A Hogyan ismerd fel az álhíreket? című inforgrafika helyettesítő leírása
Az infografika címe: Hogyan ismerd fel az álhíreket?
z infografika felső felén egy elképzelt Facebook-bejegyzés képe látható, amelynek egyes elemeihez kis szövegbuborékban fűznek magyarázatot. A Facebook-bejegyzés egy weboldalról oszt meg egy cikket. A bejegyzésnek van címe, tartozik hozzá indexkép és rövid poszt szöveg.
A címsor így hangzik: Ijesztő Ufók repültek el a Balaton felett!!! – FELVÉTEL
A címsorhoz tartozó buborékban olvasható jótanács:
Keltsen gyanút az, ha egy cikk címe a józan észnek ellentmondó állítással akar rávenni a megnyitásra, vagy csak erős érzelmi hatást akar kiváltani.
Az indexkép egy repülő csészealjat ábrázol.
Az indexkép-hez tartozó buborékban olvasható jótanács:
Figyelj arra, hogy észrevehető-e hamisítás a felhasznált nyitóképen, vagy esetleg régebbi fotót használtak-e egy amúgy frissnek tűnő cikknél.
Az oldal neve az, hogy valodihirek.hu.
Az oldal nevéhez tartozó buborékban olvasható jótanács:
Ha az oldal neve számodra teljesen ismeretlen, vagy egyszerűen csak túl általános (pl. HírPortál1), akkor el kell gondolkodni a megbízhatóságán.
A poszt szövege így hangzik: A Gazda ledermett a látotakon, fia vitte kórházba az eset útán. Nem fogod elhini mit láttak…
A poszt szövegéhez tartozó buborékban olvasható jótanács:
Helyesírási hibáktól hemzsegő mondatok, a hangulatjelek túlzott használata, kattintásvadász megfogalmazások, vagy ellenőrizetlen magánvélemények a szövegben. Az ilyen hír hitelessége kérdéses.
Az infografika alsó felén egy elképzelt cikk látható egy elképzelt weboldalon. A cikk és oldal egyes elemeihez kis szövegbuborékokban fűznek magyarázatot. A cikknek van szerzője, dátuma, egyetlen tömbként megjelölt tartalma, és hirdetés is látható mellette.
A szerző neve F. Mulder.
A szerző nevéhez tartozó buborékban olvasható jótanács:
Mindig nézd meg, hogy a cikk szerzője a nevét adta-e az írásához, illetve, hogy megtalálhatóak-e további írásai a neten. Az álhíreknek gyakran kitalált, hamis szerzőjük van, vagy egyáltalán nincs szerzőjük.
A cikk dátuma 2012. 07.14.
A cikk dátumához tartozó buborékban olvasható jótanács:
Fontos információ, hogy a cikk mikor készült. Régebbi keltezésű cikk is lehet valódi hír, de ha újnak van beállítva, akkor alighanem csak a kattintást gyűjti.
A cikk tartalma nem olvasható, az ábrázolás csak jelzi a szöveg sorait.
A tartalomhoz tartozó buborékban olvasható jótanács:
Még a helyesírásnál is árulkodóbb jel, ha olyan állításokat tartalmaz a szöveg, amelyeket nem támasztanak alá nevekkel, dátumokkal és forrásokkal. Ha más oldalakon sem találsz ilyen információkat az adott témában, akkor valószínűleg azért, mert ezek nem helytállók.
A hirdetés szövege az oldalon így hangzik: Olcsó drónok most ingyen szállítással! Rendelj az olcsodron.hu webshopról!
A hirdetésekhez tartozó buborékban olvasható jótanács:
A híroldalakon gyakran találkozunk reklámokkal, de ha ezek száma meghaladja az átlagot, vagy közük van a cikk tartalmához, akkor lehet, hogy a cikk csak az értékesítést szolgálja.
Vissza a Ne hagyd, hogy a híreket olvasva becsapjanak az érzelmeid! című bejegyzéshez