Változatlan lendülettel folytatódik a KiberPajzs együttműködés

Közzétéve: 2025. április 2.

Újra ülésezett a KiberPajzs együttműködés operatív döntéshozó testülete, a Projekt Irányító Bizottság, melyben a partnerszervezetek által delegált résztvevők egyeztetnek és hoznak döntést a KiberPajzs együttműködés szakmai és működési kereteit érintő legfontosabb kérdésekről. Az ülés házigazdája az NMHH volt.

Foto1.JPG

Sütő Ágnes, a Magyar Bankszövetség főtitkárhelyettese, a KiberPajzs társ-projektgazdája; dr. Kovács Endre Miklós, NMHH stratégiai igazgató, a KiberPajzs Projekt Irányító Bizottság tagja; dr. Karácsony Kamilla, NMHH főosztályvezető (Általános Közigazgatási és Adatvédelmi Jogi Főosztály), KiberPajzs intézményi koordinátor; Gábor Zsolt, NMHH főosztályvezető (Stratégiai és Tudományszervezési Főosztály)

Az ülés nyitányaként a házigazda Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság által a Projekt Irányító Bizottságba delegált tag, Kovács Endre Miklós stratégiai igazgató köszöntötte a megjelenteket, hozzátéve, hogy az NMHH az együttműködés tevékeny részesként örömmel vállalta immár második alkalommal a házigazdai szerepet a Projekt Irányító Bizottság ülése kapcsán.

Foto2.JPG

Az ülés elején a résztvevők tájékoztatást kaptak arról, hogy az együttműködés három munkacsoportjában (kommunikációs, jogi és operatív munkacsoportok) milyen fő feladatok megvalósítása zajlik aktuálisan.

A jogi munkacsoporttal szoros együttműködésben működő operatív munkacsoport ismertette a kereszthitelesítés, a fizetési kártyás csalások, valamint a hívószám-hamisítás (spoofing) vonatkozásában elért előrehaladást. A kereszthitelesítés kapcsán kiemelést nyert, hogy a közvetlen kommunikációs csatornán elkövetett visszaélések megelőzésénél fontos szempont, hogy az ügyfél meggyőződhessen arról, valóban a szolgáltatójával beszél, illetve mindkét fél hitelesíteni tudja a másikat. A kereszthitelesítéssel foglalkozó KiberPajzs szakértői csoport egy szektorokon átívelő megoldás kidolgozását tűzte ki célul, a nemzetközi és hazai megoldásokat vizsgálva. Szintén külön szakértői csoport alakult a fizetési kártyás csalások megelőzésére, a hívószám-hamisítás vonatkozásában pedig kiemelésre került, hogy a hanghívások tekintetében már a vonatkozó jogszabályi normaszöveg kialakítása van folyamatban, az sms-spoofing esetében pedig az alkalmazható nemzetközi megoldások feltérképezése zajlik.

A kommunikációs munkacsoport ismertetőjében kiemelésre került, hogy az egyik fő célkitűzés a KiberPajzs honlap látogatottságának a növelése volt, tekintettel arra, hogy a KiberPajzs ismertségének felépítésében a honlap vált a fő meghatározó elemmé.  A pénzügyi edukációt szolgáló Pénz7 programba az idei évben bekerült kiberbiztonsági téma sok érdeklődött vonzott, és sikeresen zajlik a Digitális Szimat Kihívás, melynek egy hét alatt több mint 3000 kitöltője volt. Az ülés résztvevői továbbá megvitatták egy új, a társadalom kreatív módon való bevonását célzó kampány ötletét is.    

Foto3.JPG

A Magyar Nemzeti Bank mint a KiberPajzs társ-projektgazda szervezet delegáltjai

Az ülésen sor került az NMHH mint ügygazda által koordinált Pénzügyi Internet Hotline (PIHE) kapcsán elért előrehaladás ismertetésére. Az NMHH részéről Karácsony Kamilla főosztályvezető, KiberPajzs intézményi koordinátor prezentációjában ismertette a pénzügyi online visszaélésekkel kapcsolatban érkező bejelentések kezelése vonatkozásában megvalósítani tervezett PIHE projekt céljait, bemutatta az eddig elért eredményeket és tájékoztatást adott a megvalósítás soron következő fázisairól. 

Szintén az NMHH részéről Kovács Endre Miklós stratégiai igazgató, a KiberPajzs Projekt Irányító Bizottság tagja adott ismertetést a KiberPajzs együttműködés keretében vállalt feladatok riportolását lehetővé tévő, az NMHH által Gábor Zsolt stratégiai és tudományszervezési főosztályvezető koordinálása mellett kialakított és működtetett úgynevezett „Jelentésszolgálat”, vonatkozásában, melynek keretében bemutatásra került a Jelentésszolgálat adatai, valamit a partnerszervezetek által rendelkezésre bocsátott statisztikák alapján az NMHH által elkészített, a 2024. évet összefoglaló KiberPajzs vezetői jelentés tervezete.

Az ülés résztvevői mindemellett tájékoztatást kaptak többek között a támogató partnerként felmerült szervezetek csatlakozási folyamatának aktuális állásáról is.

A valamennyi résztvevő aktív részvételével, eredményesen zajló ülést a résztvevők kötetlen beszélgetése zárta.