Konferencia „Ép ésszel az online térben is” mottóval
Nincs különbség az egészséges médiatudatosság és aközött, ha a fogalmat kettébontjuk egészségre és médiatudatosságra – e két fogalom ugyanis szorosan összefügg egymással. Egyebek mellett erről beszélt Szabó László Zsolt, az NMHH Médiapiaci Együttműködési és Kutatási Igazgatóságának vezetője „Az Egészséges médiatudatosság – Ép ésszel az online térben is” című konferencián Budapesten. A rendezvény a Fogjunk Össze az Egészségügyért Alapítvány és az NMHH közös szervezésében valósult meg.
Dr. Ficzere Andrea, a Fogjunk Össze az Egészségügyért Alapítvány elnöke
Ficzere Andrea a szakmai értekezésen tartott előadásában korábbi felmérésekre utalva kifejtette, hogy a magyar lakosság egészségértése és egészségtudatossága még mindig alacsony szinten van, pedig az egészségműveltség, valamint a kapott vagy szerzett információ helyes értelmezése szoros összefüggésben áll az egyén egészségi állapotával. A Fogjunk Össze az Egészségügyért Alapítvány (FOEA) elnöke hozzátette: annak, akinek nem megfelelő az egészségértése, jóval nagyobb az esélye a betegségre és a korai halálra, ez ugyanis sokkal közvetlenebb kapcsolatban áll a mortalitással, mint az életkor, a jövedelem, a státusz, az iskolázottság vagy a faji, etnikai csoporthoz tartozás.
Ficzere Andrea kitért az edukáció fontosságára, hiszen az online tér ma már mindannyiunk számára elérhető, onnan azonban nem feltétlenül a releváns információ jut el hozzánk. Véleménye szerint hiteles információkon alapuló digitális programokra lenne szükség, amelyek részben az egészségügyi ellátórendszerre, részben az oktatásra támaszkodnak, és amelyek a különböző korosztályokat célozzák meg. Hozzátette: a médiatudatosság erősítésével rendkívül sokat tehetünk a lakosságért, illetve a betegekért is. A FOEA elnöke zárszóként a mentális egészség fontosságára hívta fel a hallgatóság figyelmét, mert anélkül a testünk, ezáltal a társadalmunk sem lesz egészségesebb.
Dr. Szabó László Zsolt, az NMHH Médiapiaci Együttműködési és Kutatási Igazgatóság igazgatója
Szabó László Zsolt előadásában arról beszélt, hogy nincs különbség az egészséges médiatudatosság és aközött, ha a fogalmat kettébontjuk egészségtudatosságra és médiatudatosságra – e két fogalom ugyanis szervesen összefügg egymással. Nem lehetünk egészségesek, ha nem rendelkezünk elegendő médiatudatossággal, és nem lehetünk médiatudatosak sem, ha a médiahasználat negatívan hat az egészségünkre – fogalmazott az NMHH igazgatója.
A konferencia további részében a résztvevők az egészségértés, a mentális egészségműveltség, és az egészségmegjelenítés témakörében hallgathattak szakmai előadásokat. Ezekben az előadók szót ejtettek egyebek között az egészségügyi „dezinformációs járványról”, valamint a hatásos orvoskommunikációról. A program részeként Ficzere Andrea fiatalokkal beszélgetett a konferencia fókusztémájáról, az egészséges médiatudatosságról.
- Dr. Szabó László Zsolt, az NMHH Médiapiaci Együttműködési és Kutatási Igazgatóság igazgatója
- Dr. Ficzere Andrea, a Fogjunk Össze az Egészségügyért Alapítvány elnöke
- Dr. Jármi Éva szakmai vezető, Hol a helyem Iskolapszichológiai Tanácsadó Központ
- Bodolay-Papp Zsófia, a NMHH Médiapiaci Együttműködési és Kutatási Igazgatóság szakértője
- Dr. Papp János Tamás, az NMHH Médiapiaci Együttműködési és Kutatási Igazgatóság szakértője
- Matics Kata online egészégügyi szakértő