Egységes Szakági Tervezéstámogató Rendszer (ESZTER) – gyakori kérdések
1. Az új terveknél dokumentálni kell a meglévő hálózatot is?
Tervezés esetén a meglévő hálózatot érintő részeknél az érintett hordozó infrastruktúra elemeket is kötelező megadni. Az építtető vagy annak megbízottja állítja össze az építményengedélyezési eljárásban beadandó .xml fájl állományokat a 20/2020. (XII. 18.) NMHH rendeletben meghatározott formátumban, melyben a beillesztési ellenőrzés (validáció) sikerességének feltétele minden kötelező adat megadása.
2. Az ESZTER bármelyik AutoCad szoftverrel működik?
Nem, az ESZTER mindig a legfrissebb AutoCAD Map 3D eszközkészletű szoftverrel használható. Az AutoCAD verziójának a beszerzése a felhasználó kötelezettsége, a legális szoftverhasználat előírásai mellett.
3. Miért nem találom a kérdésemre a választ az ESZTER online súgóban?
Ellenőrizze le, hogy megfelelő verzióban használja-e a súgó funkciót, mivel a böngészők gyakran mentik a korábbi előzményeket a gyorsabb működés biztosítása érdekében. Ezért előfordulhat, hogy az ESZTER online súgó hiába került a honlapon frissítésre, a programban indított súgó nem az interneten megtalálható legfrissebb verziót, hanem a böngésző memóriájában található régebbi változatot nyitja meg.
4. Hogyan hozzam létre a DWG és DWF fájlokat az AutoCAD és az ESZTER funkciókkal, hogy azok megfeleljenek az engedélyezéshez szükséges mellékletnek?
Kérdésével kapcsolatban részletes tájékoztatást talál a következő oldalon:
Engedélyezés a Hír-Közmű rendszerben.
5. Ha egy földrajzi területen az első EHO szerinti terv készül, akkor milyen mélységig kell a meglévő távközlési szolgáltatókról információt adni?
Minimum a kapcsolódási pontokról, a felhasznált infrastruktúra objektumokról és az érintett objektumokról kell a tervezőnek adatot szolgáltatnia, mely az elbíráláshoz szükséges és az EHO szabályrendszerének megfelel, az EHO-ban előírt kapcsolatok figyelembevételével.
A tervezőnek szükséges a megbízóval egyeztetni arról, hogy az adott földrajzi terület tekintetében történt-e már tervbeadás vagy a meglévő hálózatra vonatkozó adatszolgáltatás. Amennyiben igen, akkor az esetlegesen érintett infrastruktúrák, hírközlési hálózati elemek meglévő EHO adatait szükséges használni az adatütközések elkerülése, minimalizálása érdekében.
6. Az ESZTER leírásában az olvasható, hogy a Hír-Közmű rendszer adószám alapján azonosítja be a cégeket. Elérhetők valahol nyilvánosan a különböző távközlési cégek adatai?
Az Igazságügyi Minisztérium által üzemeltetett Országos Cégnyilvántartó és Céginformációs Rendszer adatbázisból a hatályos és közhiteles kiadmányok lekérésére van lehetőség.
Az ESZTER alkalmazása során, illetve a Hír-Közmű rendszerben a cégek ellenőrzése adószám alapján történik.
7. Az ESZTER fejlesztése során 2022-ben az NMHH arról tájékoztatott, hogy az Autodesk fejlesztő által készített AutoCAD Map 3D rendszeren fog működni a Hír-Közmű rendszer és ez felfelé kompatibilis lesz az összes AutoCAD Map 3D-vel. Az AutoCAD Map 3D későbbi frissítései miatt szükséges lesz mindig a legfrissebb licenceket meg vásárolni a tervezőknek?
Az AutoCAD Map 3D egy széles körben használt modell alapú térinformatikai termék, amely az AutoCAD képességeket megtartva az infrastruktúrákat szakági modellekben kezeli és az FDO (Feature Data Objects – jellemzőadat-objektum) technológia használatával közvetlen elérést és szerkesztési lehetőséget biztosít a térinformatikai adatokhoz. A fejlesztés során prioritás volt az ESZTER szakági modell szintű beágyazása az AutoCAD Map 3D környezetbe annak érdekében, hogy az AutoCAD-ben már komfortosan mozgó felhasználók minél egyszerűbben tudjanak ESZTER-rel dolgozni. Erre példa a felhasználói felületen megjelenő ESZTER paletták elrendezése, stílusa, kinézete és használata. Az ESZTER és az AutoCAD Map 3D fúziója azonban ennél összetettebb és mélyebb, hiszen adattábla szintű együttműködést valósít meg, például a téradatok kezelésében gyári komponensekkel. Az integráció velejárója, hogy az új AutoCAD Map 3D verziók esetén a kiadásokban megjelenő változásokat (például új funkciók, hibajavítások) ESZTER alkalmazással is le kell követni az együttműködés érdekében. A piac számára ezt a szoftveres lekövetést az NMHH az új ESZTER verzió formájában ingyenesen biztosítja.
Az ESZTER működéséhez szükséges kompatibilitás akkor biztosítható, ha a felhasználó megfelelő, azaz az adott ESZTER verzióhoz tartozó AutoCAD Map 3D kiadást használ. A verziók kompatibilitását az ESZTER a telepítési folyamat során ellenőrzi, illetve az ESZTER verziószámának második szegmense közvetlenül utal a szükséges AutoCAD Map 3D verziószámára.
A szakmai szempontokon felül a gyártói támogatás miatt is érdemes követni az AutoCAD Map 3D kiadásokat, hiszen a korábbi verziók támogatása, illetve javító patch-ek biztosítása a régebbi verziókon már nem elérhető. Fontos, hogy az AutoDesk külön megrendelés nélkül, automatikusan biztosítja az előfizetők számára a legfrissebb kiadásokat.
Érvényes licenc-szerződés birtokában az AutoDesk 5 korábbi verzió használatát is engedélyezi. Fontos tudni, hogy a licenc-szerződés időegységre és nem AutoCAD verzióra vonatkozik. Ezért lehetséges, hogy egy licenc vásárlásakor lehetőség van a korábbi AutoCAD használatára is és a licenc-szerződés érvényességi ideje alatt megjelenő új verziók telepítése és jogszerű használata is megengedett. Tervezőknek célszerű az AutoDesk forgalmazóktól bővebb tájékoztatást kérni a licenc szabályairól.
8. A tervezők számára lesz-e lehetőség a Hír-Közmű rendszerből adatokat lekérdezni?
A Hír-Közmű rendszerből jelenleg nincs lehetőség adatot igényelni.
Az adatfeltöltések megvalósulása után a szolgáltatók (tulajdonosok, üzemeltetők) a saját hírközlési hálózatukról kaphatnak hálózati adatokat, a hordozó infrastruktúráról kizárólagosan jogosultság szerint tudnak majd információt lekérni. Ezen adatokat tudják a tervezők számára biztosítani.
9. „Szereplő” értékadatok megadása ESZTER-ben
Egy objektumnak több tulajdonosa is lehet (legalább egy tulajdonost kötelező megadni). Ezen esetben az űrlapon a % mezőbe kattintva adható meg a százalékos tulajdoni hányad értéke. A Tulajdonosi százalékok összegének 100 százalékot kell elérni. Amennyiben a kitöltés nem megfelelő – vagyis az összesített érték nem 100% –, a program figyelmeztetést küld a hibáról. A tervezői program két tizedesjegy alapján kerekíti a százalékos értékeket.
Egy objektumnak csak egy üzemeltetője lehet, melyet kötelező megadni. Ha nincs megadva üzemeltető, a program hibaüzenetet küld.
Hibaüzenet – hiányzó üzemeltető
Egy objektumnak több szolgáltatója is lehet, mely esetében legalább egy szolgáltatót kötelező megadni. Ha nincs megadva szolgáltató, a program hibaüzenetet küld.
Hibaüzenet – hiányzó szolgáltató
A legördülő listákban található tulajdonos, szolgáltató és üzemeltető értékkészlet űrlapon keresztül bővíthető.
10. Az XML importálás menete
Ha a betölteni kívánt XML megfelelő, nem tartalmaz séma hibákat, a program az XML-ben található objektumokat, paramétereket és kapcsolatokat az alábbiakban részletezettek szerint tölti be. A folyamat az XML méretétől függően több percig is eltarthat.
Ha a betöltés sikeres volt, a program az „XML beolvasva!” üzenetet adja.
Sikeres betöltés visszajelző üzenete
Az OK gombra kattintva az XML beolvasás ablak is bezárul, megszűnik az AutoCAD program blokkolása, a rajz már tartalmazza a betöltött objektumokat.
Fontos: Amennyiben a felhasználó idegen állományból tölt be új XML-t, akkor minden esetben ellenőrizni szükséges, hogy szerepel-e ismeretlen típus a fogadó tervrajzban. Ha szerepel ismeretlen típus, akkor az ismeretlen típust a felhasználónak először definiálni kell, és ezután ismét be kell töltenie az XML-t egy új, az eredetitől különböző tervbe, ahol ismét ellenőriznie kell a típusokat mindaddig, amíg nem található már ismeretlen típus.