NMHH: automatizmusok helyett stratégiai partnerség
nullA hazai és nemzetközi tapasztalatok, valamint az Európai Unió országaiban megfigyelhető trendek azt mutatják, hogy a mobil távközlési és adatátviteli szolgáltatások fejlődése nem egyszerű piaci és technológiai, hanem a gazdasági és társadalmi versenyképesség jövőjét is alapvetően meghatározó stratégiai kérdés. Az NMHH meggyőződése, hogy ennek a felismerésnek az állam frekvenciahasznosítási gyakorlatában és a szolgáltatók jövőbeni piaci szerepvállalásában egyidejűleg kell érvényesülnie.
Az NMHH ezért, építve a szolgáltatók korábban kinyilvánított partneri együttműködésre vonatkozó egybehangzó szándékára, új stratégiai alapokra kívánja helyezni a frekvenciahasználati jogosultság eddig pusztán automatizmusokon nyugvó meghosszabbításának gyakorlatát. Első lépéseként az NMHH-t képviselő Mátrai Gábor hírközlésért felelős elnökhelyettes közölte: a hatóság a jelenlegi szerződéses feltételekkel és a jövőbeni célokkal összhangban nem kívánja meghosszabbítani a szolgáltatók jelenlegi szerződéses keretek közötti frekvenciajogosultságát. A mai bejelentés megnyitja az utat, hogy a hatóság minden, a hazai digitális gazdaság stratégiai fejlesztését szolgáló lehetőséget figyelembe véve alakítsa ki a mobil frekvenciák hasznosításával kapcsolatos döntéseit, valamint olyan módon és feltételekkel egyeztessen a hazai mobilszolgáltatókkal, amely a fejlesztési célok prioritásain nyugvó új stratégiai partnerség kereteit is biztosíthatja számukra.
A lépés összhangban van azzal, hogy az NMHH vezetésének mobilszolgáltatókkal történt korábbi egyeztetése során a cégek képviselői egyértelműen kinyilvánították, hogy a digitális gazdaság jövőjének stratégiai kérdéseiben ők is a partneri együttműködésben és a hosszú távú magyarországi piaci jelenlétben érdekeltek.
Az NMHH biztos abban, hogy a mai bejelentést követő lépések során minden érdekelt fél számára biztosíthatóvá válik a piaci fejlődés magasabb szintű kereteinek kialakítása. Az NMHH vezetése ezért ezeken a közösen kialakítandó új alapokon kívánja biztosítani a jól tervezhető és kiszámítható piaci jelenlét feltételeit a hazánk 21. századi digitális gazdaságának fejlesztésében stratégiai szerepet vállaló piaci szereplők számára.