Digitális dilemmák – új kötet a digitalizáció jogi kérdéseiről
Az egyre fejlettebb és elérhetőbb digitális eszközök, valamint a töretlenül népszerű online platformok alapjaiban alakították át a technológia és az ember kapcsolatát. Ezen változás jogi aspektusait vette górcső alá legfrissebb könyvében a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatudományi Intézete (MTMI). A kötet a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen (PPKE) mutatkozott be a médiahatóság és a PPKE közös szervezésű, kerekasztal-beszélgetéssel egybekötött könyvbemutatóján.
Dr. Papp János Tamás, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiapiaci Együttműködési és Kutatási Igazgatóság kutatási szakértője, a kötet egyik szerkesztője
Digitális dilemmák címmel jelent meg Lendvai Gergely Ferenc és Papp János Tamás új könyve. A kötet címe a digitalizáció és a jogtudomány azon konfliktusára utal, amelyben a mindeddig lassan és szervesen fejlődő jogtudománynak most egy példátlan dinamizmussal fejlődő és formálódó technológiai forradalomra kell reflektálnia. A kötet alapkérdése, hogy a jog mennyiben képes megfelelő keretek közé szorítani a digitalizációt, és emellett mennyiben lehet az innováció ösztönzője is.
A mű tizenegy fiatal kutató tíz tanulmányán keresztül jár körbe olyan időszerű kérdéseket, mint a közösségi média szerepe a gyermekek védelmében, a botok káros és hasznos szerepe az online platformokon vagy a kommentek – mostanság kiemelt figyelmet kapó – jogi státusza. A bemutatott kötet egyedülálló, hiszen a jogtudomány területére jellemző leíró szempontrendszer helyett egy elemző, kritikai megközelítést közvetít, amely nemcsak reagálni, hanem érdemben is alakítani kívánja a digitális jelenségekről zajló tudományos közbeszédet.
Dr. Nyakas Levente, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanács Médiatudományi Intézet vezetője
„A könyvbemutató napjainkban egy csaknem kihalóban lévő műfaj. A hangsúlyt a tudományos világban is egyre inkább az online térre helyezzük, pedig a személyes eszmecserére és az elért eredményeink megünneplésére lehetőségét nyújtó alkalmak ma is felbecsülhetetlenek” – hangsúlyozta köszöntőjében Nyakas Levente. Az MTMI vezetője emlékeztetett, hogy a médiahatóság az egyetemmel együttműködésben a jövőben is hasonló eseményeken kívánja ismertetni legfontosabb kutatási eredményeit, létrehozva egy fórumot, ahol a szerzők és a hallgatók személyesen is találkozhatnak egymással. A mostani könyvbemutató ennek a fórumnak is egyfajta nyitórendezvénye – húzta alá.
Az esemény kerekasztal-beszélgetésén a mű két szerzője, Bálint János és Huszár Daniella értekezett a könyvet szerkesztő Papp János Tamással, az NMHH kutatási szakértőjével. A résztvevők olyan, a könyvben is tárgyalt kutatási területekről beszélgettek, mint az online platformokon alkalmazott sötét megoldások, a közösségi médiumok adatkezelési gyakorlata, valamint a jog és más tudományterületek felhasználók iránti felelőssége.
A kötet bemutatása utáni kerekasztal beszélgetésen Papp János Tamás, Huszár Daniella és Bálint János
Huszár Daniella kiemelte, hogy a sötét megoldások, vagyis az online platformok digitális manipulációi kezdetben egy marketingstratégia részeként jelentek meg azzal a céllal, hogy a vásárlók minél több időt töltsenek a webáruházak felületein, és minél többet vásároljanak. Később ezeket a technikákat már nemcsak a webshopok, de a közösségi média platformjai is elkezdték használni. A módszerek napjainkban veszélyesebbek, mint valaha, hiszen a mesterséges intelligencia fejlődésével ezek a modellek elkezdtek egyre személyre szabottabb megoldásokat alkalmazni.
A fiatal kutató hozzátette: kifejezetten közösségimédia-specifikus sötét megoldás az úgynevezett „infinite scrolling”, vagyis a végtelen görgetés. Ezzel találkozunk, amikor egy közösségi oldalon a hírfolyamunknak soha nincs vége, és folyamatosan érkeznek rá az újabb és újabb tartalmak. Egy másik manipulációs módszer, amikor a sütik elfogadására hívó bannereken az összes süti elfogadását engedélyező opció van az első, kiemelt helyen, a leginkább feltűnő színnel – ennek kiválasztásával azonban meggondolatlanul is hozzájárulunk az összes adatunk kezeléséhez. A sötét megoldások legijesztőbb jellemzője, hogy a legtöbbjük nem is feltűnő a felhasználók számára. Huszár Daniella hangsúlyozta: a digitális manipulációk ellen egyéni szinten tudatos és tájékozott internethasználattal, közösségi szinten pedig a megfelelő, naprakész jogszabályi környezet kialakításával védekezhetünk.
Bálint János, a kötet online platformok adatvédelmi gyakorlatát vizsgáló tanulmányának szerzője szerint a közösségi oldalakkal kapcsolatos komplikációk közül nagyon sok visszavezethető azon alapproblémára, hogy ezeknek a felületeknek kifejezetten céljuk a felhasználóikról minél több adatot gyűjteni, amelyeket kiértékelve személyre szabott ajánlásokat, tartalmakat és termékeket kínálhatnak a felhasználóiknak. Ez egyrészt jó lehet, hiszen a felhasználóknak számos könnyebbséget hozhat, másrészt azonban a kockázatok is egyre inkább bekerülnek a köztudatba – mondta el a kutató.
A közösségi platformokkal alapvető probléma az is, hogy rendre kivásárolják a versenytársaikat, felvásárolják a sikeresen induló startupokat, így pedig olyan piaci erőt építenek fel, amellyel egyeduralkodók maradhatnak – hangsúlyozta Bálint János. Hozzátette: sokszor hallani, hogy ha egy felhasználónak nem tetszenek egy platform felhasználási feltételei, akkor nem kötelező használnia azt a felületet, használjon másikat. Ezen megközelítéssel alapvető probléma a jelenlegi platformok már korábban említett monopóliuma, vagyis hogy a piaci erejüknél fogva egyes felületek mára már megkerülhetetlenné váltak.
A beszélgetés résztvevői hangsúlyozták, hogy kizárólag jogi eszközökkel nem lehet megoldani az online platformok emelte kihívásokat, de a megfelelő jogszabályi keret elengedhetetlen alapfeltétel. Ezenkívül esszenciális, hogy a jogon kívüli szereplők is kivegyék a részüket a helyzet rendezésében – például előadásokkal, tájékoztató kampányokkal. Fontos szerepe lenne az oktatásnak a fiatalok médiatudatosságra nevelésében, de elengedhetetlen az idősebb generációk felvilágosítása is – zárták gondolataikat.
A kötet teljes terjedelmében elérhető a Médiatudományi Intézet honlapján.
A beágyazott videóban Nyakas Levente, Papp János Tamás, valamint Pogácsás Anett, a PPKE habilitált docense beszél a bemutatott műről. A videó szabadon felhasználható.
-
Dr. Papp János Tamás, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiapiaci Együttműködési és Kutatási Igazgatóság kutatási szakértője, a kötet egyik szerkesztője
-
Dr. Kovács Ákos, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Kommunikáció- és Médiatudományi Intézet vezetője
-
Dr. Török Bernát, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont igazgatója
-
Digitális dilemmák
-
Huszár Daniella
-
A kötet bemutatása utáni kerekasztal beszélgetésen Papp János Tamás, Huszár Daniella és Bálint János
-
Dr. Pogácsás Anett, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar Polgári Jogi Tanszék habilitált egyetemi docense
-
Dr. Nyakas Levente, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanács Médiatudományi Intézet vezetője