A politikai szereplők médiahasználata a hírműsorokban – 2017. szeptember
A dokumentum letöltése (pdf)A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Műsorfigyelő és elemző főosztálya folyamatosan figyelemmel kíséri a rádiók és televíziók politikai hírműsorait. A kvantitatív vizsgálat alapkoncepciója szerint a politikusok médiaszerepléseinek statisztikái (az említések, interjúk száma, a megnyilatkozások műsorideje, a bemutatásuk, mondanivalójuk témája) lényeges információkat közölnek az elemzett programok műsorszerkesztési praxisáról.
Az elemzés a következő műsorokra terjed ki:
- MTV1 esti Híradó
- Duna TV Híradó
- Kossuth rádió: 180 perc (a 7 órától 8 óráig tartó időszak)
- Déli Krónika
- Esti Krónika
- RTL Klub Híradó
- Tények (TV2)
- ATV Híradó
- Híradó (Hír TV)
- Echo TV Híradó
Mintánkba 2012 áprilisától a Kossuth rádió 180 perc című hírműsorának a 7 órától 8 óráig tartó időszakát emeltük be, mivel egyrészt ez az idősáv a leghallgatottabb, másrészt a háromórás hírfolyamon belül ebben az intervallumban teszik közzé a legrészletesebb hírösszefoglalót.
A hírműsorok elemzésének főbb fogalmai és az adatközlés sajátosságai
A vizsgálat során az NMHH a következő fontosabb alapkategóriákat különbözteti meg:
- hírek: a tájékoztatási folyamatnak azon formálisan is elkülönülő elemei, amelyek a téma, a szereplők, illetve a helyszín szempontjából zárt egységet alkotnak,
- események: azok a történések, amelyek a világban végbemennek, amelyeket a média hírként prezentál,
- szereplők: azok a személyek vagy intézmények, akik/amelyek az események előidézőiként tűnnek fel a híregységekben,
- témák: azok az ügyek, amelyek körül az események forogtak, és amelyekkel kapcsolatban a szereplők véleményüket ismertetik.
A politikai aktorok esetében háromféle szereplést különböztetünk meg:
- összes szereplés: amikor egy politikai csoportosulásnak vagy képviselőjének idézik a gondolatait, illetve élőszóban nyilatkozik,
- élőszóbeli szereplés: amikor a politikusok nyilatkoznak, saját hangon adják elő a mondanivalójukat,
- beszédidő: a politikusok nyilatkozataira szánt műsoridő, másképpen az az időtartam, amit a műsorkészítők a politikai szereplők szinkronjaira szántak.
Az elemzésben a parlamenti képviselők médiahasználata mellett a kormánytagok és a politikai pártkötődéssel rendelkező közéleti szereplők megjelenéseit is vizsgáljuk az összes szereplés és a nyilatkozatoknak szentelt műsoridő tekintetében.
A kabinet pártok által delegált, de párttagsággal nem rendelkező tagjainak szereplési adatait az ábrákban a kormány adatai alatt jelenítjük meg. Ezen adatsorok összeállításánál kizárólag a szereplők pártkötődését vesszük figyelembe.
Külön adatsor ábrázolja az adott hónap húsz leggyakoribb kérdéskörét, illetve a miniszterelnök és a pártelnökök médiaszerepléseit.