Górcső alatt a Kádár-kor sajtóélete

Közzétéve: 2025. május 16.

„A nyílt cenzúrától a szabadság illúziójáig” címmel jelent meg Borvendég Zsuzsanna és Paál Vince új tanulmánykötete. A mű a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa Médiatudományi Intézete (MTMI) és a Magyarságkutató Intézet szervezésében megtartott, „A nyílt cenzúrától a szabadság illúziójáig – Propagandisták, ügynökök és ellenzékiek a Kádár-rendszer sajtóéletében” című konferencia írott változata – kiegészítve olyan tanulmányokkal, amelyek a szimpóziumon nem hangzottak el, de a téma szempontjából relevánsak.

A könyv május 13-i bemutatójának a PPKE BTK Kommunikáció- és Médiatudományi Intézete adott otthon. Az eseményen mondott köszöntőjében Szadai Károly felvázolta a konferencia és a kötet megszületésének, valamint a Kádár-korszak nyilvánosságát vizsgáló kutatócsoport megalakításának körülményeit. A Médiatanács tagja emlékeztetett, hogy a kutatócsoport Borvendég Zsuzsanna vezetésével továbbra is működik, és idén már a harmadik konferenciáját rendezi meg.

Kovács Ákos, a PPKE BTK Médiatudományi Intézetének vezetője köszöntőjében elmondta, hogy három bevezetőn gondolkozott, amely releváns lett volna a kötettel kapcsolatosan. Végül Johann Baptist Metz elméletét választotta a szenvedők tekintélyéről, hiszen ők azok, akik ebben a kötetben megjelennek – legyenek azok tettesek vagy áldozatok.

Dr. Horváth Attila, az NKE ÁNTK tanszékvezető egyetemi tanára a könyvbemutatón kifejtette: sokan azt gondolják, hogy a Kádár-korszak médiatörténete egy lezárt fejezet, de a mostani médiában nagyon sok olyan szereplő van, akik az akkori médiában szocializálódtak, így jogfolytonosságot biztosítanak a Kádár-korszakkal. Az alkotmánybíró arra is felhívta a figyelmet, hogy ez a korszak valójában rendkívül ismeretlen, hiszen a rendszerváltás idején sok iratot semmisítettek meg az állambiztonságnál – főleg az újságírók esetében.

Jónás Róbert, a PPKE Történelemtudományi Doktori Iskola hallgatója méltatásában arról beszélt, hogy a kötet címéről, a „szabadság illúziójáról” egy régi Aczél György-interjú jutott eszébe. A kultúrpolitikus ebben azt mondta, hogy az apró munka elvégzéséhez elkötelezett emberek kellenek – ez a kötet pedig nagyrészt róluk szól. Mint fogalmazott, a megjelent tanulmányokból nagyon jól látható, hogy 1956 után a propaganda hogyan vette át a nyílt erőszak helyét. Ebben nagy szerepet játszottak az Államvédelmi Hatóság volt tagjai, akiket a rendszer beépített a médiába – tette hozzá Jónás Róbert, hangsúlyozva, hogy a sajtó és a média ilyen átalakulása nem kizárólag magyar jelenség.

A kötet bemutatója egy rövid kerekasztal-beszélgetéssel zárult, ahol Paál Vince társszerkesztő, az MTMI szakértője értekezett a kötet két közreműködő szerzőjével. Kása Csaba, a Magyar Nemzeti Múzeum, és Soós Mihály, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára munkatársa a beszélgetésen röviden ismertették a kötethez írt tanulmányaikat, valamint az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában található – vagy éppen nem fellelhető – iratokról, illetve az ezzel kapcsolatos munkáról is beszéltek.

A tanulmánykötet digitális formában ingyenesen hozzáférhető a Médiatudományi Intézet weboldaláról a következő linkre kattintva: A nyílt cenzúrától a szabadság illúziójáig

Az alábbi videóban Szadai Károly, Paál Vincze és Kása Csaba beszél a bemutatott műről. A videó szabadon beágyazható és felhasználható.