Gyakori kérdések (kereskedők, online piac vagy az online számlázási funkcióval rendelkező program működtetői)

Az adattörlő kódok fogyasztónak való átadásához kapcsolódó kérdések

Hogyan igényelhető a NAV-tól az adattörlő kód?

A kereskedőknek az adattörlő kódot 2022. december 15-től elektronikus úton, a SORSZIG-nyomtatvány kitöltésével kell igényelniük, melyen egyszerre 100.000 db adattörlő kód igényelhető. Egy kereskedő egyidejűleg több SORSZIG-nyomtatványt is benyújthat.

Változtak az adattörlő kód igénylésének és átadásának szabályai. Hol érthető el az ezzel kapcsolatos tájékoztató?

A tájékoztató a NAV honlapján érhető el.

Milyen eljárási rend vonatkozik a határon átnyúló online piac működtetőjére?

A határon átnyúló online piac működtetője számára – az általa a fogyasztónak átadott adattörlő kóddal kapcsolatos egyedi eljárásról – készült tájékoztató a NAV honlapján olvasható.

Mihez kell biztosítani az adattörlő kódot?

Az adattörlő alkalmazás által támogatott tartós adathordozó eszközökhöz: Tartós adathordozó eszközök köre

Az adattörlő kód átadás teljesítésének igazolásával kapcsolatban mit kell tudni?

A tartós adathordozó eszköz megvásárlásakor a kereskedő köteles az adattörlő kódot a fogyasztónak átadni, ettől eltérő okból – jogcímen – történő átadás esetén nincs ilyen jog vagy kötelezettség.
A rendelet 3. § (1) bekezdése szerint az adattörlő kód átadásával a fogyasztó az adattörlő alkalmazás felhasználására jogosult felhasználóvá válik, az adattörlő kód a tulajdonába kerül. Ettől kezdve az adattörlő kód nem osztja a termék jogi sorsát.

Mi a teendő az adattörlő kódok vonatkozásában elálláskor, készülékcsere vagy tulajdonoscsere esetén?

A rendelet nem tárgyalja az adattörlő kódokkal kapcsolatban az elállás kérdéskörét, illetve azt, hogy elállás esetén a fogyasztó köteles lenne az adattörlő kódot is visszaszolgáltatni, ezért a kereskedő erre nem is kötelezheti a fogyasztót.

A tartós adathordozó eszköz megvásárlásakor a kereskedő köteles az adattörlő kódot a fogyasztónak átadni. Ha azt más okból – jogcímen – adja át, nincs ilyen jog vagy kötelezettség.

A rendelet 3. § (1) bekezdése szerint az adattörlő kód átadásával a fogyasztó az adattörlő alkalmazás felhasználására jogosult felhasználóvá válik, az adattörlő kód a tulajdonába kerül. Ettől kezdve az adattörlő kód nem osztja a termék jogi sorsát. Ha a terméket cserélik vagy elállnak a vásárlástól, az nem jelenti azt, hogy a fogyasztónak az adattörlő kódot is vissza kell adnia a kereskedőnek.

Mi történik, ha a fogyasztó a címkét, illetve az adattörlő kódot elveszti, kidobja, vagy nem találja?

A címke, illetve az adattörlő kód egy szolgáltatás igénybevételének lehetőségét biztosítja a fogyasztónak, ezért egy megvásárolt jegyhez vagy belépőhöz hasonlóan, a címkét, illetve az adattörlő kódot is a tényleges felhasználásig meg kell őrizni. Ha valaki elveszíti vagy kidobja a címkét, illetve az adattörlő kódot, azt a megtalálója is felhasználhatja. Ha a fogyasztó ugyan nem vesztette el a címkét, illetve az adattörlő kódot, de nem találja, akkor az adattörlő alkalmazást sem tudja használni. Az elvesztett, kidobott vagy eltűnt címkét, illetve az adattörlő kódot a kereskedő nem tudja pótolni.

Az adattörlő kódok vonatkozásában esedékes adatszolgáltatást hogyan kell megtenni?

Az adatszolgáltatás részletszabályainak kialakítása a NAV feladatkörébe tartozik. Az ezzel kapcsolatos kérdésekkel a NAV-hoz fordulhatnak.

Ki felel a kód átadásáért, ha a kereskedő a tevékenységét online piac igénybevételével gyakorolja és az értékesítést rögzítő számviteli bizonylatot online számlázó programot használva állítja ki?

Amennyiben a kereskedő a tevékenységét online piac igénybevételével gyakorolja és az értékesítést rögzítő számviteli bizonylatot online számlázó programot használva állítja ki, a kód átadásáért elsősorban az online számlázó program működtetője felel, aki ez alól csak meghatározott okból mentesülhet. Az online piac működtetője akkor rögzíti az adattörlő kódot a tartós adathordozó adásvételéről a fogyasztónak küldött értesítésben, ha a kereskedő a tevékenységét online piac igénybevételével gyakorolja és online számlázó programot nem használ, feltéve, ha a kereskedő tájékoztatja az online piac működtetőjét arról, hogy az adásvétel tárgya tartós adathordozó. A duplikálások elkerülése érdekében célszerű az online piac működtetőjét tájékoztatni arról, hogy a kereskedő online számlázó programot használ, így az adattörlő kód átadásáért való felelősség a számlázó program működtetőjét terheli.

A rendelet 8. § (8) bekezdése lehetőséget kíván biztosítani arra az esetre, ha a kereskedő ragaszkodik az adattörlő kód általa történő átadásához. Ezt a kereskedő a NAV felé tett, kifejezett nyilatkozatával is megerősíti, amely nyilatkozat az adattörlő kód kereskedő általi igénylésének folyamatába építve megtehető, így születhet megállapodás az online piac működtetője és a kereskedő között.

Mi a teendő az online számlázási programot használó, vagy tevékenységét online piac igénybevételével gyakorló kereskedő által korábban igényelt, de fel nem használt adattörlő kódokkal?

Az igényelt, de fel nem használt adattörlő kódok a NAV részére nem küldhetők vissza. Nyilvántartást a fogyasztónak még át nem adott adattörlő kódokról kell vezetni. A nyilvántartás formája és részletes tartalma nem kötött. Lényege, hogy az adattörlő kódok kezelése utólag is ellenőrizhető, nyomon követhető legyen, azonosítható legyen belőle tételesen, hogy mely adattörlő kódokat, mikor igényelték, és a megigényelt kódok közül melyek nem lettek átadva a fogyasztónak.