha az áthelyezés az antenna vagy antennatartó szerkezet állandó elhelyezését biztosító épület, építmény felújítása, átépítése miatt szükségessé válik.

Az áthelyezés időtartama az építtető indokolt kérelmére egy alkalommal, legfeljebb 3 hónappal meghosszabbítható.

(A többi rendelkezés megegyezik 22. § szerinti szabályozással.)

A 280/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet (TÉKA) hatálybalépés előtti módosításai

A 391/2024. (XII. 11.) Korm. rendelet értelmében a TÉKA (településrendezési és építési követelmények alapszabályzata) ugyan hatályba lépett 2025. január 1-jén, ugyanakkor valójában főszabályként az építmények (építési tevékenységek), telekalakítások vagy területhasználatok esetében az Országos Településrendezési és Építési Követelmények [OTÉK, 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet] 2024. december 31-én hatályos rendelkezéseit rendeli el alkalmazni, egészen 2025. június 30-ig.

A 424/2024. (XII. 23.) Korm. rendelet a 135. §-ban pontosította a településtervek módosításának szabályait. Jelentős enyhítés továbbá, hogy nem lép hatályba az a TÉKA-rendelkezés, hogy elektromos vezetéket, elektronikus hírközlési vezetéket telken belül az építményig földkábellel kell elvezetni [98. § (5) bekezdés].