Egységes Szakági Tervezéstámogató Rendszer (ESZTER) – gyakori kérdések
1. Az új terveknél dokumentálni kell a meglévő hálózatot is?
Tervezés esetén a meglévő hálózatot érintő részeknél az érintett hordozó infrastruktúra elemeket is kötelező megadni. Az építtető vagy annak megbízottja állítja össze az építményengedélyezési eljárásban beadandó .xml fájl állományokat a 20/2020. (XII. 18.) NMHH rendeletben meghatározott formátumban, melyben a beillesztési ellenőrzés (validáció) sikerességének feltétele minden kötelező adat megadása.
2. Az ESZTER bármelyik AutoCad szoftverrel működik?
Nem, az ESZTER mindig a legfrissebb AutoCAD Map 3D eszközkészletű szoftverrel használható. Az AutoCAD verziójának a beszerzése a felhasználó kötelezettsége, a legális szoftverhasználat előírásai mellett.
3. Miért nem találom a kérdésemre a választ az ESZTER online súgóban?
Ellenőrizze le, hogy megfelelő verzióban használja-e a súgó funkciót, mivel a böngészők gyakran mentik a korábbi előzményeket a gyorsabb működés biztosítása érdekében. Ezért előfordulhat, hogy az ESZTER online súgó hiába került a honlapon frissítésre, a programban indított súgó nem az interneten megtalálható legfrissebb verziót, hanem a böngésző memóriájában található régebbi változatot nyitja meg.
4. Hogyan hozzam létre a DWG és DWF fájlokat az AutoCAD és az ESZTER funkciókkal, hogy azok megfeleljenek az engedélyezéshez szükséges mellékletnek?
Kérdésével kapcsolatban részletes tájékoztatást talál a következő oldalon:
Engedélyezés a Hír-Közmű rendszerben.
5. Ha egy földrajzi területen az első EHO szerinti terv készül, akkor milyen mélységig kell a meglévő távközlési szolgáltatókról információt adni?
Minimum a kapcsolódási pontokról, a felhasznált infrastruktúra objektumokról és az érintett objektumokról kell a tervezőnek adatot szolgáltatnia, mely az elbíráláshoz szükséges és az EHO szabályrendszerének megfelel, az EHO-ban előírt kapcsolatok figyelembevételével.
A tervezőnek szükséges a megbízóval egyeztetni arról, hogy az adott földrajzi terület tekintetében történt-e már tervbeadás vagy a meglévő hálózatra vonatkozó adatszolgáltatás. Amennyiben igen, akkor az esetlegesen érintett infrastruktúrák, távközlési elemek meglévő EHO adatait szükséges használni az adatütközések elkerülése, minimalizálása érdekében.
6. Az ESZTER leírásában az olvasható, hogy a Hír-Közmű rendszer adószám alapján azonosítja be a cégeket. Elérhetők valahol nyilvánosan a különböző távközlési cégek adatai?
Az Igazságügyi Minisztérium által üzemeltetett Országos Cégnyilvántartó és Céginformációs Rendszer adatbázisból a hatályos és közhiteles kiadmányok lekérésére van lehetőség.
Az ESZTER, illetve a Hír-Közmű rendszerben a cégek ellenőrzése adószám alapján történik.
7. Az ESZTER fejlesztése során 2022-ben az NMHH arról tájékoztatott, hogy az Autodesk fejlesztő által készített AutoCAD Map 3D rendszeren fog működni a Hír-Közmű rendszer és ez felfelé kompatibilis lesz az összes AutoCAD Map 3D-vel. Az AutoCAD Map 3D későbbi frissítései miatt szükséges lesz mindig a legfrissebb licenceket meg vásárolni a tervezőknek?
Az AutoCAD Map 3D egy széles körben használt modell alapú térinformatikai termék, amely az AutoCAD képességeket megtartva az infrastruktúrákat szakági modellekben kezeli és az FDO (Feature Data Objects – jellemzőadat-objektum) technológia használatával közvetlen elérést és szerkesztési lehetőséget biztosít a térinformatikai adatokhoz. A fejlesztés során prioritás volt az ESZTER szakági modell szintű beágyazása az AutoCAD Map 3D környezetbe annak érdekében, hogy az AutoCAD-ben már komfortosan mozgó felhasználók minél egyszerűbben tudjanak ESZTER-rel dolgozni. Erre példa a felhasználói felületen megjelenő ESZTER paletták elrendezése, stílusa, kinézete és használata. Az ESZTER és az AutoCAD Map 3D fúziója azonban ennél összetettebb és mélyebb, hiszen adattábla szintű együttműködést valósít meg, például a téradatok kezelésében gyári komponensekkel. Az integráció velejárója, hogy az új AutoCAD Map 3D verziók esetén a kiadásokban megjelenő változásokat (például új funkciók, hibajavítások) ESZTER alkalmazással is le kell követni az együttműködés érdekében. A piac számára ezt a szoftveres lekövetést az NMHH az új ESZTER verzió formájában ingyenesen biztosítja.
Az ESZTER működéséhez szükséges kompatibilitás akkor biztosítható, ha a felhasználó megfelelő, azaz az adott ESZTER verzióhoz tartozó AutoCAD Map 3D kiadást használ. A verziók kompatibilitását az ESZTER a telepítési folyamat során ellenőrzi, illetve az ESZTER verziószámának második szegmense közvetlenül utal a szükséges AutoCAD Map 3D verziószámára.
A szakmai szempontokon felül a gyártói támogatás miatt is érdemes követni az AutoCAD Map 3D kiadásokat, hiszen a korábbi verziók támogatása, illetve javító patch-ek biztosítása a régebbi verziókon már nem elérhető. Fontos, hogy az AutoDesk külön megrendelés nélkül, automatikusan biztosítja az előfizetők számára a legfrissebb kiadásokat.
Érvényes licenc-szerződés birtokában az AutoDesk 5 korábbi verzió használatát is engedélyezi. Fontos tudni, hogy a licenc-szerződés időegységre és nem AutoCAD verzióra vonatkozik. Ezért lehetséges, hogy egy licenc vásárlásakor lehetőség van a korábbi AutoCAD használatára is és a licenc-szerződés érvényességi ideje alatt megjelenő új verziók telepítése és jogszerű használata is megengedett. Tervezőknek célszerű az AutoDesk forgalmazóktól bővebb tájékoztatást kérni a licenc szabályairól.
8. A tervezők számára lesz-e lehetőség a Hír-Közmű rendszerből adatokat lekérdezni?
A Hír-Közmű rendszerből jelenleg nincs lehetőség adatot igényelni.
Az adatfeltöltések megvalósulása után a szolgáltatók (tulajdonosok, üzemeltetők, bérlők) a saját infrastruktúrájukról jogosultság szerint tudnak majd információt lekérni és azokat a tervezők számára biztosítani.
9. Meglévő dwg tervből az AutoCAD Import/Export funkció segítségével miért nem sikerül az Importálás?
Az AutoCAD Import/Export funkciója, az AutoCAD MAP 3D szakági modell beépített gyári funkciója, ez adott jellemző osztály űrlapjáról érhető el. Az „Excel-Importálás (közvetlen)” funkció kizárólag Microsoft Excel-lel támogatott. Importálás esetén kizárólag egy táblázat lehet nyitva, melynek aktuális munkalapját importálja be az AutoCAD. A beimportálni kívánt táblázat első sora kötelezően a fejléc, az adatok a második sortól kezdődhetnek. Az egyes oszlopok, az adott jellemző osztály egyes attribútumainak felelnek meg, az első sorban fejlécként a szakági modellben az attribútum definícióban szereplő névvel kell hivatkozni.
A második sortól az adatok soronként egy-egy konkrét objektum adatait tartalmazzák.
Eltérő szakági modellek esetén előfordulhat, hogy eltér a jellemzőosztályok attribútum készlete.
Importálás esetén, ha egy attribútumhoz nem tartozik oszlop, attól az importálás lefut, az adott attribútum értéke „null” lesz.
Ha a táblázat olyan oszlopot tartalmaz, melyhez nem tartozik attribútum, akkor az importálás hibaüzenettel megszakad.
Gyakori hiba, hogy az export állomány tartalmazza a FID attribútumot, mely az AutoCAD szakági modell egyedi belső azonosítója. Ez az egyedi azonosító nem importálható be, az AutoCAD minden egyes objektum létrehozásakor automatikusan generálja. Ilyen esetben a FID oszlopot törölni kell, vagy a fejlécen kívül üres cellákat kell, hogy tartalmazzon.
Nagyon fontos, hogy pont objektum esetén a GEOM.Y és GEOM.X attribútumokkal lehetőség van a pont geometriájának importálására. Egyéb geometriával rendelkező objektumok esetén nincs lehetőség a geometria importálására.
A kérdéshez kapcsolódó szövegmagyarázatok elérhetők: ESZTER Felhasználói KéziKönyv 1.24.4.8.1
10. Miért nem tudok egy tervben egy csövön keresztül egy kábelt elhúzni egy megszakítóig, majd onnan megszakítás nélkül visszahúzni ugyanabban a csőben?
Az EHO-ban egy alépítmény cső és egy kábel között egy áthalad kapcsolat van. Az EHO szabályrendszer szerint két objektum között csak egy áthalad kapcsolat lehet. Ebből következik, hogy ugyanaz a kábel nem haladhat át kétszer ugyanazon az alépítmény csövön.
Ugyanez a helyzet áll fenn az alépítmény cső és a nyomvonal közötti hordoz kapcsolat esetén is. Tehát egy nyomvonal egy kábelt csak egyszer hordozhat.
Mivel az EHO-ban egy kábel két berendezés közötti kábelszakasz, így ilyen esetben a megoldás, ami a valóságnak is megfelel, a megszakítóban el kell helyezni egy kábel tartalékot, ezzel az eredeti kábelt kétfelé bontjuk.
A kérdéshez kapcsolódó szövegmagyarázatok elérhetők:
- 5.3 Kapcsolat objektumok (asszociációk)
- 5.3.1 Áthalad kapcsolati objektum
- 5.3.6 Hordoz kapcsolati objektum