Újabb támogatásokról döntött a Médiatanács
Műszaki fejlesztésekre 58 millió forintot szavazott meg 19 közösségi médiaszolgáltató számára a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa. A testület november 12-i ülésén újabb rádiós műsorok készítéséhez is hozzájárult, mintegy 86 millió forinttal támogatva 27 pályázót.
A Médiatanács Támogatási Program részeként évről évre meghirdetett KMUSZ-pályázat révén a folyamatos médiaszolgáltatás biztosításával összefüggő műszaki fejlesztésekhez nyerhetnek hozzájárulást a közösségi médiaszolgáltatók. A pályázat idei második fordulójában a beérkezett ajánlatok közül a bírálóbizottság 19-et talált érvényesnek és támogatásra érdemesnek, ennek alapján a testület a nyerteseknek összesen 58 millió forintot juttatott.
A RÁDIÓÁLLANDÓ2024 pályázaton hírműsorok, közérdekű szolgáltató magazinműsorok, valamint tematikus magazinműsorok készítésére nyerhetnek vissza nem térítendő támogatást rádiós médiaszolgáltatók. A pályázat idei 3. fordulójában a bírálóbizottság 27 pályázatot terjesztett a Médiatanács elé, ennek alapján a testület 22 kereskedelmi és közösségi médiaszolgáltató számára mintegy 73 millió forintot, míg 5 kisközösségi pályázó számára megközelítőleg 13 millió forintot ítélt meg – összesen tehát 86 millió forintot osztott szét 27 pályázó között. A testület ugyanezen az ülésén támogatási programjainak 2025-ös kereteit is meghatározta.
Eljárást indított a Médiatanács egy, a Kossuth Rádió Jó napot, Magyarország! című műsorának július 25-i adásában elhangzott kijelentés ügyében. A műsorszám egyik telefonon bekapcsolt hallgatója egy politikai párthoz köthető személy kapcsán fegyveres erőszakra utalt, amit a műsorvezető egyáltalán nem ellensúlyozott. E megnyilvánulással kapcsolatban felmerült a gyűlöletkeltés tilalmára vonatkozó törvényi rendelkezés megsértése, erre tekintettel a testület közigazgatási hatósági eljárást indított a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt.-vel szemben.
Több bejelentés érkezett a Médiatanácshoz a Tények című műsorszám október 10-én 18 órától sugárzott egyik tudósításával kapcsolatban, amelyet a médiaszolgáltató az október 11-én 0 óra 42 perctől közzétett, Tények este című műsorszámban megismételt. A hírműsorszám vizsgált szegmense egy, az Európai Parlament üléstermében lejátszódott jelenetről adott hírt, amely túlmutatott a tényszerű, objektív tájékoztatáson, ezért a Médiatanács hatósági eljárásában vizsgálja, hogy az adott tartalom a közönség befolyásolására alkalmas értékelő magyarázatnak, véleménynek minősíthető-e. A médiatörvény tiltja, hogy a műsorvezetők és a tudósítók a hírekhez véleményt, értékelő magyarázatot fűzzenek, ezért eljárás indult a TV2 Zrt.-vel szemben.
Az emberi méltóság tiszteletben tartására, valamint a kiskorúak védelmére vonatkozó törvényi rendelkezések érvényesülését vizsgálta a testület a Rádió 1 állandó megnevezésű médiaszolgáltatáson sugárzott Balázsék című műsorszám szeptember 4-én reggel 6 órától közzétett adásával kapcsolatban. Egy bejelentő szerint ugyanis a műsorba betelefonáló egyik hallgatót a műsorvezetők kifigurázták, emberi méltóságában megsértették. A hatósági vizsgálat azonban megállapította, hogy az elhangzottak nem hirdették a betelefonáló másodrendűségét, illetve azt sem közvetítették, hogy nem illeti meg a minden emberre nézve egyenlő emberi méltóság. A kifogásolt kijelentések egyéni jogvédelemre adhatnak okot, de hatósági fellépést nem indokolnak. Mindezek alapján a műsorszámmal kapcsolatban nem merült fel az emberi méltóság sérelme. Mivel a Rádió 1 médiaszolgáltatója a műsorszámot a III. korhatári kategóriába soroltan, a kategóriának megfelelő időpontban sugározta, a klasszifikációs rendelkezések megsértése sem vetődött fel, ezért a Médiatanács nem tartotta indokoltnak közigazgatási hatósági eljárás megindítását.
A Médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is – a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak.