Iránymutatás a távközlési szektor jövőjéről szóló vitához

Elfogadták a „Hogyan lehet megfelelni Európa digitális infrastrukturális igényeinek?” című fehér könyvről szóló tanácsi következtetéseket

Közzétéve: 2024. december 10.

Az Európai Unió Közlekedési, Távközlési és Energiaügyi Tanácsának távközlési formációja 2024. december 6-án fogadta el a Hogyan lehet megfelelni Európa digitális infrastrukturális igényeinek?” című fehér könyvről szóló tanácsi következtetéseket. A tanácsi következtetések elfogadásával az uniós magyar elnökség és az Európai Unió Tanácsa is hozzájárul a távközlés európai jövőjéről jelenleg is zajló vitához.

Az Európai Bizottság 2024. február 24-én jelentette meg a Hogyan lehet kielégíteni Európa digitális infrastruktúrájának igényeit? c. fehér könyvet, egy olyan stratégiai vitaindító dokumentumot, ami az Európai Unió távközlési piacának lehetséges fejlődési irányairól, illetve az Unió digitális infrastruktúrájával kapcsolatos kihívásokról és ezek kezelésére vonatkozó intézkedésekről szól.

Mintegy reflektálva a Fehér Könyvben felvázolt 12 forgatókönyvre, az uniós magyar elnökség tanácsi következtetéseket terjesztett a tagállamok elé, valamint 2024. október 2-án az NMHH társszervezésében egy konferenciát szervezett Budapesten a távközlési szektor jövőjéről. A tanácsi következtetéseket az elnökség 2024. szeptember 5-én mutatta be a tagállamoknak. A következtetések egyeztetése a távközlési és információs társadalom tanácsi munkacsoportban zajlott, míg végül a végleges verziót a távközlésért felelős miniszterek a 2024. december 6-i tanácsülésen hagyták jóvá.

A tanácsi következtetések elismerik a digitális konvergencia pozitív hatásait, illetve, hogy a digitális évtizedre vonatkozó célok megvalósulásához jelentős beruházásokra van szükség, különösen a magánszektor részéről. A tagállamok elfogadták, a digitális átállás ágazatokon átívelő hatását és felhívták a figyelmet arra, hogy minden kezdeményezés esetében fontos a végfelhasználók érdekeinek és jogainak figyelembevétele. A tanácsi következtetések felkérik a Bizottságot, hogy további elemzéseket folytasson a megfelelő jogalkotási javaslatok kidolgozására és a határokon átnyúló összeköttetések javítása érdekében. A tagállamok hangsúlyozták azt is, hogy a digitális egységes piac fejlődését előmozdító bármely jövőbeli szabályozási intézkedésnek az összekapcsoltság és az innováció előmozdítására, illetve a verseny elősegítésére is törekednie kell, és hozzá kell járulnia a fogyasztói jóléthez, miközben magas szintű kiberrezilienciát és kiberbiztonságot kell biztosítania. A fehér könyvben megjelent bizottsági forgatókönyvekre reflektálva a tagállamok kiemelték, hogy bizonyos piacokon szükséges lehet az ex-ante szabályozás fenntartására, és a felkérték a Bizottságot, hogy végezzen további elemzéseket az ex-post szabályozás kizárólagosságának hatásairól.

A tanácsi következtetések megállapításokat tartalmaznak a frekvenciagazgálkodásra vonatkozóan: kiemelik, hogy az egyidejű kiválasztási eljárások bizonyos körülmények között versenykorlátozó hatással járhatnak, illetve negatívan érinthetik a nemzeti vagy szubnacionális piacokon versengő kisebb gazdasági szereplőket. Kiemelik továbbá, hogy a hatékony frekvenciagazdálkodásnak kezelnie kell az újonnan jelentkező keresletet és az ezzel járó kihívásokat, a peer-review mechanizmus értékesnek tekinthető, a műholdas szolgáltatások esetében pedig érdemes lehet vizsgálni az eljárások és feltételek fokozott összehangolásának lehetőségét. A jelenleg érvényben lévő nemzetközi szervezetekkel fenntartott együttműködést minden tagállam jól működőnek ítélte meg.

A tanácsi következtetésekben megjelenik a környezetvédelmi és fenntarthatósági aspektus is és ennek keretében felszólítja a digitális ökoszisztéma valamennyi szereplőjét, hogy törekedjenek környezeti lábnyomuk minimalizálására; a Bizottságot pedig, hogy a Digitális évtized szakpolitikai program felülvizsgálatával összefüggésben fontolja meg egy mindenki által elfogadott nyomonkövetési módszertanon alapuló zöld digitalizációs célkitűzésre vonatkozó javaslat előterjesztését.

A Bizottság által javasolt „származási ország” elvének alkalmazása kapcsán megállapítja, hogy a „származási ország” elvének bevezetése a gerinchálózatok és a gerinchálózati szolgáltatók engedélyezésére vonatkozó szabályokba további részletes elemzést igényel, beleértve a vonatkozó fogalommeghatározások kialakítását és a piaci tendenciák értékelését, és nem sértheti a tagállamok bűnüldözési hatáskörét és képességeit, valamint a nemzetbiztonsággal kapcsolatos kizárólagos felelősségüket. A páneurópai szereplők megjelenése kapcsán a tagállamok további elemzéseket szeretnének látni.

További információk a Tanács honlapján olvashatók.

Letöltés: Hogyan lehet megfelelni Európa digitális infrastrukturális igényeinek?” című fehér könyvről szóló tanácsi következtetések