Ismét a magyar médiaviszonyokat értékelő jelentések hiányosságaira világít rá az NMHH
Az NMHH létrejötte óta nyomon követi és véleményezi a hazai médiaviszonyokkal foglalkozó különböző nemzetközi értékeléseket, hogy konstruktív észrevételeivel hozzájáruljon az érintett kérdések szakmailag megalapozott és elfogulatlan megítéléséhez.
Az előző évi átfogó elemzésben már említett módszertani problémák – néhány kivételtől eltekintve – 2024-ben is azonosíthatók voltak.
A különböző országjelentések elkészítésében és a pontozásban részt vevő személyek kiválasztásának szempontjai nem tisztázottak.
A Freedom House Magyarországról szóló riportjai jellemzően csupán egy-egy hazai szakértő értékelésén alapulnak, a Riporterek Határok Nélkül pedig nem közöl információt a pontozásban részt vevőkről.
A kiadványok több esetben az általuk vizsgált időszakon kívül eső, a korábbi években már megfogalmazott állításokat ismételnek meg.
Az áttekintett jelentések forrásfelhasználását összességében egyoldalúság jellemezte. Hiányosságként említhető emellett, hogy a Freedom House Freedom in the World című jelentése és a Riporterek Határok Nélkül értékelései nélkülözik a forrásmegjelölést.
Ez alkalommal is fel kellett hívni a figyelmet a riportokban található több tárgyi tévedésre, valamint olyan lényeges tényekre, illetve körülményekre, amelyekről a szerzők nem számoltak be. Példaként hozható fel a Liberties azon téves állítása, miszerint a magyar médiaszabályozás nem gátolja a piaci koncentráció kialakulását, továbbá a Médiapluralizmus Monitor értékelése a gyűlöletbeszéddel szembeni fellépéssel kapcsolatban, amely azt a hamis látszatot kelti, hogy a magyar szabályozás nem részesít védelemben bizonyos védett tulajdonsággal rendelkező csoportokat.
A 2024-ben megjelent médiaszabadság-jelentések értékelése (PDF-dokumentum)
A 2024-ben publikált médiaszabadság-jelentéseket vizsgáló, itt bemutatott elemzés alapján frissült a tavalyi évben publikált átfogó elemzés is: Médiaszabadság-jelentések értékelése