Szolgáltatói ügyintézés
Fogyasztói bejelentésFelvétel a nem azonosítható hívószámok nyilvántartásába
A nem azonosítható hívószámok nyilvántartásába való felvételhez kérelmet kell benyújtani a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnál (postai úton a 1376 Budapest, Pf. 997. címre vagy akár személyesen a 1133 Budapest, Visegrádi u. 106. alatti ügyfélszolgálati irodánkban). A kérelem tartalmi követelményeiről és az elbírálásról lentebb olvashat részleteket.
A hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény (továbbiakban: Eht.) 52. § (2) bekezdésének g) pontjában foglaltak szerint a hatóság elektronikus nyilvántartást vezet a nem azonosítható hívószámokról. Az Eht. 142. § (1) bekezdése alapján a hatóság által nem azonosítható hívószámként megjelölt hívószámokra kezdeményezett hívások nem jelölhetők meg a hívó előfizető számláján és a számlamellékletben.
A nyilvános elektronikus hírközlési szolgáltatásokhoz kapcsolódó adatvédelmi és titoktartási kötelezettséget, az adatkezelés és a titokvédelem különleges feltételeit, a hálózatok és a szolgáltatások biztonságát és integritását, a forgalmi és számlázási adatok kezelését, valamint az azonosító kijelzés és hívásátirányítás szabályait a 4/2012. (I. 24.) NMHH rendelet szabályozza. A rendelet 8. § (2) bekezdése megerősíti az Eht. nem azonosítható hívószám nyilvántartás vezetésére vonatkozó előírását.
A nem azonosítható hívószámok nyilvántartásával kapcsolatos tudnivalókról és a nyilvántartásba való felvétel feltételeiről az alábbiakban tájékozódhat.
A nyilvántartás vezetésének célja, hogy az elektronikus hírközlési szolgáltatások felhasználói személyes adatainak védelmét fokozottan biztosítsa azáltal, hogy a nyilvántartásban szereplő hívószámokat az elektronikus hírközlési szolgáltató a forgalmazási és számlázási adatok részletes kimutatásának teljesítésekor se adhassa át az előfizetőnek. Az elektronikus hírközlési szolgáltatók a nyilvántartás adatait csak az említett cél teljesítése érdekében használhatják fel.
A hívó telefonon könnyebben beszél személyes vagy kényes kérdésekről akkor, ha kiléte titokban marad. Ez a titkosság azzal válik teljessé, hogy a nem azonosítható hívószámok nyilvántartásában szereplő hívószámokról az elektronikus hírközlési szolgáltató a számlázási adatokkal sem ad át információt az előfizetőnek.
A nem azonosítható hívószámon elérhető telefonos szolgálatoknak nagyon nagy szerepe van, mert névtelenül, minden kívülálló előtt titokban, már a krízis kialakulásának korai szakaszában is segíteni tudnak.
A hírközlési hatóság által „nem azonosítható hívószámként” közzétett szervezetek hívószámait a 4/2012. (I. 24.) NMHH rendelet 8. § (1) bekezdése határozza meg. E szerint nem azonosítható hívószámok azok a hívószámok, amely hívószámokon:
- többnyire névtelen hívók részére olyan szolgáltatást nyújtanak, amelyből a hívó félre vonatkozó különleges adatra lehet következtetni, így különösen az egyházi, lelki vagy a kóros szenvedélyekkel kapcsolatos segélyvonalak,
- többnyire névtelen hívók részére bűncselekmény bejelentése válik lehetővé (névtelen tanúvonalak),
- a segélykérő szolgálatokat (mentő, tűzoltóság, rendőrség) értesítik.
A 4/2012. (I. 24.) NMHH rendelet 8. § (4) bekezdése előírja, hogy a hatóságnak biztosítania kell, hogy az elektronikus hírközlési szolgáltatók folyamatosan és elektronikus úton, külön díj fizetése nélkül hozzáférhessenek a nem azonosítható hívószám nyilvántartásban foglalt hívószámok listájához.
A nem azonosítható hívószámok adatbázisának karbantartása folyamatos, a nyilvántartásba vett hívószámok az alábbi hivatkozás segítségével érhetők el.
A nem azonosítható hívószámokról vezetett nyilvántartásba való felvétel elbírálási elvei
A nem azonosítható hívószám nyilvántartásba való felvétel iránti kérelmet a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Hivatalánál kell előterjeszteni. A nyilvántartásba vételi eljárás díjmentes. A 4/2012. (I. 24.) NMHH rendelet 8. § (3) bekezdése alapján a hatóság a nem azonosítható hívószám nyilvántartásba vételére irányuló kérelemről 15 napon belül dönt.
A nyilvántartásba való felvételt bármely olyan szervezet kezdeményezheti, amely
- krízissel, öngyilkossággal, emberi kapcsolatokkal összefüggő problémák megoldásában nyújthat segítséget, ilyen problémák lehetnek egyes egészségi problémák (rák, drog, alkoholizmus, AIDS), bizonyos társadalmi csoportok problémái (fiatalok, nyugdíjasok, nők, homoszexuálisok, hajléktalanok), öngyilkossági szándék;
- a rendőrség névtelen értesítését teszi lehetővé (bűncselekmények felderítését elősegítő névtelen tanúvonalak);
- a mentőszolgálat névtelen értesítését teszi lehetővé;
- a tűzoltóság névtelen értesítését teszi lehetővé.
A nem azonosítható hívószám nyilvántartásba való felvétel iránti kérelemnek tartalmaznia kell:
- a kérelmező nevét, címét vagy székhelyét,
- a nyilvántartásba felvételre kért nem azonosítható hívószámot,
- a felvétel jogcímét (röviden le kell írni a használat célját),
- a nem azonosíthatóság bevezetésének tervezett időpontját.
Ha a kérelmező a fentiekben felsoroltakat hiánytalanul benyújtotta és a felvétel jogcíme megfelel az előírt kritériumoknak, az eljáró hatóság a nyilvántartásba vételt nem tagadhatja meg.
A hatóság a nem azonosítható hívószám nyilvántartásba való felvételről levélben értesíti a beadványost, a kérelem elutasításával kapcsolatos döntését határozat formájában adja meg, mely tartalmazza az indoklást és a jogorvoslatra való utalást.
Reméljük, hogy ezen ismertetőnk elősegíti ügyének zökkenőmentes elintézését.
Amennyiben bármilyen problémája adódik, a tárgyi tevékenységgel foglalkozó dolgozóink és ügyfélszolgálatunk dolgozói szíves rendelkezésére állnak.
Nem azonosítható hívószámok (hatósági nyilvántartás)
2012. 05. 14.