Helyi rádiók a nagyok szorításában

Közzétéve: 2025. április 23.

A hazai rádiós piac megkerülhetetlen szereplője a helyi rádiós közösség – akár a történelmi beágyazottságából, akár a helyben élők tájékozódási és szórakozási igényeinek kiszolgálásából indulunk ki. Bár az országos versenytársak közönségméretével aligha tudnak vetekedni, a helyiek hangulata és emberközelisége pótolhatatlan. Jelen dolgozatban a vármegyeszékhelyeken fogható rádiók hallgatottságát vettük szemügyre két mutató, az elérés és a hallgatott idő tekintetében 2024 első félévének adatai alapján. (Vizsgálatunk során azokra a lokális adókra helyeztük a fókuszt, amelyek eredendően egy-egy megyei jogú városban kezdték meg a működésüket.)

Az elérés nagysága arra világít rá, hogy az adott városi populációnak egy átlagos napon mekkora részét éri el a rádió, illetve ez számszerűen hány ezer embert jelent. A rádió hallgatásával töltött idő pedig azt fejezi ki, hogy az egyes populációkban a csatorna által elért személyek esetében mennyi volt a hallgatással töltött idő egy átlagos hétköznapon vagy hétvégén.

A helyi médiaszolgáltatókat három országos lefedettségű, alapvetően könnyűzenei tematikájú rádióval hasonlítottuk össze: a piacvezető Retro Rádió és Rádió 1 mellett a Petőfi Rádió adataival kerültek összevetésre.

A választást az indokolta, hogy városi környezetben ezek bizonyulnak a leghallgatottabbnak elérés és hallgatott idő tekintetében is. Elemzésünkben arra kerestük a választ, hogy a helyi rádióknak van-e esélyük felvenni a versenyt a nagyokkal, netalán túl is szárnyalhatják-e őket a közönség kegyeiért folytatott küzdelemben.

Debrecen (Best FM)

A debreceni kötődésű Best FM jogelődje, a Rádió FM 95 révén már 1998 decembere óta jelentős médiaszereplő a cívisvárosban. A megyeszékhelyről indulva mára hálózattá nőtte ki magát, összesen 11 frekvencián fogható, azonban a debreceni adás a hálózattól független. Főként zenei műsorokból építkezik a kínálata, és leginkább a ’90-es és 2000-es évek zeneműveire helyezi a hangsúlyt (86%).

A Best FM elhivatott abban, hogy a helyiek életét segítse, miközben szórakoztató tartalmat közvetít. Szerződése megkötésekor 197 ezer fős vételkörzettel rendelkezett. Az elérési adatok alapján a Best FM a leghallgatottabb a városban, majdnem kétszer akkora részét tudja megszólítani a helyben élőknek (28%), mint a sorrendben második, a Rádió 1 (16%).

Rádiók elérése Debrecenben

A hallgatott idő nagyságát alapul véve már konszolidáltabb képet kapunk. Ugyan a Best FM tudja a legtöbb ideig lekötni a hallgatók figyelmét hétvégén, hétköznap és heti szinten is, ugyanakkor előnye itt jóval mérsékeltebb, mint az elérés terén. Így például a Petőfi Rádió, ami az elérés alapján a negyedik helyet szerezte meg, a heti hallgatással töltött idő tekintetében már a második helyre lép előre 19 perces lemaradással, míg a Rádió 1, amely a második legtöbb embert éri el, hallgatói mégis kevesebb időt töltenek a készülék előtt, mint a többi rádió esetében.

Rádiók hallgatásával töltött idő Debrecenben

Eger (Szent István Rádió)

A Magyar Katolikus Egyházhoz kötődő Szent István Rádió 2000-ben kezdte meg sugárzását Egerben és Miskolcon. Ezt követően folyamatosan bővült elérési területe, mára szinte az egész észak-keleti országrészben fogható. A rádió délelőttönként világi és egyházi témákkal, délutánonként ismeretterjesztő és kulturális műsorszámokkal, míg az esti órákban komolyabb, elmélyedésre inspiráló összeállításokkal jelentkezik. Műsoraiban a zene aránya 27 százalékot, a szövegé 73 százalékot, a közszolgálati tartalmak aránya pedig 89 százalékot tesz ki.

A Szent István Rádió közösségi jellegű médiaszolgáltatás, vagyis túlnyomórészt közszolgálati feladatokat lát el a 164 ezer fős vételkörzetében. Az egri körzetben teljesen egyértelmű a Rádió 1 dominanciája (36%), megközelítőleg háromszor annyi hallgatót ér el a városban, mint a második helyen álló Retro Rádió (12%). A Szent István Rádió nagyjából kétezer embert szólít meg egy átlagos napon, ami jelentős lemaradást mutat a könnyűzenei profillal rendelkező konkurenciához képest.

Rádiók elérése Egerben

Eltérő kép rajzolódik ki, amennyiben az egyes csatornák hallgatással töltött idejét szemléljük. E tekintetben egy átlagos hétköznapon a legtöbb ideig a Szent István Rádiót hallgatják (több mint négy órát), valamint egy átlagos napon is az előkelő második helyen áll (szintén nagyjából négy órás hallgatással) a Petőfi Rádió mögött, másképpen fogalmazva, a Szent István Rádió alacsony elérése ellenére mind a hétvégi, mind a hétköznapi és a teljes heti átlagot vizsgálva is előkelő helyen szerepel a hallgatott idő tekintetében.

Rádiók hallgatásával töltött idő Egerben

Győr (Győr Plusz Rádió)

A Győr Plusz Rádió 2011-től érhető el Győr 30-40 kilométeres vonzáskörzetében, 98 ezer fős potenciális hallgatótáborral. Közösségi jellegű adó, programjai elsősorban a ’80-as, ’90-es évek zenéire épülnek, de emellett kínálatában beszélgetések, kabaré, slágerlista is fellelhető. Műsoraiban 50-50 százalékot tesz ki a zene, illetve a szöveg aránya. A vármegyeszékhelyen a legnagyobb eléréssel egy átlagos napon a Retro Rádió büszkélkedhet (24 ezer fő), mindössze két százalékkal megelőzve a Rádió 1-et (22 ezer fő). A Győr Plusz Rádió a harmadik helyre ér fel a ranglistán napi 11 ezres fős közönségével.

A rádiók hallgatásával töltött idő alapján egyértelmű a kép: a Kisalföld szívében a Retro Rádió számít a legmeghatározóbbnak mind hétköznapokon, mind hétvégéken, mind egy átlagos napon. A Győr Plusz Rádiót előnyben részesítők kevesebb időt töltenek a frekvencián, mint a három országos vetélytársa esetében.

Rádiók hallgatásával töltött idő Győrben

Kaposvár (Rádió Most)

A Rádió Most kaposvári médiaszolgáltatás 2013-ban indult útjára 53 ezer fős ellátottsággal. Az adó a szórakoztatás mellett fontosnak tartja a színvonalas, a hagyományokat felelevenítő műsorok bemutatását, egyik fő célja, hogy hallgatóit friss helyi hírekkel, információkkal lássa el. Kereskedelmi jellege miatt műsorainak 70 százaléka zenei, 30 százaléka szöveges tartalom. Helyben a Rádió Most a harmadik legnagyobb elérést könyvelheti el hatezer fővel. A két országosan is legnagyobb eléréssel rendelkező rádió itt is fej-fej mellett, nagyjából 10-10 ezer fős eléréssel áll az első két helyen.

Rádiók elérése Kaposváron

A hallgatással töltött idő alapján az egyik leginkább népszerű médium a Rádió Most a vételkörzetében. Egy átlagos hétköznap minden vetélytársát megelőzi, hétvégén azonban jelentősen visszaesik az érdeklődés iránta, ekkor csak a Petőfi Rádiót tudja maga mögé utasítani. Ennek magyarázata a rádió műsorfolyamában keresendő, hiszen hétköznap számos saját készítésű műsorral jelentkezik, amelyek hétvégén nem szerepelnek a kínálatában.

Rádiók hallgatásával töltött idő Kaposváron

Miskolc (Rádió M)

A Rádió M egy Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei rádió, melynek hatóköre szinte az egész közigazgatási egységre kiterjed. 2011 végén vette kezdetét a működése kereskedelmi jelleggel, küldetésének pedig a hallgatók informálását és minőségi szórakoztatását tekinti. Műsoraiban a szöveg-zene aránya 18 vs. 82 százalék, vagyis egyértelműen a zenére helyezik a hangsúlyt a szerkesztők. 2024 első felében a harmadik legtöbb embert a Rádió M-nek sikerült elérnie egy átlagos napon (21 ezer fő), ami kevesebb, mint tíz százalékkal marad el a helyben is fogható Retro Rádiótól.

Rádiók elérése Miskolcon

A hallgatással eltöltött időt tekintve egy átlagos hétköznapon és egy átlagos napon is a második helyet foglalja el a rangsorban, azaz majdnem három óráig köti le a hallgatók figyelmét a Rádió M. A zene magas aránya miatt kínálata többé-kevésbé megegyezik az országos kereskedelmi adókéval, így a helyi jelleg háttérbe szorulása miatt azok helyettesítőjeként jelenik meg a piacon.

Rádiók hallgatásával töltött idő Miskolcon

Székesfehérvár (Vörösmarty Rádió)

A Vörösmarty Rádió 1994-ben kezdte el adásait a Kodolányi János Főiskola kebelében, azonban 1999-ig más rádióadókkal volt kénytelen osztozni a frekvencián. Kínálatában elsőbbséget élveznek a lokális hírek, események, programok, így közszolgálati műsortartalmainak aránya 69 százalékra tehető. A zene-szöveg megoszlása 45-55 százalékot tesz ki. A sok beszélgetős műsor miatt a csatorna zenei kínálata az arculatához igazodik, amelyben prioritást élveznek a klasszikus zenei műfajok, ugyanakkor nagy hangsúlyt fektetnek a hazai zenei élet szereplőinek bemutatására is. Elérés tekintetében a helyi Vörösmarty Rádió tudja magáénak a legkevesebb, nagyjából négyezer hallgatót egy átlagos napon. Ez körülbelül kétezer emberrel jelent kevesebbet, mint a Petőfi Rádió esetében. A legnagyobb eléréssel – nem meglepő módon – a Rádió 1 és a Retro Rádió rendelkezik.

Rádiók elérése Székesfehérváron

A rádióhallgatással töltött idő szempontjából – a két legnagyobb eléréssel rendelkező Rádió 1 és Retro Rádió kivételével – kiegyensúlyozott képet kapunk, nagyjából két és fél órát töltenek a hallgatók mind a Petőfi, mind a Vörösmarty Rádió előtt. A Vörösmarty az elérésben mutatkozó elmaradását a hallgatással töltött idő tekintetében jelentősen korrigálni tudja, megközelítve az élmezőnyt.

Rádiók hallgatásával töltött idő Székesfehérváron

Tatabánya (Forrás Rádió)

A tatabányai Forrás Rádió 2009 második felében kezdte meg működését kereskedelmi jelleggel. A csatorna céljának tekinti, hogy műsorai emberközeliek, helyi jellegűek legyenek. Zenei repertoárja alapján a magyar zenék népszerűsítését különösen fontosnak tartja, hiszen kínálatának felét hazai művek alkotják. A térségben a Forrás Rádió messze a legnagyobb eléréssel rendelkezik, egy átlagos napon 14 ezer ember hallgatja, másfélszer annyian, mint a második helyen álló Rádió 1-et (9 ezer fő) és kétszer többen, mint a Retro Rádiót (7 ezer fő).

Rádiók elérése Tatabányán

A hallgatással töltött idő tekintetében hétköznap és egy átlagos napon is a második helyet tudhatja magáénak a Forrás Rádió, azonban hétvégén, ha hajszállal is, de megelőzi a másik két kategóriában élen álló Retro Rádiót. A helyi kötődésű adó hallgatói hétvégente több, mint három és fél órát töltenek a rádió előtt, de hétköznap és egy átlagos napon is nagyjából három órán át követik figyelemmel a műsorait. A tavalyi évben a Forrás Rádió bizonyult a leghallgatottabb rádiónak Tatabányán.

Rádiók hallgatásával töltött idő Tatabányán

Zalaegerszeg (Egerszeg Rádió)

Az Egerszeg Rádió kereskedelmi jelleggel 2015 második felében szólalt meg a megyeszékhelyen és környékén 47 ezer potenciális követővel. Zenei kínálatát az aktuális hazai és európai trendeknek megfelelően alakítja, de emellett igyekszik kiszolgálni a helyben élőket hírekkel, információkkal. Műsorstruktúráját a zene dominanciája (86%) határozza meg. Az Egerszeg Rádió az egyik legnagyobb eléréssel rendelkező csatornának bizonyul Zala vármegye központjában, mivel lakosságának 16 százalékát éri el (8 ezer fő), mellyel éppen csak elmarad a legnagyobb eléréssel rendelkező rádiótól, a Retro Rádiótól (18%, 9 ezer fő).

Rádiók elérése Zalaegerszegen

Erős helyi pozícióját a rádióhallgatással töltött idő is alátámasztja: a hallgatók hétköznaponként, de a teljes hetet figyelembe véve is az Egerszeg Rádió adásainak követésével töltik el a legtöbb időt, amely egy átlagos napon megközelíti a négy órát. A lokális rádió csak a hétvégéken veszíti el vezető helyét, ekkor a Petőfi Rádió állhat fel a képzelt dobogó legmagasabb fokára.

Rádiók hallgatásával töltött idő Zalaegerszegen

Helyi rádiók elérései az idők során

A vármegyeszékhelyeken működő rádiók elérését az idő függvényében is áttekintettük. Az egyes adók 2019 óta általában csak egy-két százalékkal mozdultak el az átlagos elérésüktől. A legnagyobb változás a tatabányai Forrás Rádió életében következett be, ahol ennek értéke 21 százalék és 36 százalék között ingadozott. Összeségében kijelenthető, hogy a helyi rádiók elérései stabilnak bizonyultak az elmúlt öt évben, azonban néhány szereplőnél egyértelmű tendenciák is tetten érhetők. Így például a miskolci Rádió M elérése 2019 második felétől szinte folyamatosan csökken, míg a kaposvári Rádió Mostnál egy hosszabb hanyatlást követően éppen most látszik megtörni a negatív folyamat.

Rádiók elérése 2019 második felétől 2024 első feléig

A médiaszolgáltatás jellege erősen befolyásolja az elérési adatokat. A kereskedelmi és a közösségi adók között éles határvonal húzódik a közszolgálati és a zenei tartalmak arányát illetően, ami eltérő műsorstruktúrában, tematikában ölt testet. A kereskedelmi státuszú rádiók közül (Best FM, Rádió Most, Rádió M, Forrás Rádió, Egerszeg Rádió) a Rádió Most tesz közzé legmagasabb arányban közszolgálati tartalmakat (21%), míg legalacsonyabb arányban az Egerszeg Rádió (7%). A helyi kereskedelmi rádióműsorok mintegy 12,7 százaléka tekinthető közszolgálati tartalomnak, a közösségi rádióknál (Szent István Rádió, Győr Plusz Rádió, Vörösmarty Rádió) ez az érték eléri a 69 százalékot is. Az eltérő szerkesztési elvek és szerződéses vállalások értelemszerűen kihatnak az egyes rádiók elérési eredményességére: a közösségiek átlagosan mindössze a populációjuk 6,4 százalékát tudják elérni, ezzel szemben a kereskedelmiek már átlagosan a 19,5 százalékát.

Rádiók elérése és közszolgálati tartalmuk (heti)

Mindazonáltal azt nem állíthatjuk, hogy az elérésnél kirajzolódó különbségek kizárólag a közszolgálati tartalmú műsorok arányával áll összefüggésben, így például a kereskedelmi rádiók általában nagyobb költségvetéssel rendelkeznek, mint a közösségi társaik, s ebből kifolyólag többet költhetnek a rádió fenntartására, műsoraik reklámozására.

Összegzés

A vármegyei jogú városok rádióhallgatással kapcsolatos adatai szerint a helyi rádiók a legtöbb helyen fel tudják venni a versenyt a három legnagyobb elérésű országosan zenei adóval, amit az alábbi összesítő táblázat is alátámaszt:

A helyi rádió helyezése az adott városban az elérés és a hallgatással töltött idő alapján
Helyi rádió Adott rádió elérése egy átlagos napon Adott rádió hallgatásával eltöltött idő egy átlagos hétköznapon Adott rádió hallgatásával eltöltött idő egy átlagos hétvégén Adott rádió hallgatásával eltöltött idő egy átlagos napon
Best FM (Debrecen) 1. 1. 1. 1.
Szent István Rádió (Eger) 4. 1. 3. 2.
Győr Plusz Rádió (Győr) 3. 4. 4. 4.
Rádió Most (Kaposvár) 3. 1. 3. 1.
Rádió M (Miskolc) 3. 2. 2. 2.
Vörösmarty Rádió (Székesfehérvár) 4. 4. 2. 4.
Forrás Rádió (Tatabánya) 1. 2. 1. 2.
Egerszeg Rádió (Zalaegerszeg) 2. 1. 2. 1.

A helyi rádiók fontos részét képezik a helyben élők médiafogyasztásának, hiszen minden általunk vizsgált kategóriában a második és harmadik helyre pozícionálták magukat. Mi több, például a tatabányai Forrás Rádió vagy a debreceni Best FM egyenesen a helyi rádiós piac legnagyobb elérésével büszkélkedhet, de a hallgatási idő alapján is fel tudják venni a versenyt az országos rádiókkal. Három adó kivételével az összes helyi rádió elmondhatja magáról, hogy a hétvégi, hétköznapi vagy a heti átlag napot vizsgálva valamelyik kategóriában az ő hallgatóik követik leghosszabb ideig a műsoraikat.