Csillagközi kapcsolatok napja
Tizenhat iskolás gyermek kérdezett élő rádiókapcsolat létesítésével a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén tartózkodó Kapu Tibortól a győri Mobilisben, a Széchenyi István Egyetem, a Mobilis Interaktív Élményközpont, valamint az NMHH Csillagközi kapcsolatok napja elnevezésű programján. A kutatóűrhajós elmondta, hogy reményei szerint az ISS fedélzetén végzett kísérletei segítségére lesz majd azoknak, akik a Földön végzik tudományos munkájukat.
A rádiókapcsolat létesítése előtt Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa, a HUNOR program vezetője online tartott köszöntőjében azt hangsúlyozta, hogy történelmi pillanatban vagyunk, amikor Kapu Tibor személyében "egy kutatóűrhajós mérnök végez magyar elmék által kigondolt, magyar alkotók, kutatók, mérnökök által létrehozott kísérleteket, feladatukat, gazdagítva ezzel az egész magyar tudományos életet". Kiemelte: a legfontosabb az, hogy kézzelfoghatóvá teszi és közel hozza mindenki számára azt, hogy Magyarország a tehetségek földje, ahonnan sokan tudtak már az emberiség javát szolgáló eredményeket felmutatni.
Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese hangsúlyozta, hogy az egyem képzési palettáján is megtalálhatóak már a fejlődés élvonalába tartozó új tudományterületek.
Horváth Zoltán, a Széchenyi István Egyetem Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kar dékánja a rendezvényt megelőző feszített munkáról beszélt, és azt is elárulta, hogy az egyetem hamarosan saját műholdat is felbocsát majd.
Keszthelyi Bernadett, a Mobilis Interaktív Élményközpont igazgatója elmondta, fantasztikus az az összefogás, amely által létrehozták ezt az eseményt. Mindenkinek azt javaslta, hogy mindig álmodjon egy picivel nagyobbat annál mint, amire elhiszi, hogy képes.
Vári Péter, az NMHH főigazgató-helyettese a Kossuth Rádiónak nyilatkozva elmondta, hogy a kommunikációs kapcsolat Kapu Tiborral egy internetes hívással indult, a rádióösszeköttetés egy amerikai átjátszó állomáson keresztül valósult meg, majd onnan érkezett vissza a hang Győrbe. Az élő rádiókapcsolat létesítése mindössze abban a tíz-tizenkét percnyi időablakban lehetséges, amikor „rálátni” a földi pozícióból, mert az űrállomás éppen akkor elhalad a horizont felett. A szakemberek felkészültségét dicséri, hogy a rádiókapcsolat az elpróbáltak szerint, mindvégig zökkenőmentesen zajlott. A bravúros eseményt másfél év felkészülés előzte meg, amelyben a Széchenyi Egyetem munkatársai, hallgatói, a Mobilis demonstrátorai és még számos – köztük az NMHH – szakemberei vettek részt.
A szerencsés kérdező gyerekek kiválasztása hosszú folyamat volt. Egy országos pályázat keretében a fiatalok több ezer kérdést küldtek be, amelyeket az egyetem oktatóiból, a Mobilis dolgozóiból és területen releváns szakemberekből álló zsűri válogatott át. A kiválasztott kérdéseket Amerikába, a NASA-hoz küldték, ahol az űrutazás szervezői átnézték, esetenként finomították azokat. A gyerekek rendkívül színes – tudományos és személyes – kérdésekkel készültek, általuk számos érdekességet és néha vicces tényt lehetett megtudni az űrutazásról, magáról az űrről és Kapu Tibor mindennapjairól. Az élő kapcsolatot az utolsó pillanatig kihasználták a fiatalok és egy hatalmas "haza várunk" kiáltással kívántak minden jót a magyar űrhajósnak.
A Csillagközi kapcsolatok napján a mintegy háromszáz, az ország különböző általános és középiskoláiból érkezett gyermek előadásokat hallgathatott meg Mobilis Interaktív Élmény Központban. Ezt követően ugyanazokat a fizikai kísérleteket végezték el a felhajtóerővel kapcsolatban, amit Kapu Tibor az űrállomáson. A rendhagyó órán fizikusok magyarázták el a fiataloknak egyebek mellett azt, miért viselkedik másként a víz a két különböző közegben: ami a Földön egyszerűnek tűnik, az nagyon bonyolult tud lenni az űrben. A diákoknak kis csoportos foglalkozásokat is tartottak, amelyeken a robotikán át az űrtudományig több különböző területet is kipróbálhattak. A cél az volt, hogy a fiatalok jobban megismerjék a HUNOR-programot és az űripar világát.
Kapu Tibor június 25-én indult a floridai Kennedy Központból, visszaérkezése július 15-én várható.
Fotók: Nagy Gergely, Dudás Máté (Széchenyi Egyetem)
-
Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa, a HUNOR program vezetője online köszöntője
-
Horváth Zoltán, a Széchenyi István Egyetem Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kar dékánja
-
Keszthelyi Bernadett, a Mobilis Interaktív Élményközpont igazgatója
-
Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese
-
-
-
-
-
-