A mozgókép látásmód-szélesítő szerepét mutatta be a 12. Savaria Filmszemle
A Savaria Filmszemle második napján, az ELTE szombathelyi egyetemi központjában nyitotta meg a médiahatóság tudományos szimpóziumát Kollarik Tamás. Az NMHH elnöki főtanácsadója az eseményen külön köszöntötte a Vas vármegyei Rum-Kastély gyógypedagógusait, akik a speciális filmezésről és a mozgókép önkifejezésben betöltött szerepéről tartottak előadást.
Ihász-Kozmor Barbara és Győrváry-Góth Szilvia a nevelőintézményben működő médiaszakkört bemutatva elmondta, hogy a mozgóképes foglalkozásokkal hatékonyan fejleszthető a speciális nevelési igényű gyermekek képi látásmódja, hiszen a filmművészet segítheti őket, hogy felismerjék és megfigyeljék a környezetük – akár a részletekben rejlő – szépségeit, értékeit. A foglalkozások eredményességére utalva kiemelték, hogy a Rum-Kastély ifjú művészeinek alkotásait az elmúlt években már több speciális filmszemle szakmai zsűrije is elismerte.
Novák Adrienn, az NMHH gyermekvédelmi szakjogásza az online gyermekkor veszélyeiről tartott előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a szülők mintegy 80 százaléka posztol a gyermekeiről az interneten úgy, hogy annak lehetséges következményeivel egyáltalán nem számol. A médiahatóság szakmai koordinátora hangsúlyozta, hogy az MI-alapú programok ma már könnyedén lehetővé teszik a gyermekek és felnőttek digitális személyiségének, hangjának és képmásának meghamisítását, utat engedve a csalások új, minden korábbinál hatékonyabb formáinak.
Sára Balázs, a Színház- és Filmművészeti Egyetem docense, Balázs Béla-díjas operatőr archív filmrészleteken keresztül mutatta be, hogyan lehet manipulálni a mozgóképpel, míg Taba Miklós előadásában a társadalmi elvárások és az állami szabályozás összhangjának fontosságát hangsúlyozta.
A Nemzeti Filmiroda vezetője szerint ez különösen fontos szempont akkor, amikor például egy mozifilm korhatár-besorolásáról döntenek a szakemberek. Hozzátette: a filmszínházak több országban is kötelesek ellenőrizni nézőik életkorát, de Magyarországon a klasszifikációs rendelkezések inkább tájékoztató jellegűek – bár ezzel sokan nincsenek tisztában. (Részletek: Hasznosnak tartja a mozik közönsége a korhatár-besorolásokat)
A szimpózium zárásaként Kollarik Tamás úgy fogalmazott, hogy a kortárs filmművészek víziói – a múlt századok nagy költőihez hasonlóan – gyakran évtizedekkel hoznak előrébb olyan, a társadalmi fejlődés nagy mérföldköveit jelentő gondolatokat, mint a mesterséges intelligencia térnyerése, illetve az új technológiában rejlő lehetőségek és veszélyek. Hozzátette: a filmalkotások üzeneteire éppen ezért ma is érdemes kitüntetett figyelmet fordítanunk.
Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia Egyesület alapító elnöke zárszavában köszönetet mondott a konferencia közreműködő szervezőinek, és a filmszemle további programjaira és díjátadó gálájára invitálta a közönséget. A fesztivál másnapi ceremóniáján Életműdíjat vehetett át Koltai Lajos operatőr, valamint Rudolf Péter színművész, míg a győztes filmalkotásokat rekordszámú pályaműből választotta a filmszemle bírálóbizottsága diákfilm, sport, építészet, valamint kulturális örökség kategóriában.
Az NMHH az idei rendezvényen is díjfelajánlásokkal támogatta az ifjú alkotókat. Rövidfilm kategóriában Bibercz Eliza vehette át a médiahatóság elismerését „Linkelés” című művéért, míg Horváth D. Salamon és Horváth Jonatán „Exit VR (Menekülés a virtuális valóságból)” című alkotása film kategóriában nyert oklevelet. A Gyermekvédelmi különdíjjal Peresztegi Hanna „Kapcsolat” című művét tüntette ki a szakmai zsűri.
A díjátadón az NMHH elnöke üzenetben köszöntötte a Savaria Filmszemle résztvevőit. Koltay András írásában az ifjú tehetségek támogatásának jelentőségét hangsúlyozva rámutatott, hogy a kortárs magyar filmnyelv folyamatos megújulásában kulcsfontosságú a fiatal alkotók szenvedélye, kreativitása és szakmai elkötelezettsége.