Új Médiakultúra Magazin – IV. évfolyam (2025), 1. szám

Közzétéve: 2025. február 12.

A tartalomból

  • Marubók a neten – Mit tanulhatunk az internetről a marubo indiánoktól?
  • Felgyorsult érzelmek – Beszélgetés Tari Annamária pszichológussal
  • Humans in Charge 2024 – A jövő itt van: interjú Kay Firth-Butterfielddel
  • Zene nélkül mit érek én? – Spotify: használ, ha használod
  • Új médiakultúra, új bátorság – Aczél Petra gondolatai a ránk váró következő 25 évről

Mi történik általunk és velünk az online térben? – újévi töprengések Koltay Andrástól, az NMHH elnökétől

Megint egy év, amelynek immár búcsút intünk, és egy újabb, melyet különös várakozásokkal övezünk életünkben. Ez persze évről évre így van, de most mégis van valami, ami sajátos dimenzióba helyezi mindazt, amit oly sokszor megéltünk már.

És ez a valami nem más, mint ami velünk és általunk történik az online térben. Igen, velünk és általunk, ezúttal azonban e kettő között valahogy mégis különös feszültség van. A mindennapjainkból egyre nagyobb részt elfoglaló digitális univerzumban ugyanis ezek korántsem állnak ok-okozati összefüggésben, és még csak nem is ugyanabba az irányba mutatnak.

Mit is jelent az internet világában az, hogy valami általunk és velünk történik egy időben? Amikor aktívan használjuk a világháló nyújtotta szolgáltatásokat és tartalmakat, akkor az általunk történik. Ugyanakkor velünk is, mert minden, ami a használat során történik, adattá válik, mely bár általunk jön létre, jövőbeni sorsa felett még sincs semmiféle befolyásunk.

Így botorkálunk mindannyian az ellentétek végtelen online mezején. Ezért fontos, hogy felhasználói, azaz egyéni, valamint közösségi, azaz társadalmi értelemben is felismerjük a technológia fejlődéséből adódó lehetőségeket és kockázatokat. A generatív modellek korában azt sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a mesterséges intelligencia (MI) milyen hatással van és milyen hatással lesz a média világára. Ez olyan kulcsterület, amely sok mindenre hatással van, hiszen itt közvetlenül leképeződik mindaz, amit méltán nevezhetünk az MI sötét oldalának, nem vitatva persze a generatív matematikai modelleken nyugvó technológiák számtalan előnyét sem.

Az internetes technológiák fejlesztésére sokan sokáig puszta informatikai kérdésként tekintettek. Ezt az álláspontot azonban kétségkívül felülírta az idő. Ez a megközelítés egész egyszerűen nem tartható a jövőben, ahogy már a jelenben sem. Ha humánus keretek között akarjuk tartani a fejlődést, akkor a digitális technológiák fejlesztése, felelősségteljes és etikus alkalmazása során a kutatóknak, fejlesztőknek és döntéshozóknak együtt kell működniük.

Mint azt nemrégiben a Humans in Charge 2024 című nemzetközi konferencia házigazdajaként is kifejtettem, az etikus működés tekintetében a hangsúly a felelős irányításon és szabályozáson van, és ebben a politikai és iparági döntéshozók konszenzusa megkerülhetetlen.

Ugyanakkor fel kell tennünk azt a kérdést is, hogy csakugyan intelligens-e a mesterséges intelligencia? A válasz azért sem egyszerű, mert az MI kétségkívül a legfejlettebb és legösszetettebb utánzógép, amelyet az emberiség valaha is épített, és csakugyan olyan képességekkel rendelkezik, amelyek szinte varázslatosnak tűnnek.

A generatív modellek tehát bizonyos értelemben tükröt tartanak elénk, és azt kérdezik, hogy mik a fő értékeink, mit tartunk fontosnak, mit akarunk megőrizni, mik a minták, szabályok és törvények, amelyeket a jövőben követni akarunk? Ez azt jelenti, hogy a jövőtervezésben, az innovációban érdemes kiaknáznunk az MI-ben rejlő lehetőségeket.

De mindeközben egyetlen pillanatra sem feledkezhetünk meg arról, hogy a generatív alapon létrejövő tartalmak, ideértve a gigantikus adatbázisok kérdését is, alapvetően a természetes intelligencia termékei, azaz originális információkból jönnek létre. Ez jó, biztató, előrevivő mindannyiunk számára. Ugyanakkor azt sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy egyes megalapozott előrejelzések szerint 2025-ben eljuthatunk arra a fordulópontra, amikor az interneten elérhető tartalmak nagyobb része nem originális, hanem generatív jellegű lesz. És vajon mi történik majd akkor, ha a generatív modellek generatív tartalmakból generálnak majd „új” információkat? Hogyan hat majd ez a tudományra, a jogra, a művészetekre, a társadalomra, a közösségi normákra, egyáltalán, az életünkre? Nem árt időben feltenni ezeket a kérdéseket. Úgy vélem, eljött az idő, amikor mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a természetes intelligencia méltóságával úgy őrizzük és erősítsük meg a digitális univerzum szabadságunkat növelő karakterjegyeit, hogy a biztonságot és megbízhatóságot garantáló etikai kérdéseket helyezzük előtérbe.

Az Új Médiakultúra Magazin 2025. évi 1. száma az alábbiakban megtekinthető lapozható online változatban, illetve letölthető akadálymentesen hozzáférhető PDF-ként is a lap alján elérhető PDF-ikonra kattintva.