Közös felelősségünk a hazai médiatartalmak minősége
„Személyre szabott szabadság” jelmondattal, harmincadik alkalommal gyűlt össze Siófokon a Digital-Media Hungary üzleti konferencia. A jubileumi rendezvényt a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnökének ünnepi beszéde nyitotta. Koltay András köszöntőjében rámutatott, hogy a médiatartalmak minőségéért nem csak a készítők felelnek, valódi sajtószabadságot ugyanis csak a demokratikus rendszerek legfontosabb szereplői, az egyes emberek erre irányuló akarata és cselekvése teremthet.
Koltay András, az NMHH elnöke
Koltay András beszédében az idei konferencia szlogenjére reflektálva kiemelte: felmerül a kérdés, mit értünk „személyre szabottság” alatt. A médiahatóság vezetője rámutatott, hogy a „személy” egyrészt jelentheti az individuumot: az egyént, akinek nincs tekintettel másokra, és úgy gondolja, csak önmagáért felelős. Másrészt jelentheti a közösség tagját is, akinek ilyen minőségében másokkal való együttműködésre, szolidaritásra, empátiára van szüksége. A hagyományos média ethosza az utóbbi értelmezést fogadta el, míg az újmédia inkább az individuumra koncentrál – tette hozzá.
Koltay András kiemelte: az is fontos kérdés, hogyan szabhatók személyre a jogaink, és ki lehet a szabójuk. Az NMHH elnöke úgy fogalmazott: kétségtelen, hogy napjainkban lényegesen több szabó lett, mint amennyi a hagyományos média világában volt, a globális techcégek korában közöttük pedig ma már sokan nem is magyarok. A „személyre szabott szabadság”, amelyet a nagy online tartalomszolgáltatók hirdetnek, nem más, mint közös rabság.
A médiahatóság vezetője az öntudatos állampolgár és a választásra képes fogyasztó szabadságának különbözőségére is rámutatott, kiemelve, hogy egy öntudatos állampolgár nem feltétlenül ideális fogyasztó. Koltay András hangsúlyozta: mindkettőt biztosítani kell, egy ideális világban ugyanis ezek egyaránt fontosak.
Koltay András emlékeztetett, hogy idén épp száz éve, 1925-ben indult a Magyar Telefonhírmondó- és Rádió Rt. a legendás Kozma Miklós elnöklete alatt, így idén ünnepelhetjük a magyar rádiózás századik, jubileumi évét. Kiemelte: a rádió volt az a médium, amely aztán a 20. században – a televízióval kiegészülve – meghatározta a mindennapjainkat. Az NMHH számára különleges megtiszteltetés, hogy részt vehet e neves centenárium méltó megünneplésében, ezért nagyszabású konferenciával, emlékkötettel, támogatási programmal, valamint egy, a rádió történetét feldolgozó, híres személyiségeket is megszólaltató podcast-sorozattal köszönti a százéves magyar rádiózást.
Az NMHH elnöke arra is rámutatott, hogy – bár korábban sokan panaszkodtak a hagyományos médiavilág túlzott koncentrációja miatt – ma már azt látjuk, hogy az internet, ami ennek épp az ellenkezőjét ígérte, mégis egy sokkal koncentráltabb piacot hozott létre, mint a televíziózás piaca bármikor. A digitális tér szolgáltatásai mindeközben látszólag ingyenesek, de valójában a személyes adatainkkal, a magánszféránkkal fizetünk értük – tette hozzá.
Koltay András a megfelelő szabályozók kidolgozását hiányolva úgy fogalmazott: ma csak kevés szó esik arról, hogy mi a felelőssége az online szolgáltatásoknak a kultúra, a demokratikus nyilvánosság és az életünk más fontos aspektusai tekintetében – mintha ez a probléma nem is létezne. Hozzátette: bár az online platformokra ma már létezik részletes uniós szabályozás, az a legfőbb problémák kezelését elkerüli.
A médiatartalmak minőségéért nem kizárólag azok készítőit terheli felelősség. Valódi sajtószabadságot ugyanis csak a demokratikus rendszerek legfontosabb szereplői, az egyes emberek erre irányuló akarata és cselekvése teremthet – zárta gondolatait Koltay András.