Szubjektív módszerek az álhírterjesztés problémájának objektív kezelésében

A Global Disinformation Index tevékenységének értékelése

Közzétéve: 2025. április 2.

Kritikusai szerint megkérdőjelezhető módon minősít dezinformatívnak egyes híroldalakat a londoni székhelyű Global Disinformation Index (GDI). Ezt támasztja alá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss tanulmánya is. A befolyásos tényellenőrző szervezet tevékenysége ellen több amerikai és brit politikus, hírportál és igazságszolgáltatási szereplő is felemelte már a szavát.

Kritikusai szerint megkérdőjelezhető módon minősít dezinformatívnak egyes híroldalakat a londoni székhelyű Global Disinformation Index (GDI). Ezt támasztja alá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss tanulmánya is. A befolyásos tényellenőrző szervezet tevékenysége ellen több amerikai és brit politikus, hírportál és igazságszolgáltatási szereplő is felemelte már a szavát.

A GDI az általa álhírterjesztőnek minősített híroldalak hirdetési bevételeinek korlátozásával állítása szerint a dezinformáció ellen igyekszik fellépni. A szervezet vizsgálati eredményeit reklámügynökségek számára értékesíti, amelyek az álhírterjesztőnek minősített hírmédiumokon mellőzik a vállalati marketingüzenetek közzétételét. Az érintett híroldalak ennek következtében jelentős anyagi hátrányt szenvedhetnek el.

Az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban jogi és politikai aggályok merültek fel amiatt, hogy a GDI túlnyomórészt konzervatív híroldalakat minősít dezinformatívnak. 2023 decemberében Texas főügyésze, valamint a The Daily Wire és a The Federalist híroldalak pert indítottak az amerikai külügyminisztérium ellen a GDI pénzügyi támogatása miatt. A felmerült finanszírozási aggályok rendezése érdekében jogszabály-módosításokra is sor került, tavaly év végén pedig megszűnt a külügyi tárca Globális Elkötelezettség Központjának megbízatása, amely anyagilag segítette a tényellenőrző szervezet működését. A GDI tevékenysége az Egyesült Királyságban is ellenérzéseket váltott ki. A minősítéseik kárvalottjának számító UnHerd portál főszerkesztőjének tiltakozását követően a brit kormány 2024 májusában felfüggesztette a szervezet finanszírozását.

Egyelőre kérdéses, hogy a felmerült aggályok következményei hosszú távon hogyan fogják befolyásolni a GDI és más hasonló szervezetek tevékenységét, valamint ezen keresztül általánosságban milyen hatást gyakorolnak majd a dezinformáció és a félretájékoztatás problémájának jövőbeli kezelésére.

A teljes tanulmány az onlineplatformok.hu oldalán olvasható.